c S
V SREDIŠČU
IZ SODNE PRAKSE: Pomoč pri storitvi kaznivega dejanja

Za ugotovitev pomagačevega odnosa do storilčevega dejanja je dovolj, da je ugotovljena pomagačeva laična ocena prepovedanosti storilčevega ravnanja, ne pa, da bodo merila pomagačevega naklepa glede tujega dejanja enaka kot za storilca.

11.12.2024 09:07
Novela Zakona o dedovanju

Glavna rešitev novele Zakona o dedovanju (ZD-D) je pohitritev zapuščinskih postopkov brez dedičev s krajšimi roki objave oklicev in tudi z načinom objave le-teh.

10.12.2024 09:06
Obvezno zaslišanje mladoletnikov za bagatelne prekrške Na Okrajnem sodišču v Ljubljani se srečujemo s primeri prekrškov mladoletnikov, ki so povezani z vozovnicami za uporabo avtobusov Ljubljanskega potniškega prometa (LPP). Gre za temo, ki je pritegnila tudi zanimanje javnosti.1 09.12.2024 00:00
Uveljavljanje sodniške imunitete v kazenskem postopku

Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je v sodbi Aydin Sefa Akay proti Turčiji ugotovilo kršitev pravice do svobode in varnosti ter pravice do spoštovanja zasebnega življenja, saj turške oblasti v kazenskem postopku niso upoštevale pritožnikove imunitete, ki jo je užival kot sodnik Organizacije združenih narodov (ZN).

06.12.2024 06:34
Novela M Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1)

Državni zbor je 22. novembra 2024 sprejel novelo M > Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1). Ta v slovenski pravni red prenaša direktivo o javnem poročanju po državah, direktivo glede poročanja o trajnostnosti, direktivo o uravnoteženosti spolov v družbah ter direktivo glede razvrščanja in prerazvrščanja družb po velikosti. Novela se bo uveljavila 15. dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.

05.12.2024 10:42
Zakona o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu in pravici do pozabe objavljena v Uradnem listu Zakona, ki ju je novembra potrdil Državni zbor, sta bila 3. decembra 2024 objavljena v Uradnem listu Republike Slovenije (številka 102/24) in začneta veljati petnajsti dan po objavi. Zakon o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu je ključni korak k večji varnosti in preglednosti zdravstvenih storitev, zakon o pravici do pozabe pa k odpravi diskriminacije za prebolele bolnike. 05.12.2024 07:55
IZ SODNE PRAKSE: Nedovoljeni dokazi v kazenskem postopku

Za bistveno kršitev določb kazenskega postopka med drugim gre, če se sodba opira na dokaz, ki je bil pridobljen s kršitvijo z ustavo določenih človekovih pravic in temeljnih svoboščin. Ker so bili zvočni posnetki pridobljeni ustavno pravno nedopustno, kot takšni niso smeli biti uporabljeni in posledično se drugostopenjska sodba nanje v nobenem primeru ne sme opirati. Njihova izločitev iz spisa je bila pravilna, to pa na zakonitost sodbe ni imelo nobenega vpliva.

04.12.2024 02:08
Obrestovanje davčnih obveznosti Obrestne mere za davčne obveznosti so glede na stopnjo inflacije in glede na obrestne mere v gospodarstvu res višje, niso pa zaradi tega protiustavne. Te obresti imajo namreč poleg revalorizacijskega namena oziroma namena, da se zavezancem, ki niso pravočasno plačali davčnih obveznosti, odvzame premoženjska korist, ki so jo ali bi jo potencialno lahko imeli zaradi neupravičeno zadržanih davčnih obveznosti, tudi usmerjevalni namen, zaradi česar ne gre za kršitev prepovedi prekomernih posegov države. 03.12.2024 00:00
Razumne prilagoditve delavcev z invalidnostjo Izvedba razumnih prilagoditev je predpogoj za polno in učinkovito vključitev delavcev z invalidnostjo v delovno okolje. Pravno urejanje razumnih prilagoditev ima dolgo tradicijo v anglosaških pravnih ureditvah (npr. Kanada),1 v večini držav EU pa se koncept razumnih prilagoditev razvija po sprejemu Direktive Sveta 2000/78/ES z dne 27. novembra 2000 o splošnih okvirih enakega obravnavanja pri zaposlovanju in delu (v nadaljevanju Direktiva 2000/78/EU).2 Konvencija o pravicah invalidov (MKPI),3 ki v Republiki Sloveniji velja od 24. maja 2008, daje poseben poudarek uveljavitvi ukrepov razumnih prilagoditev v nacionalnih pravnih ureditvah. Z njo se je Republika Slovenija zavezala, da bo tudi pri tistih, pri katerih pride do invalidnosti med trajanjem zaposlitve, varovala in spodbujala uresničevanje pravice do dela, tako da bo sprejela ustrezne, tudi zakonodajne ukrepe, s katerimi bo med drugim zagotavljala razumne prilagoditve na delovnem mestu za invalide (27. člen MKPI). 02.12.2024 00:00
O (ne)ustavnosti neprilagojenosti novega instituta pravilom upravnega spora

Pravni institut, ki ga je zakonodajalec uvedel v drugem odstavku 79.a člena Zakona o tujcih (ZTuj-2), je tujek v slovenskem upravnosodnem procesnem pravu, zato bi smiselna uporaba pravil Zakona o upravnem sporu (ZUS-1) v postopku pred Upravnim sodiščem in v pritožbenem postopku pred Vrhovnim sodiščem vnašala previsoko stopnjo negotovosti v postopke, v katerih se odloča o omejitvi pravice do osebne svobode, je presodilo Ustavno sodišče v odločbi v zadevi U-I-75/21 z dne 3. oktobra 2024.

28.11.2024 03:46
Znanih je 10 najvplivnejših pravnikov v 24. izboru

Po mnenju strokovne in splošne javnosti so najvplivnejši pravniki letošnjega leta (navedeni po abecednem redu): dr. Sara Ahlin Doljak, dr. Matej Avbelj, dr. Miro Cerar, dr. Valentina Franca, dr. Janja Hojnik, dr. dr. Klemen Jaklič, Vlasta Nussdorfer, Zvjezdan Radonjić, dr. Miha Šepec in dr. Luka Martin Tomažič.

27.11.2024 08:00
IZ SODNE PRAKSE: Plačilo odškodnine zaradi žaljive objave na družbenem omrežju

Revizijsko sodišče je odločalo tako o pravilnosti vročitve kot tudi o (ne)dopustnosti grobih in žaljivih seksističnih izjav, ki kršijo pravice do osebnega dostojanstva, zasebnosti in osebnostne pravice.

26.11.2024 03:07
Ustna pogodba v poslovnem svetu - zgolj moralna zaveza ali pravno zavezujoča pogodba? V poslovnem svetu se vsakodnevno sklepajo nominatne in inominatne pogodbe o poslovnem sodelovanju. Lahko gre za projektno delo, podjem, prodajo, zastopništvo, posredništvo ali kombinacijo elementov vseh teh razmerij. Veliko teh pogodb je tudi v današnjem času dogovorjenih (zgolj) ustno. Gre le za moralno zavezo ali tudi pravno popolnoma učinkovito pogodbo? Kje lahko pride do zapletov in kaj je rešitev? 25.11.2024 00:00
Časovna omejenost podatkov v kazenskih evidencah

V sodbi Borislav Tonchev proti Bolgariji se je Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) ukvarjalo s skladnostjo časovno nedoločene hrambe podatkov v kazenskih evidencah z 8. členom Evropske konvencije o človekovih pravicah (EKČP), posebej z določnostjo in predvidljivostjo zakonodaje, ki to ureja.

22.11.2024 08:40
Novosti na področju dohodnine

Področje dohodnine, torej obdavčitve dohodkov fizičnih oseb, se nenehno spreminja s ciljem prilagajanja spremenjenim razmeram na trgu. Glavni razlogi za sprejetje tokratne novele Zakona o dohodnini (ZDoh-2AB) so podpora razvoju trga dela z davčnimi ukrepi in podpora razvoju nagrajevanja delavcev v lastništvu delodajalca s poudarkom na inovativnih zagonskih podjetjih, ureditev davčnega vprašanja normirancev ter uskladitve z novim sistemom socialnega zavarovanja za dolgotrajno oskrbo.

21.11.2024 09:36
IZ SODNE PRAKSE: Obnova postopka

Ker niso bili izpolnjeni vsi pogoji, ki jih zakon predvideva za začetek gradnje, le-ta ni bil zakonit. To tudi pomeni, da objektivni rok za predlog obnove postopka izdaje gradbenega dovoljenja ni začel teči.

20.11.2024 03:27
O dokončnosti upravnega akta kot procesni predpostavki dopustnosti upravnega spora Vse procesne predpostavke, to je okoliščine, ki morajo (oziroma ne smejo) biti izpolnjene, da sodišče v upravnem sporu meritorno odloči, morajo biti izpolnjene že ob vložitvi tožbe, tako tudi dokončnost upravnega akta, pri tem na drugačno presojo ne more vplivati okoliščina, da je upravni akt postal dokončen, še preden je Upravno sodišče o tožbi odločilo, je presodilo Vrhovno sodišče v sklepu v zadevi I Up 114/2024 z dne 30. julija 2024. 19.11.2024 03:52
Pravna ignoranca sicer škodi, a ne sodiščem: predpisa urejata izvršilna dejanja drugače, kot jih razlagajo sodišča Obravnavani primer je primer tiste vrste, ki ga človek utemeljeno občuti kot nepotrebno utrujanje človekove zmožnosti za logično sklepanje. A ker v pravni praksi tovrstni primeri niso statistična napaka ali izjema, temveč pretirano obsežen konglomerat, je o njih treba vselej znova javno spregovoriti. Pravni sklepi, ki so v posmeh pravni logiki, ob tem pa še niso v skladu z dovolj jasnimi določbami v pravnih predpisih, zaradi narave in pomena prava in sodišč ne smejo biti zavestno spregledani. 18.11.2024 00:00
S 16. novembrom v veljavi pravica do odklopa 16. novembra začne veljati pravica do odklopa. Pravica pomeni, da delavec v času izrabe pravice do počitka oziroma upravičenih odsotnosti z dela v skladu z zakonom in kolektivno pogodbo oziroma splošnim aktom ne bo na razpolago delodajalcu, hkrati pa tudi obveznost, da z namenom konkretizacije te pravice delodajalec sprejme ustrezne ukrepe. 15.11.2024 02:13
Predčasno vračilo kredita

V primeru predčasnega odplačila hipotekarnega kredita lahko potrošnik zahteva vračilo dela provizije v zvezi z odobritvijo kredita, če ni bil obveščen, da ta provizija ni odvisna od trajanja pogodbe.

14.11.2024 03:25