c S
V SREDIŠČU
IZ SODNE PRAKSE: Omejitev izvršbe na vračilo dohodnine

Znesek, ki je bil dolžnici vrnjen kot razlika med plačano akontacijo dohodnine in odmerjeno dohodnino, ohranja svojo izvirno obliko obdavčljivih dohodkov, med katerimi je tudi dohodek iz delovnega razmerja, za katerega veljajo omejitve izvršbe.

15.01.2025 03:24
O ustavnoskladnosti začasnega davka

Začasni davek je stvarno povezan s ciljem sanacije poplav. Jasno je tudi, da ta ni edini vir financiranja sanacije po poplavah, vendar to dejstvo ne more pomeniti, da je glede na namen nerazumen, je presodilo Ustavno sodišče v odločbi v zadevah U-I-69/24, U-I-80/24 z dne 5. decembra 2024. Pri tem je dodalo, da je uvedba začasnega davka utemeljena tudi z dejstvom, da je bančni sektor v zadnjih letih različnih kriz utrpel najmanjšo škodo, ki je prizadela večino drugih (ne sicer vseh) v gospodarstvu. Neustavnosti Zakona o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev (ZORZFS) tako ni prepoznalo.

14.01.2025 09:11
Kazenski pravniki kot emocionalni delavci Za (kazensko) pravo je značilno zasledovanje idealov razuma, racionalnosti in nepristranskosti. V kazenskem postopku so čustva vpletenih, zlasti čustva pravnikov, negativno vrednotena ali v celoti spregledana. Na ta način nista prepoznana energija in napor, ki sta potrebna za to, da pravniki svoja čustva, prav tako pa tudi čustva preostalih udeležencev postopka, uravnavajo z opravljanjem emocionalnega dela. Opravljanje tovrstnega dela je velikokrat pomembno za to, da lahko svojo delo uspešno opravijo in pri tem ohranijo videz strokovnosti. Raziskava slovenskega kazenskega pravosodja kaže, da pravniki pogosto opravljajo emocionalno delo. Ta koncept je pomemben, saj lahko pri njih pusti negativne socialne in psihološke posledice. 13.01.2025 00:00
Kršitev pravic v postopku za dodelitev skrbništva in stikov

Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je v sodbi X in drugi proti Sloveniji ugotovilo kršitev pravice do poštenega sojenja in pravice do družinskega življenja, ker nacionalna sodišča niso zadostno upoštevala koristi otrok ter so ravnala v nasprotju z zakonskimi pravili o dodeljevanju zadev in zagotavljanju nepristranskega sojenja.

10.01.2025 11:43
Izvršitev začasne odredbe

Kadar gre za kolizijo dveh ustavno varovanih pravic, mora izvršilno sodišče oceniti, ali je višina v pravnomočni začasni odredbi zagrožene denarne kazni glede na namen pravnomočno izrečene prepovedi sorazmerna s težo posega v pravico drugega, ter pri tem upoštevati tudi druge pomembne okoliščine konkretnega življenjskega primera.

09.01.2025 01:57
IZ SODNE PRAKSE: Subsidiarni upravni spor

Subsidiarni upravni spor ni namenjen razreševanju domnevnih zakonskih vrzeli in pomanjkljivosti na različnih pravnih področjih, temveč se uporablja, če ni zagotovljeno drugo sodno varstvo.

08.01.2025 00:52
O neustavnosti neurejenosti vštevanja pretekle preizkusne dobe

Kazenski zakonik (KZ-1) je v neskladju z Ustavo Republike Slovenije (URS), ker pri izreku pogojne obsodbe ne določa vštevanja časa preizkusne dobe, ki je v zvezi z istim kaznivim dejanjem že pretekel do razveljavitve prejšnje pravnomočne sodne odločbe, je presodilo Ustavno sodišče v odločbi v zadevi Up-410/21-24, U-I-79/24-10 z dne 20. novembra 2024.

07.01.2025 01:09
Pravično nadomestilo za zasebno reproduciranje v oblaku Pri pravičnem nadomestilu za zasebno reproduciranje avtorskopravno varovanih vsebin ostaja še vedno odprto vprašanje o reproduciranju teh vsebin v oblaku. In to kljub njegovi aktualnosti, saj se dandanes vedno več gradiv seli v to okolje. Sodišče EU je sicer razglasilo navedeno nadomestilo za avtonomni pojem prava Unije, ki da ga je treba razlagati enotno v vseh državah članicah, obenem pa jim je prepustilo preostalo široko polje proste presoje. In ko gre za problematiko oblaka, ga te države rešujejo po svoje. Kako iz takih mešanih pravnih osnov poiskati možne rešitve, raziskujem v tem prispevku. 06.01.2025 00:00
Evidence delovnega časa Tudi delodajalci, ki zaposlujejo delavce v gospodinjstvu, morajo vzpostaviti sistem, ki omogoča merjenje dnevnega delovnega časa vsakega delavca. 03.01.2025 04:02
O nastanku zavarovalnega primera

Pri zdravstvenem zavarovanju oseb v tujini zavarovalni primer ne nastane šele z zavarovančevim (upravičenčevim) plačilom stroškov zdravljenja, temveč že s samim nastankom teh stroškov, je presodilo Vrhovno sodišče v sodbi v zadevi II Ips 30/2024 z dne 2. oktobra 2024.

31.12.2024 00:33
Nova pravila EU za preprečevanje zelenega zavajanja Podjetja pogosto uporabljajo zelene označbe in slogane za pritegnitev pozornosti okoljsko ozaveščenih potrošnikov, ki pa so pogosto zavajajoči in s tem tudi izkrivljajo konkurenco. Zato je bila kot nov ukrep EU za preprečevanje t. i. zelenega zavajanja sprejeta Direktiva (EU) 2024/825 o spremembi direktiv 2005/29/ES in 2011/83/EU v zvezi s krepitvijo vloge potrošnikov za zeleni prehod z boljšim varstvom pred nepoštenimi praksami in boljšim obveščanjem (t. i. Greenwashing Directive). 30.12.2024 00:00
O videzu nepristranskosti sojenja

Podaja pobude za začetek postopka pred Komisijo za etiko in integriteto pri Sodnem svetu je nedvomno taka objektivna okoliščina, ki pri razumnem človeku lahko ustvari upravičen dvom o nevtralnosti te osebe do zadeve, je presodilo Ustavno sodišče v odločbi v zadevi Up-429/23 z dne 24. oktobra 2024, ko je odločalo o ustavni pritožbi vrhovnega sodnika zoper sklep, s katerim je Vrhovno sodišče zavrglo njegovo tožbo zoper načelno mnenje Komisije za etiko in integriteto.

27.12.2024 09:08
Pravica do oploditve z biomedicinsko pomočjo

Vsaka ženska ima pravico do zdravljenja neplodnosti in oploditve z biomedicinsko pomočjo ne glede na spolno usmerjenost in zakonski stan.

24.12.2024 11:22
Kaj prinaša novela Zakona o zdravstveni dejavnosti (ZZDej-N) Ministrstvo za zdravje je dalo 16. septembra 2024 v enomesečno javno razpravo predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravstveni dejavnosti (ZZDej-N).1 Predlog zakona prinaša več pomembnih sprememb zlasti pa dodatnih omejitev na področju izvajanja zdravstvene dejavnosti v Sloveniji. 23.12.2024 00:00
Tajnost zdravstvene dokumentacije bioloških staršev ob posvojitvi

Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je v sodbi Mitrevska proti Severni Makedoniji ugotovilo kršitev pravice do spoštovanja zasebnega življenja po 8. členu Evropske konvencije o človekovih pravicah (EKČP), ker državne oblasti niso razkrile podatkov o zdravstvenem stanju staršev pritožnice, ki je bila posvojena.

20.12.2024 15:15
Pravica do pozabe po prebolelem raku in določenih drugih boleznih

Državni zbor je 22. novembra 2024 sprejel predlog Zakona o pravici oseb po prebolelem raku in določenih drugih bolezni do enakega dostopa do zavarovalnih in kreditnih produktov (ZPEDZKP). Ta se je uveljavil 18. decembra 2024, uporabljati pa se bo začel šele šest mesecev po uveljavitvi, torej 18. junija 2025. ZPEDZKP ureja pravico osebe, ki je prebolela raka ali se okužila z virusom hepatitisa C ali HIV, do pozabe in njeno uveljavljanje pri sklenitvi zavarovalne pogodbe življenjskega zavarovanja ali kreditnega zavarovanja ter kreditne pogodbe za nepremičnino pod enakimi pogoji, kot veljajo za osebo, ki ni nikoli zbolela oziroma se okužila.

19.12.2024 09:47
IZ SODNE PRAKSE: Subjektivni znaki kaznivega dejanja

Da je podano kaznivo dejanje zlorabe položaja ali pravic po kazenskem zakoniku, mora biti poleg objektivnih zakonskih znakov kaznivega dejanja dokazan obsojenčev naklep v smeri bodisi (a) pridobiti premoženjsko korist bodisi (b) povzročiti premoženjsko škodo.

18.12.2024 04:09
Imenovanje sodnih izvedencev, cenilcev in tolmačev

Novela > Zakona o sodnih izvedencih, sodnih cenilcih in sodnih tolmačih (ZSICT) spreminja pogoje za objavo javnega poziva za imenovanje novih sodnih izvedencev, cenilcev in tolmačev, določa obveznost, da le-ti pred pridobitvijo statusa opravijo posebni preizkus strokovnosti, vzpostavlja pa se tudi nova evidenca njihove razpoložljivosti.

17.12.2024 04:18
Doktorat pravnih znanosti v ogledalu sodobnega časa Mnogi so prepričani, da bo v prihodnosti poklic pravnika eden od pomembnejših poklicev ob poklicu zdravnika in novinarja, ker bo v družbi proces juridizacije družbenih odnosov še pomembnejši kot v preteklosti.1 Podobno velja za zdravnika, ker bo zdravje najpomembnejša človekova vrednota (medikalizacija). Proces informiranja in informatizacije bo zajel vse pore življenja (medializacija). 16.12.2024 00:00
Oprostitev vojnih zločincev in zgodovinska odgovornost v Romuniji

V zadevi Zăicescu and Fălticineanu proti Romuniji je Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) ugotovilo kršitev pravice do spoštovanja zasebnega življenja, ker romunske oblasti žrtev holokavsta niso obvestile o obnovi postopkov in izdaji oprostilnih sodb prej obsojenim vojnim zločincem.

13.12.2024 02:45