c S
 
Tedensko obvestilo o pravnih novostih
 
 
April 2025, številka 14 / letnik XXII.
 
Iustitia debet esse libera.
Pravno varstvo (dobesedno: pravičnost) mora biti svobodno.
 
     

 

Novosti

NOVOSTI

     
 
>> Literatura in literarna satira med pravico do svobode umetnosti in pravico do osebnega dostojanstva
V zgodovini slovenske književnosti je v zadnjih petindvajsetih letih vsaj trikrat prišlo do močnega trka med ustavno varovano pravico do svobode izražanja, kakor jo opredeljuje 39. člen Ustave RS, in svobode umetnosti (59. člen Ustave RS pravzaprav določa svobodo znanosti in umetnosti!) na eni ter na drugi strani pravico do osebnega dostojanstva in varnosti oz. zasebnosti in osebnostnih pravic, kakor to določata 34. in 35. člen Ustave RS, na podlagi katere se neposredno uresničujejo človekove osebnostne pravice in temeljne svoboščine.



Prva dva izmed primerov, ki sta nekoliko starejšega datuma, sta zaključena, tretji izmed sporov se še rešuje po sodni poti.

 
 
 
 
 
 

3. Mala šola civilnega prava, 22. in 23. april ter 7. in 8. maj, Ljubljana

 
 
 
V DANAŠNJEM TEDNIKU:
     
› Novosti
› Aktualno
› Izbrano iz sodne prakse
› Pregled slovenske zakonodaje
› Strokovni članki
› IUS kolumna
› Dobro je vedeti
     
    NE SPREGLEJTE
Komentarji členov ZDR-1 - 3., posodobljena in dopolnjena izdaja, 2024
 
     

 

AKTUALNO

AKTUALNO - POMEMBNEJŠE PRAVNE NOVICE TEGA TEDNA

     
 
>> Državni svetniki izglasovali veto na novelo zakona o zdravstveni dejavnosti
Državni svet je z 21 glasovi za in 13 proti izglasoval veto na novelo Zakona o zdravstveni dejavnosti. Svetniki menijo, da novela lahko povzroči škodo slovenskemu javnemu zdravstvenemu sistemu in bolnikom. Zdaj bo DZ o noveli moral odločati znova.
 
 
 
 
 
 

Že veste, kako zelo uporabni pri vašem delu so lahko e-komentarji zakonov?

 
     

 

IZBRANO_IZ_SODNE_PRAKSE

IZBRANO IZ SODNE PRAKSE

     
 
>> Pravica do zaslišanja obremenilnih prič
Obdolžencem v kazenskih postopkih za kazniva dejanja zoper spolno nedotakljivost mladoletnih oseb mora biti omogočeno, da so obveščeni o zaslišanju mladoletnega oškodovanca, da imajo možnost opazovanja priče med zaslišanjem ali pozneje prek videoposnetka ter da imajo možnost postavljanja vprašanj priči, bodisi neposredno ali posredno.

 
 
 
     

 

PREGLED SLOVENSKE ZAKONODAJE

PREGLED SLOVENSKE ZAKONODAJE - MED NAJPOMEMBNEJŠIMI IZPOSTAVLJAMO

     
 
>> Zakon o začasni zaščiti razseljenih oseb (ZZZRO-1)
Nov Zakon o začasni zaščiti razseljenih oseb (ZZZRO-1) nadomešča istoimenski zakon iz leta 2005, ki se je v praksi izkazal za pomanjkljivega in zastarelega, ter skladno z Direktivo Sveta 2001/55/ES (ki jo je v slovenski pravni red prenesel že stari zakon) in Izvedbenim sklepom Sveta (EU) 2022/382 zagotavlja hitro in učinkovito zaščito osebam v stiski ter ureja obveznosti in pravice razseljenih oseb. > Več
>> Zakon o fiskalnem pravilu (ZFisP-1)
Začel je veljati prenovljeni Zakon o fiskalnem pravilu, ki na novo določa način izvajanja srednjeročne uravnoteženosti proračunov države. Po novem je fiskalno pravilo določeno z omejitvijo rasti očiščenih izdatkov, Vlada ga bo pripravljala za štiri leta. > Več
>> Drugi zakoni in novele iz Uradnega lista RS, št. 24/2025:
»  Zakon o izvajanju Uredbe (EU) o evropskih zelenih obveznicah in neobveznih razkritjih za obveznice, ki se tržijo kot okoljsko trajnostne obveznice, in za obveznice, povezane s trajnostnostjo (ZIUEZO)
»  Spremembe Zakona o socialnem varstvu (primerjalnik)
»  Spremembe Zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti (primerjalnik)
»  Spremembe Zakona o zdravilih (primerjalnik)
»  Spremembe Zakona o praznikih in dela prostih dnevih v Republiki Sloveniji (primerjalnik)
 
 
>> Drugi novi predpisi: UL št. 22 - 24/2025
 
 
 
 

5. FinD-INFO dnevi, 12. in 13. maj, Portorož

 
     

 

STROKOVNI ČLANKI

STROKOVNI ČLANKI - IZBOR TEDNA

     
 
 
 
 
 
 
 
     

 

IUS KOLUMNA

IUS KOLUMNA

     
             
      Pobuda za najpomembnejšo dopolnitev ustave    

prof. dr. Miro Cerar
   
Vprašajmo se, kateri politik, sodnik ali odvetnik ne bo svojega govora, sodbe ali pravne vloge spisal z uporabo UI, če mu bo ta tako ali drugače koristila - seveda še zdaleč ni nujno, da bo to javno priznal. Kdo bo torej v takem primeru določal vsebino takšnih aktov? Seveda bo končne izdelke UI, vsaj še nekaj časa, preverjal in potrjeval človek. Toda kako se človek s svojimi intelektualnimi sposobnostmi lahko kosa z informacijskim zajemom in kompleksno umetnointeligenčno kombinatoriko UI? In če smo bili ljudje že do zdaj vedno bolj ali manj odtujeni od svojih proizvodov, saj smo se pri njih morali zanašati tudi na znanje in proizvode drugih ljudi, bo ta odtujenost postala še večja in predvsem drugačna, saj ne bomo več odvisni toliko od drugih ljudi kot od umetnointeligenčnih strojev.
   
     
   
 
 
>> Vabljeni h komentiranju vsebine pod besedilom kolumne!
 
 
 
 
 

17. Dnevi stvarnega in zemljiškoknjižnega prava, 19. in 20. maj, Portorož

 
     

 

DOBRO_JE_VEDETI

DOBRO JE VEDETI

     
 
>> Priporočite Tednik IUS-INFO
Na povezavi lahko tudi svojim prijateljem in sodelavcem omogočite brezplačno prejemanje Tednika IUS-INFO, ki vsak četrtek vsebuje vse pomembne informacije o novih in spremenjenih predpisih, sodni praksi, aktualnem pravnem in političnem dogajanju v Sloveniji in EU ter novih strokovnih vsebinah na portalu IUS-INFO.

 
© 1989-2025 LEXPERA d.o.o. Vse pravice pridržane

Tednik ste prejeli skladno z 226. členom Zakona o elektronskih komunikacijah (ZEKom-2) in zakonodajo na področju varstva podatkov, in sicer na podlagi vaše prijave na spletni strani IUS-INFO, našega zakonitega interesa, sklenjenega naročniškega razmerja ali drugega razmerja, za katero veljajo splošni pogoji družbe, ali izrecne privolitve. V kolikor Tednika ne želite prejemati, se lahko odjavite s seznama prejemnikov.