c S

Vračilo davčnih ugodnosti

19.09.2024

Irska bo morala od skupine Apple izterjati nezakonito pomoč, ocenjeno na 13 milijard evrov.

Skupino Apple, ustanovljeno leta 1976 v ZDA, sestavljajo družba Apple Inc. in vse družbe, ki jih ta nadzira. Skupina Apple oblikuje, proizvaja in trži med drugim mobilne komunikacijske in medijske naprave, osebne računalnike itd., ki jih potrošnikom, podjetjem in vladam po vsem svetu prodaja prek svojih trgovin, spletnih prodajaln in tudi prek tretjih oseb. Globalno poslovanje skupine Apple je strukturirano okoli ključnih področij delovanja, ki jih upravljajo in vodijo izvršni direktorji iz ZDA. Med družbami, ki sestavljajo skupino Apple, sta tudi družba Apple Operations International Ltd (AOI), ki je 100-odstotno odvisna od družbe Apple Inc., ter družba Apple Operations Europe Ltd (AOE), katere 100-odstotna lastnica je AOI. AOE je stoodstotna lastnica odvisne družbe Apple Sales International Ltd (ASI). Tako družba ASI kot družba AOE sta ustanovljeni kot družbi irskega prava, vendar nista irski davčni rezidentki. Družbi ASI in AOE sta na Irskem ustanovili vsaka svojo podružnico, ki se v angleškem jeziku imenuje »branch«. Ti podružnici nimata pravne osebnosti.

Irska je v letih 1991 in 2007 sprejela dve vnaprejšnji davčni stališči v korist dveh družb skupine Apple, v katerih so bile potrjene metode, ki sta jih družbi ASI in AOE uporabljali za izračun obdavčljivega dobička na Irskem, povezanega s poslovnimi dejavnostmi njunih irskih podružnic. Evropska komisija je leta 2014 začela formalni postopek preiskave o morebitni finančni pomoči, ki bi ju lahko pomenili ti dve stališči, ter leta 2016 sprejela sklep, v katerem je ugotovila, da naj bi s sprejetima davčnima stališčema Irska skupini Apple odobrila kar 13 milijard evrov nezakonitih davčnih ugodnosti. Na podlagi sprejete koristi se je namreč iz davčne osnove izključil dobiček, ustvarjen z uporabo licenc za intelektualno lastnino, katerih imetnici sta bili družbi ASI in AOE, predvsem zato, ker sta bila sedeža teh družb zunaj Irske in ker je bilo upravljanje teh licenc odvisno od odločitev, sprejetih na ravni skupine Apple v ZDA.

Irska ter družbi ASI in OAE so se zoper sklep pritožile, Splošno sodišče pa je leta 2020 sporni sklep Evropske komisije razglasilo za ničen. Zoper sodbo se je pritožila Evropska komisija, o pritožbi pa je odločilo Sodišče EU s sodbo C-465/20 P.

Sodišče EU je najprej ugotavljalo, ali je Splošno sodišče naredilo napako pri presojanju obstoja prednosti. Tako je ugotovilo, da bi morali irski davčni organi za pravilno razporeditev dobička v skladu s pristopom ločenega subjekta in neodvisnim tržnim načelom najprej preveriti, ali dobička, ki je družbama ASI in AOE nastal z uporabo licenc za intelektualno lastnino skupine Apple, ne bi bilo treba v celoti ali delno razporediti k njunima irskima podružnicama. Namesto tega je metoda, ki so jo uporabili, privedla do pomembnega znižanja letnega dobička družb ASI in AOE, obdavčljivega na Irskem, zaradi česar se je tema družbama zagotovila selektivna prednost v smislu 107. člena Pogodbe o delovanju EU (PDEU). Sodišče je tako potrdilo sklepanje Komisije, da bi se morali licence za intelektualno lastnino, katerih imetnici sta bili družbi ASI in AOE, in z njimi povezan dobiček, ustvarjen s prodajo izdelkov družbe Apple zunaj Združenih držav, za davčne namene razporediti k irskima podružnicama.

V nadaljevanju je Sodišče EU presojalo še, ali je Splošno sodišče kršilo postopek, ker se je oprlo na nedopustne dokaze. Najprej je opozorilo, da v primeru pritožbe Sodišče ni pristojno za ugotavljanje dejanskega stanja in načeloma niti za presojo dokazov, ki jih je Splošno sodišče upoštevalo pri ugotovitvi tega dejanskega stanja. Ker pa naj bi v obravnavani zadevi Splošno sodišče storilo napako pri analizi dejanskega stanja in rezultatih, do katerih je ta analiza pripeljala, pomeni to napačno uporabo nacionalnega prava in kršitev 107. člena PDEU. Sodišče EU je zato pristojno, da preveri, ali je prišlo do izkrivljanja nacionalnega prava, ter ima možnost, da opravi nadzor, če ta presoja sama po sebi ne pomeni kršitve prava Unije (tako na primer C-451/21 P). Sodišče EU je še poudarilo, da dejavnosti podružnic družb ASI in AOE na Irskem na podlagi upoštevne določbe irskega prava o izračunu obdavčitve družb nerezidentk ne bi smeli primerjati z dejavnostmi drugih družb skupine Apple, denimo obvladujoče družbe v Združenih državah, ampak z dejavnostmi drugih subjektov teh družb, zlasti njunih sedežev zunaj Irske.

Pripravila: mag. Jasmina Potrč


Članki izražajo stališča avtorjev, in ne nujno organizacij, v katerih so zaposleni, ali uredništva portala IUS-INFO.