c S

Novela K Zakona o lokalnih volitvah (ZLV)

12.12.2024

Dne 18. decembra 2024 začne veljati novela K > Zakona o lokalnih volitvah (ZLV). Ta poleg uvedbe celostne ureditve volilnega spora za lokalne volitve zvišuje pogoje za predsednika in namestnika občinske volilne komisije, določa višje enkratno nadomestilo za predsednika in tajnika občinske volilne komisije zaradi dela v volilnih organih ter uvaja zbirko kandidatur oziroma list kandidatov in zbirko predlaganih članov volilnih odborov.

Občinska volilna komisija

ZLV-K zaostruje pogoje za predsednika in namestnika občinske volilne komisije. Tako je zdaj določeno, da se predsednik občinske volilne komisije in njegov namestnik imenujeta izmed sodnikov ali drugih oseb, ki imajo v Sloveniji pridobljeno najmanj pravno izobrazbo po študijskem programu prve in druge stopnje oziroma pravno izobrazbo, ki ustreza ravni izobrazbe, pridobljeni po študijskih programih druge stopnje, in je v skladu z zakonom, ki ureja slovensko ogrodje klasifikacij, uvrščena na 8. raven (spremenjeni drugi odstavek 35. člena ZLV).

ZLV po novem določa, da se višina enkratnega nadomestila za predsednika in tajnika občinske volilne komisije zaradi dela v volilnih organih poveča glede na število volilnih upravičencev na zadnjih rednih lokalnih volitvah, in sicer: (1) v občini z nad 25.000 do 50.000 upravičenci za 40 odstotkov, (2) v občini z nad 50.000 do 100.000 upravičenci za 50 odstotkov in (3) v občini z nad 100.000 upravičenci za 100 odstotkov (novi tretji odstavek spremenjenega 45.a člena ZLV).

Po noveli občinska volilna komisija za namene preverjanja volilne pravice kandidatov, zakonitosti kandidatur oziroma list kandidatov ter preverjanja volilne pravice in stalnega prebivališča kandidatov za člane volilnih odborov upravlja elektronsko (1) zbirko kandidatur oziroma list kandidatov, v kateri se obdelujejo osebni podatki, in (2) zbirko predlaganih članov volilnih odborov, v kateri se obdelujejo osebno ime predlagatelja in naslednji osebni podatki kandidatov za člane volilnih odborov: osebno ime, datum rojstva in spol, EMŠO in naslov stalnega prebivališča (novi 72.a člen ZLV). Z namenom informiranja volivcev in splošne seznanitve javnosti pa se podatki o imenu in priimku potrjenega kandidata, naslovu njegovega stalnega prebivališča oziroma naslovu začasnega prebivališča, če gre za državljana druge države članice Evropske unije, ki nima prijavljenega stalnega prebivališča v Sloveniji, in letnica njegovega rojstva ter ime predlagatelja objavijo na spletnih straneh Državne volilne komisije in so objavljeni do naslednjih rednih volitev (novi tretji odstavek 74. člena ZLV).

Volilni spor

Novela na novo ureja volilni spor za lokalne volitve. Zdaj je določeno, da lahko vsak volivec, kandidat in predstavnik kandidature oziroma liste kandidatov v dveh dneh po dnevu glasovanja vloži ugovor pri občinski volilni komisiji (prvi odstavek spremenjenega 98. člena ZLV). Ugovor se lahko vloži zaradi nepravilnosti pri izvajanju volilnih opravil volilnih odborov. Zatrjevane nepravilnosti v ugovoru morajo biti natančno in konkretno opisane (drugi odstavek spremenjenega 98. člena ZLV). Če pa občinska volilna komisija izve za takšne nepravilnosti na drug način, po uradni dolžnosti ugotovi obstoj teh nepravilnosti (tretji odstavek spremenjenega 98. člena ZLV). Občinska volilna komisija se do zatrjevanih nepravilnosti iz ugovorov in do nepravilnosti, ugotovljenih po uradni dolžnosti, opredeli v aktu o izidu volitev v občini, v katerem navede tudi ugovore, ki so bili zavrženi. Šteje se, da je z objavo tega akta opravljena vročitev odločitve občinske volilne komisije vlagateljem ugovora (četrti odstavek spremenjenega 98. člena ZLV). Če občinska volilna komisija na podlagi ugovora ali po uradni dolžnosti ugotovi obstoj nepravilnosti, jih odpravi oziroma njihovo odpravo zahteva od volilnega odbora. Volilni odbor mora nepravilnosti odpraviti nemudoma oziroma najpozneje v treh dneh od prejema zahteve. Če je volilni odbor napačno ugotovil izid glasovanja, lahko občinska volilna komisija sama ugotovi izid volitev (peti odstavek spremenjenega 98. člena ZLV). Če nepravilnosti ni mogoče odpraviti, vendar so takšne, da so ali bi lahko privedle do drugačne razdelitve mandatov, občinska volilna komisija s sklepom delno ali v celoti razveljavi volitve, na katerih je prišlo do nepravilnosti, ter odredi in določi datum ponovnih volitev (šesti odstavek spremenjenega 98. člena ZLV). Zoper ta sklep je mogoče vložiti tožbo na Upravno sodišče (osmi odstavek spremenjenega 98. člena ZLV).

Vlagatelj ugovora lahko v 15 dneh po objavi akta o izidu volitev v občini vloži tožbo na Upravno sodišče. Tožbo lahko vloži zaradi nepravilnosti, ki jih občinska volilna komisija ni ugotovila ali niso bile odpravljene (prvi odstavek spremenjenega 99. člena ZLV). Ne glede na to lahko v 15 dneh po objavi akta o izidu volitev v občini zaradi nepravilnosti vloži tožbo na Upravno sodišče tudi vsak volivec, kandidat in predstavnik kandidature oziroma liste kandidatov, ki v tožbi izkaže, da je za nepravilnosti, ki bi jih bilo mogoče uveljavljati v ugovoru, izvedel šele po izteku roka za vložitev ugovora in da zanje pred iztekom roka za vložitev ugovora ni mogel vedeti (drugi odstavek spremenjenega 99. člena ZLV). Prav tako lahko tožbo na Upravno sodišče vloži tudi vsak volivec, kandidat in predstavnik kandidature oziroma liste kandidatov v 15 dneh po objavi sklepa občinske volilne komisije o razveljavitvi volitev. Tožba se lahko vloži zaradi kršitev ZLV ali zaradi napačne ugotovitve dejanskega stanja. Tožba pa zadrži izvršitev sklepa občinske volilne komisije o razveljavitvi volitev (tretji odstavek spremenjenega 99. člena ZLV). Poleg tega lahko vsak volivec, kandidat in predstavnik kandidature oziroma liste kandidatov v 15 dneh po objavi akta o izidu volitev v občini vloži tožbo na Upravno sodišče zaradi nepravilnosti, ki so nastale pri delu občinske volilne komisije, v volilni kampanji oziroma v zvezi z njenim financiranjem in zaradi nepravilnosti, ki so po svoji naravi v temeljih prizadele poštenost volilnega postopka, niso pa nastale pri izvajanju volilnih opravil volilnih odborov (četrti odstavek 99. člena ZLV).

Če Upravno sodišče ne ugotovi nepravilnosti pri izvajanju volilnih opravil volilnih organov oziroma v volilni kampanji oziroma v zvezi s financiranjem volilne kampanje ali če ugotovi, da tožba iz tretjega odstavka 99. člena ZLV ni utemeljena, ali če ugotovi nepravilnosti, ki niso privedle ali niso mogle privesti do drugačne razdelitve mandatov, ali nepravilnosti, ki po svoji naravi niso v temeljih prizadele poštenosti volilnega postopka, tožbo zavrne (novi 102.b člen ZLV).

Če pa Upravno sodišče ugotovi nepravilnosti pri izvajanju volilnih opravil volilnih organov oziroma v volilni kampanji oziroma v zvezi z njenim financiranjem, ki so ali bi lahko privedle do drugačne razdelitve mandatov, ali nepravilnosti, ki so po svoji naravi v temeljih prizadele poštenost volilnega postopka, tožbi ugodi, delno ali v celoti odpravi akt o izidu volitev v občini, delno ali v celoti razveljavi volitve in odredi ponovne volitve. Datum glasovanja v dveh dneh od vročitve sodbe sodišča s sklepom določi občinska volilna komisija (prvi odstavek novega 102.c člena ZLV). Če Upravno sodišče ugotovi nepravilnosti pri izvajanju volilnih opravil volilnih organov, ki so ali bi lahko privedle do drugačne razdelitve mandatov in jih je mogoče odpraviti s sprejetjem novega akta o izidu volitev v občini, Upravno sodišče tožbi ugodi, delno ali v celoti odpravi ta akt in občinski volilni komisiji naloži sprejetje novega akta v skladu z odločbo sodišča (drugi odstavek novega 102.c člena ZLV). Pri odločanju Upravno sodišče upošteva vse, kar vpliva ali bi lahko vplivalo na drugačno razdelitev mandatov, zlasti pa naravo in težo nepravilnosti, volilno udeležbo in razliko v glasovih za posameznega kandidata (tretji odstavek novega 102.c člena ZLV). Če pa Upravno sodišče ugotovi, da je tožba iz tretjega odstavka 99. člena ZLV utemeljena, tožbi ugodi, delno ali v celoti odpravi sklep iz šestega odstavka 98. člena ZLV in občinski volilni komisiji naloži sprejetje akta o izidu volitev v občini v skladu z odločbo sodišča (četrti odstavek novega 102. člena ZLV).

Zoper odločitve Upravnega sodišča ni pritožbe in izrednega pravnega sredstva (novi 102.č člen ZLV).

Pripravil: Patricij Maček


Članki izražajo stališča avtorjev, in ne nujno organizacij, v katerih so zaposleni, ali uredništva portala IUS-INFO.