c S
 
Tedensko obvestilo o pravnih novostih
 
 
Februar 2025, številka 05 / letnik XXII.
 
Suo iure uti nemo prohibetur.
Nikomur ni prepovedano, da izvršuje svojo pravico.
 
     

 

Novosti

NOVOSTI

     
 
>> Ugovor vesti v zdravstveni in lekarniški dejavnosti
Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o lekarniški dejavnosti (ZLD-1D), objavljen 27. decembra 2024, za dosedanjim 21. členom dodaja nov 21.a člen. S spremembo Zakona o lekarniški dejavnosti (ZLD-1) je zakonodajalec na področju lekarniške dejavnosti, ki se izvaja kot del zdravstvene dejavnosti, pravico do ugovora vesti, ki je bila za farmacevtske strokovne delavce kot zdravstvene delavce prej urejena v lex generalis Zakonu o zdravstveni dejavnosti (ZZDej), za zdravnike pa tudi v področnem Zakonu o zdravniški službi (ZZdrS), uredil določno.



Ker pa je pravico ne le omejil, temveč jo v celoti izključil, nova ureditev ZLD-1 odpira številna pravna vprašanja.

 
 
 
 
 
V DANAŠNJEM TEDNIKU:
     
› Novosti
› Obvestilo
› Aktualno
› Izbrano iz sodne prakse
› Pregled slovenske zakonodaje
› Strokovni članki
› IUS kolumna
› Dobro je vedeti
     
    NE SPREGLEJTE
Obrazložitve ZSTSPJS
 
     

 

OBVESTILO

OBVESTILO

     
 
>> AI x Pravo
AI x Pravo je konferenca, ki bo raziskovala presečišče med pravom in tehnologijo. Namenjena je študentom in zainteresirani javnosti. Razdeljena bo na dva tematska sklopa: prvi dan bo posvečen komercialno-pravnim temam, drugi dan pa tehničnim vsebinam. Odvila se bo 20. in 21. februarja 2025 na Fakulteti za matematiko in fiziko in na Pravni fakulteti v Ljubljani.



 
 
 
>> Prijave in program so na voljo https://law-brainer.com/
 
     

 

AKTUALNO

AKTUALNO - POMEMBNEJŠE PRAVNE NOVICE TEGA TEDNA

     
 
 
 
 
     

 

IZBRANO_IZ_SODNE_PRAKSE

IZBRANO IZ SODNE PRAKSE

     
 
>> Preiskava elektronske naprave
Za zakonito izvedbo preiskave elektronske naprave mora obstajati ena izmed dveh pravnih podlag: vnaprejšnja pisna privolitev imetnika oziroma uporabnika naprave ali obrazložena sodna odredba. Če je naprava v lasti mladoletne osebe, je njeno soglasje k preiskavi le-te pravno veljavno le, če je bila podano po posvetu in v navzočnosti njegovega zagovornika.

 
 
 
     

 

PREGLED SLOVENSKE ZAKONODAJE

PREGLED SLOVENSKE ZAKONODAJE - MED NAJPOMEMBNEJŠIMI IZPOSTAVLJAMO

     
 
 
 
>> Drugi novi predpisi: UL št. 5 - 6/2025
 
     

 

STROKOVNI ČLANKI

STROKOVNI ČLANKI - IZBOR TEDNA

     
 
 
 
 
 
 
 
     

 

IUS KOLUMNA

IUS KOLUMNA

     
             
      Problem skupnega delovanja: od vsakdanjih težav do globalnih izzivov    

dr. Jaka Cepec
   
Problem skupnega delovanja je v teoriji iger klasičen primer nekooperativne igre z neničelno vsoto, pri čemer posamezniki zasledujejo svoje lastne interese, kar vodi do suboptimalnega rezultata z vidika skupnega dobrega. Problem skupnega delovanja ponazarja situacije, v katerih posamezniki, ki zasledujejo svoje lastne interese, prispevajo k čezmerni izrabi skupnih virov, kar dolgoročno škoduje vsem. To se zgodi, ker vsak posameznik vidi kratkoročno korist v maksimiranju svojega izkoriščanja virov, medtem ko dolgoročne posledice - izčrpanje teh virov - nosi celotna skupnost. Hardin je ta »paradoks« pojasnil s preprostim primerom vasi, ki se preživlja z ribolovom v bližnjem jezeru. Prebivalci vasi vedo, da je letni prirast rib omejen na določeno količino rib. Za dolgoročno preživetje vasi je ključno, da ribiči ulovijo le toliko rib, kolikor jih jezero lahko obnovi. Če te meje presežejo, se število rib začne zmanjševati, kar vodi v manjši ulov ter v skrajni posledici lahko povzroči popolno izčrpanje jezera in propad vasi.
   
     
   
 
 
>> Vabljeni h komentiranju vsebine pod besedilom kolumne!
 
 
     

 

DOBRO_JE_VEDETI

DOBRO JE VEDETI

     
 
>> Priporočite Tednik IUS-INFO
Na povezavi lahko tudi svojim prijateljem in sodelavcem omogočite brezplačno prejemanje Tednika IUS-INFO, ki vsak četrtek vsebuje vse pomembne informacije o novih in spremenjenih predpisih, sodni praksi, aktualnem pravnem in političnem dogajanju v Sloveniji in EU ter novih strokovnih vsebinah na portalu IUS-INFO.

 
© 1989-2025 LEXPERA d.o.o. Vse pravice pridržane

Tednik ste prejeli skladno z 226. členom Zakona o elektronskih komunikacijah (ZEKom-2) in zakonodajo na področju varstva podatkov, in sicer na podlagi vaše prijave na spletni strani IUS-INFO, našega zakonitega interesa, sklenjenega naročniškega razmerja ali drugega razmerja, za katero veljajo splošni pogoji družbe, ali izrecne privolitve. V kolikor Tednika ne želite prejemati, se lahko odjavite s seznama prejemnikov.