Posodobljena ocena Svtea ECB je znova potrdila, da se bo inflacija srednjeročno stabilizirala na ciljni 2-odstotni ravni. Gospodarstvo ostaja odporno v zahtevnem svetovnem okolju. Rast podpirajo nizka brezposelnost, dobro finančno stanje zasebnega sektorja, postopno izvajanje dogovorjene javne porabe za obrambo in infrastrukturo ter spodbujevalni učinki preteklih znižanj obrestnih mer. Vseeno so obeti še vedno negotovi, kar je predvsem posledica vztrajne negotovosti glede svetovnih trgovinskih politik in geopolitičnih napetosti.
Svet ECB je odločen zagotoviti, da se bo inflacija v srednjeročnem obdobju stabilizirala na ciljni 2-odstotni ravni. O ustrezni naravnanosti denarne politike se bo odločal na podlagi podatkov in na vsaki seji posebej. Tako bo pri sklepih o obrestnih merah izhajal iz ocene inflacijskih obetov in z njimi povezanih tveganj, v kateri bo upošteval nove ekonomske in finančne podatke, dinamiko osnovne inflacije in intenzivnost transmisije denarne politike. Svet ECB se glede ravni ključnih obrestnih mer ne zavezuje vnaprej.
Ključne obrestne mere ECBObrestne mere za odprto ponudbo mejnega depozita, operacije glavnega refinanciranja in odprto ponudbo mejnega posojila bodo ostale nespremenjene na ravni 2,00%, 2,15% oziroma 2,40%.
Program nakupa vrednostnih papirjev (APP) in izredni program nakupa vrednostnih papirjev ob pandemiji (PEPP)Portfelja v okviru programov APP in PEPP se zmanjšujeta postopno in predvidljivo, saj je Eurosistem prenehal ponovno investirati plačila glavnice zapadlih vrednostnih papirjev.
***
Svet ECB je v okviru svojega mandata pripravljen prilagoditi vse instrumente, da bi zagotovil stabilizacijo inflacije na ciljni 2-odstotni ravni v srednjeročnem obdobju ter ohranil nemoteno delovanje transmisije denarne politike. Poleg tega je na voljo instrument za zaščito transmisije, katerega cilj je preprečiti neupravičeno, neurejeno tržno dinamiko, ki bi predstavljala resno grožnjo transmisiji denarne politike po vseh državah v euroobmočju, kar Svetu ECB omogoča, da učinkoviteje izpolnjuje mandat ohranjanja cenovne stabilnosti.
Vir: ECB, 5. 2. 2026
Članki izražajo stališča avtorjev, in ne nujno organizacij, v katerih so zaposleni, ali uredništva portala IUS-INFO.