c S

Avtoritarnost na pohodu

prof. dr. Miro Cerar Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani Miro.Cerar@pf.uni-lj.si
17.02.2025

Če je kdo mislil, da bo človeštvo po dveh svetovnih in številnih regionalnih vojnah ter po totalitarizmih 19. stoletja (fašizem, nacizem, komunizem itd.) dokončno prepoznalo vrednost demokracije in se v vedno večji meri odrekalo avtoritarnim političnim sistemom, je bil očitno v zmoti.

Ker se je sodobna demokracija v marsičem degenerirala v nebrzdani materializem, populizem, tekmo za nezmerno in zato škodljivo povečevanje cone udobja ter nenazadnje v popačeno razumevanje svobode posameznika, se ljudje spet zatekajo k avtoritarnim voditeljem in političnim strankam. V takem svetovnem kontekstu so izrazite avtoritarne tendence predsednika ZDA Trumpa nevarno prilivanje olja na ogenj. Kot slišim in vidim se marsikomu sicer zdi, da je to ogenj pozitivne preobrazbe sveta, v katerem je treba najprej radikalno požgati vse slabo, da bomo lahko uveljavili dobro. Toda žal je takšno naivno razmišljanje le dokaz nepoznavanja zgodovine ter odsotnosti razumevanje širših in globljih gibal našega sveta in družbe. Vse to nas bo žal drago stalo. Ta ogenj bo namreč požgal tudi mnogo dobrega. Toda to smo si s svojo degeneracijo demokracije tudi zaslužili.

Predsednik Trump s številnimi odločitvami že vse od svoje inavguracije intenzivno spreminja mnoge politične, pravne, socialne, kulturne in druge institucije, ter politike (policies) in pravne odločitve, ki so bile doslej značilne za ZDA. Pri tem so mu v pomoč predvsem radikalni politični svetovalci, vključno z najbogatejšim človekom na svetu, ki zaradi svoje gospodarske in finančne uspešnosti meni, da se zelo dobro spozna tudi na delovanje države, na administracijo in politiko ZDA ter vseh ostalih držav tega sveta (med drugim deli svoje modre nasvete tudi Združenemu Kraljestvu in državam EU). Trumpovih radikalnih odločitev se je v zadnjih tednih nabralo že toliko, da jim človek sploh ne more slediti, pri čemer seveda aktualni ameriški predsednik v svoji znani maniri nekatere že po nekaj dneh tudi zamrzne, spremeni ali prekliče.

Nekatere od teh odločitev so smiselne in koristne ter bi lahko v drugačnem kontekstu prinesle marsikaj dobrega. Toda v kontekstu vseh Trumpovih odločitev, ki se seveda še vedno množijo in so večinoma takšne, da slabijo demokratične vrednote v ZDA in svetu ter sprožajo konflikte, je seveda takšna politika destruktivna in nevarna. Znotraj ZDA bo pripeljala bodisi do diktature bodisi do še močnejše državljanske razklanosti ali celo do državljanskega konflikta. V odnosu do nekaterih drugih držav in EU bo s carinami in drugimi ukrepi sprožila t. i. trgovinske vojne. S svojo prezirljivostjo do večine evropskih držav, članic EU in Nata, Trump in njegovi sodelavci že močno slabijo naše medsebojno zaupanje in poslabšujejo transatlantske odnose. S Trumpovimi imperialističnimi grožnjami o okupaciji Grenlandije (ameriški kongres se temu še ni javno uprl) pa se ZDA postavlja celo proti Evropi – pri čemer me zelo žalosti mlačen odziv EU, katere vodilni predstavniki bi morali že ob prvih omembah ameriške okupacije Grenlandije to odločno in glasno zavrniti. Z izjavami o preobrazbi Gaze, v kateri se izvaja genocid, v (ameriško) turistično destinacijo, ali pa s trgovskim pristopom k pomoči Ukrajini (Trump zahteva od Ukrajine v zameno za pomoč 500 milijard redkih rudnin oziroma zemelj), Trump le dodatno kaže, na kako nizki kulturni oziroma civilizacijski stopnji je pristala vladajoča ameriška politika. S tem ne želim zanikati legitimnosti interesov ZDA ter njihove upravičenosti, da zahtevajo tudi od drugih pravičen delež pri skupnih aktivnostih (tako npr. Trump upravičeno zahteva, da tudi druge članice Nata izpolnijo svoje dane finančne zaveze). Toda neprimerno zaostrovanje takšnih zavez ter primitivno (trgovsko) in neetično uveljavljanje svojih interesov slabi ugled in legitimnost ZDA pred vsem demokratičnim svetom.

Zavedam se, da ta hip takšne ugotovitve za vse Trumpove pristaše ali simpatizerje v Sloveniji in po širnem svetu še zdaleč niso prepričljive. Pri tem se npr. tudi zavedam, da bodo nekateri Trumpovi ukrepi pripeljali do možnosti za mir v Ukrajini, pa četudi bo pri tem ignorirana EU in Ukrajina sama. Prav tako bodo imeli nekateri drugi Trumpovi ukrepi pozitivne učinke, npr. zaustavljanje ilegalnih migracij in zatiranje mafijskih mamilarskih družb. Toda način in radikalnost izvajanja teh ukrepov ter vsi ostali ukrepi, ki jim ne moremo pripisovati širših in dolgoročnih konstruktivnih učinkov, bodo povzročili veliko škode, tako po svetu, kot tudi v ZDA. Tudi popolna ignoranca do okoljevarstvenih izzivov ter do podnebnih sprememb, ki jih Trump ne povezuje s človeškim dejavnikom, bo vse druge velike onesnaževalce okolja opogumila za nadaljnje onesnaževanje planeta, mnogim ostalim pa oslabila možnosti za učinkovite in proti podnebnim spremembam naravnane okoljevarstvene ukrepe.

Kot da ni dovolj, da sta že dve svetovni velesili, Kitajska in Rusija, totalitarni državi, ter da so posamezne avtoritarne politične tendence opazne tudi v – sicer še vedno demokratični – Indiji, ki se bo prej ali slej povzpela na mesto četrte svetovne velesile. Že nekaj let je krepitev teh tendenc opazna tudi v mnogih državah EU, kjer pridobivajo na moči skrajno leve ali skrajno desne politične stranke in skupine. V svetu, v katerem je že tako ali tako tudi veliko večjih in manjših avtoritarnih držav, lahko pomeni sedanja politika novega predsednika ZDA, ki ne skriva svojih avtoritarnih tendenc, dokončni globalni civilizacijski premik nazaj ali navzdol. Zahodna civilizacija in demokracija, ki sta se izhodiščno uveljavili v pretežnem delu Evrope in v Severni Ameriki ter nato razširili na mnoge druge države sveta, postajata resnično ogroženi. Če ZDA, kot še vedno najmočnejša država sveta, zavrže svojo demokracijo in se prelevi v diktaturo, bomo Evropejci in nekatere druge demokratične države dokončno izgubili najmočnejšega zaveznika in (vsaj nekdanjega) vzornika na področju demokracije in pravne države ter s tem tudi varuha človekovih pravic in svobode posameznikov. V takšnem novem, multipolarnem svetu, v katerem bodo prevladovale velike diktature, imperializmi, trgovinske in drugačne vojne, uporaba tehnologije in umetne inteligence v nehumane namene ter nespoštovanje dostojanstva človeka in narave, bomo morali v EU postoriti marsikaj, da ob vseh nakopičenih problemih ohranimo svojo povezanost, varnost ter prave demokratične, pravne in socialne vrednote. 

Seveda ni nujno, da dogodki v svetu uberejo takšno negativno pot. Lahko pride tudi do drugačnega razvoja dogodkov. Toda pogoj za to je, da se v zadostni meri nevtralizirajo avtoritarne tendence najvplivnejših svetovnih voditeljev. Oči demokratične Evrope bodo zato v prihodnjih mesecih in letih zagotovo še pogosteje kot doslej uprte v ZDA, kjer bo demokratični sistem politično-pravnih zavor in ravnovesij (checks and balances) na veliki preizkušnji.


Članki izražajo stališča avtorjev, in ne nujno organizacij, v katerih so zaposleni, ali uredništva portala IUS-INFO.