c S
V SREDIŠČU
Znanih je 10 najvplivnejših pravnikov v 23. izboru

Po mnenju strokovne in splošne javnosti so najvplivnejši pravniki letošnjega leta (navedeni po abecednem redu): dr. Sara Ahlin Doljak, dr. Matej Avbelj, dr. Miro Cerar, Aleksander Čeferin, dr. Janja Hojnik, dr. dr. Klemen Jaklič, dr. Igor Kaučič, Vlasta Nussdorfer, dr. Miha Šepec in dr. Luka Martin Tomažič.

29.11.2023 09:00
IZ SODNE PRAKSE: Razlaga javnega poziva

Če Upravno sodišče sprejme drugačno razlago zakona ali javnega poziva, kot jo je v svoji praksi sprejel upravni organ ali nosilec javnega pooblastila, to ne pomeni vzpostavljanja nedopustne neenakosti med strankami, temveč kaže na nezakonitost dotedanje upravne prakse.

29.11.2023 05:20
Obvestilo javnosti z objavo ugotovitev KPK ni upravni akt

Vrhovno sodišče je v sodbi v zadevi X Ips 24/2023 z dne 4. oktobra 2023 presodilo, da obvestilo javnosti z objavo ugotovitev na spletni strani Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) na podlagi tretjega odstavka 29. člena Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK) ni upravni akt, saj se z njim ne odloča o dolžnem ravnanju osebe zaradi ugotovljene kršitve prepovedi o nezdružljivosti dejavnosti ali članstva iz prvega odstavka 27. člena ZIntPK. To pa pomeni, da tožba v upravnem sporu zoper to obvestilo ni dopustna (prvi odstavek 2. člena Zakona o upravnem sporu (ZUS-1)).

28.11.2023 03:25
Financiranje sporov s strani tretjih oseb Poskus evropske regulacije kot priložnost za razvoj instituta v Sloveniji

Financiranje reševanja sporov s strani tretjih oseb v Sloveniji še ni prav dobro poznano. Gre za koncept, ki tožnikom (posameznikom in gospodarskim družbam) omogoča, da brez stroškov uveljavljajo svoje zahtevke pred sodišči, arbitražami ali drugimi organi. V primeru uspeha nato osebi, ki je postopek financirala, pripada vnaprej določen delež dosojenega zneska.

27.11.2023 00:00
O kandidaturi za člana Državnega sveta že pravnomočno odločeno

Ustavno sodišče je s sklepom Mp-1/23 z dne 11. 10. 2023 odločilo o pritožbi zoper sklep Državnega sveta št. 020-09-2/2022/58 z dne 21. 6. 2023 glede izvolitve člana Državnega sveta, ki naj ne bi imel pasivne volilne pravice.

24.11.2023 09:12
IZ SODNE PRAKSE: Nepošteni pogodbeni pogoji Zakonske predpostavke iz Zakona o varstvu potrošnikov (ZVPot), ki alternativno opredeljujejo pogoje za ugotovitev nepoštenosti pogodbenega pogoja, je treba upoštevati kot samostojne in neodvisne zakonske pogoje, pri čemer obstoj odločilnih dejstev, ki se podrejajo zgolj enemu od teh pogojev, zadošča za presojo nepoštenosti pogodbenega pogoja. 23.11.2023 03:21
Ukinjen solidarnostni prispevek

Avgusta 2023 je bila zaradi posledic močnega neurja z deževjem in poplavami ter plazovi, zaradi katerih je nastala izjemna škoda, sprejeta novela > Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč (ZOPNN), s katero so se določile dodatne rešitve za odpravo posledic naravnih nesreč. Kljub številnim novim ukrepom, ki so bili uvedeni z novelo, pa ta ni vsebovala vseh potrebnih ukrepov, zato je bil istega meseca sprejet nov Zakon o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023 (ZIUOPZP). Zaradi odprave nekaterih nedoslednosti novega zakona in zaradi želje po učinkovitejšem izvajanju ukrepov posledic naravne nesreče je bila sredi novembra sprejeta novela A omenjenega zakona.

22.11.2023 03:19
Razveljavitev omejitve provizije pri nepremičninskem posredovanju

Ustavno sodišče je v delni odločbi in sklepu v zadevi U-I-205/19 z dne 26. oktobra 2023 razveljavilo omejitev višine provizije iz prvega in drugega odstavka 5. člena Zakona o nepremičninskem posredovanju (ZNPosr) v delu, v katerem se ne nanašata na pogodbe o posredovanju v prometu z nepremičninami, katerih predmet je enostanovanjska stavba, stanovanje ali bivalna enota, s fizično osebo kot kupcem ali najemnikom.

21.11.2023 04:20
Javna dražba - pričakovalne pravice Z uvedbo elektronskih javnih dražb se je pojavil zamik med potekom javne države in izdajo sklepa o domiku, s tem pa se je povečala možnost dejanskih ali pravnih dejanj, ki lahko bistveno vplivajo na učinke javne dražbe. 20.11.2023 00:00
Pravna narava Uredbe o določitvi najvišje cene premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja

Niti manjše število zavarovalnic, ki so v času izdaje Uredbe o določitvi najvišje cene premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja (v nadaljevanju: Uredba) (lahko) izvajale dopolnilno zdravstveno zavarovanje, samo po sebi in ob pomanjkanju navedbe specifičnih konkretnih lastnosti pritožnice, ki bi slednjo kot naslovnico Uredbe ločevale od drugih zavarovalnic, ki izvajajo to dejavnost, ne omogoča sklepanja, da gre pri Uredbi za posamični upravni akt. Tako je presodilo Vrhovno sodišče v sklepu v zadevi I Up 220/2023 z dne 18. oktobra 2023.

17.11.2023 00:00
IZ SODNE PRAKSE: Pravilo ne bis in idem (Ne)pravilno poimenovanje vloge ne pomeni, da tožnica ne more uveljavljati zahteve ali da je zahteva vložena prepozno. Bistven je razlog uveljavitve vloge, ki pa je kršitev načela ne bis in idem, kar narekuje upoštevanje daljšega zastaralnega roka. 16.11.2023 07:57
Spremembe Zakona o tujcih še enkrat potrjene v Državnem zboru

Po odložilnem vetu Državnega sveta je Državni zbor prejšnji teden ponovno odločal in sprejel novelo H > Zakona o tujcih (ZTuj-2), ki prinaša novosti predvsem na področju pravice združitve migrantov z družino in zahtevanega nivoja znanja jezika.

15.11.2023 09:12
Prenova sodniške zakonodaje in dostop javnosti do sodnih odločb Na Ministrstvu za pravosodje so pripravili predlog prenove sodniške zakonodaje, katere glavni cilj je je priprava zakonskih podlag, ki bodo omogočile učinkovitejše poslovanje sodišč, enakomernejše obravnave zadev po posameznih okrožjih, ter posledično hitrejše odločanje. 14.11.2023 16:15
Novela ZDR-1D

Novela > Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1), ki jo je prejšnji teden potrdil Državni zbor, uvaja nekaj novosti, kot je posebno varstvo za žrtve družinskega nasilja, drugačno ureditev pisnega opozorila pred odpovedjo iz krivdnega razloga, pravica do odklopa ter nekatere druge spremembe.

14.11.2023 12:00
Nekateri vidiki pravice do pitne vode Stopnjevanje (posledic) klimatskih sprememb1,2 vse bolj vpliva tudi na Slovenijo (RS) in nas že sedaj sili v vse bolj pogoste ter stroge ukrepe varčevanja s pitno vodo, tudi zaradi problematičnega odnosa (oblasti) do varovanja vodnih bogastev.3 Analiza trenutne ureditve oskrbe s pitno vodo oziroma pravice do nje, tudi v luči 70.a člena Ustave RS (URS) ter zamud z uskladitvijo zakonodaje,4 kaže na več potencialno problematičnih vidikov, kar ponazarja tudi izjava direktorja rižanskega vodovoda, ki je julija 2022 kmetom, "ki negodujejo, ker so jim popolnoma zaprli pipe, medtem ko se turisti še vedno lahko prhajo", sporočil, "da so naredili to, kar jim omogočajo predpisi".5 13.11.2023 00:00
ESČP: protestniku v Španiji kršena pravica svobode govora

Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je 8. 6. 2023 s sodbo odločilo, da je Španija z izrekom nesorazmerno stroge sankcije sindikalnemu predstavniku za njegove izjave v okviru protesta kršila pravico do svobode govora iz 10. člena Evropske konvencije o človekovih pravicah (EKČP).

10.11.2023 08:51
Davčno izogibanje

Plačilo davka, ki bi moral biti plačan, če ugotovljenega nedovoljenega davčnega izogibanja ne bi bilo, se solidarno naloži plačniku davka in davčnemu zavezancu. Pri tem se znesek, ki ga je davčni zavezanec že plačal in mu ni bil vrnjen, šteje za delno plačilo tega davka.

09.11.2023 00:00
IZ SODNE PRAKSE: Trajanje najemne pogodbe

Pri najemni pogodbi, sklenjeni za določen čas, mora biti trajanje opredeljeno in s tem omejeno. Zaključek najemnega razmerja se lahko navezuje na nastop določenega dejstva, vendar mora iti za dejstvo, katerega nastop je za (obe) pogodbeni stranki gotov in nedvomen – za stranki je negotovo le, kdaj bo to dejstvo nastopilo. Če je dogovor o končnem roku nedokazan, se predpostavlja, da je bila najemna pogodba sklenjena za nedoločen čas.

08.11.2023 03:53
Obrazložitev neizbire kandidata za vrhovnega sodnika

Ko Sodni svet izbere enega izmed kandidatov, ki izpolnjuje pogoje za razpisano sodniško mesto in ga predlaga v izvolitev, pomeni seznanitev z razlogi za izbiro tega kandidata, ki so vsebovani v odločitvi o izbiri, hkrati tudi seznanitev z razlogi za neizbiro drugih kandidatov, je poudarilo Vrhovno sodišče v sodbi v zadevi U 2/2023 z dne 12. septembra 2023.

07.11.2023 02:02
Umetna inteligenca lahko izboljša pravo "Pravo, kjer je načeloma vse določeno z zakonskimi pravili in predpisi, se uvršča med področja človekovega delovanja, ki so najprimernejša za uvajanje umetne inteligence. V skladu s tem je skrajni čas za uporabo novih tehnoloških dosežkov, da bi pravna besedila prepoznali računalniki - ker njihovi posamezni deli vključujejo pomen) - in nadgradili z uporabnimi metapodatki. Taki moduli umetne inteligence, kot se uporabljajo v zakonodaji, bodo podlaga za poznejše posodobitve in informatizacije (večja učinkovitost!) pravosodnih in upravnih sistemov. To bo privedlo do boljše kakovosti vseh vrst pravnih besedil."

(Anton Tomažič na konferenci "e-Justice and e-Law", ki je potekala od 1. do 3. junija 2008 v Portorožu)
06.11.2023 00:00