Državni zbor je 17. septembra 2024 sprejel novelo I > Zakona o izvrševanju kazenskih sankcij (ZIKS-1). Ta v ZIKS-1 (med drugim) vnaša določbe za primer zaostrenih varnostnih razmer zaradi kadrovskih ali prostorskih težav v zavodih za prestajanje kazni zapora.
Opredelitev zaostrenih varnostnih razmer
Po noveli I so zaostrene varnostne razmere zaradi kadrovskih ali prostorskih težav v zavodih za prestajanje kazni zapora zlasti, ko delež varovanih oseb na posameznega pravosodnega policista in zasedenost zavodov skupaj ali vsak zase onemogočata varno in funkcionalno bivanje varovanih oseb v zavodih. Šteje se, da so zaostrene varnostne razmere zaradi kadrovskih ali prostorskih težav v zavodih podane, ko delež varovanih oseb na posameznega pravosodnega policista doseže 2,5 varovane osebe ali je zasedenost zavodov presežena za 20 odstotkov nad uradno ugotovljeno zmogljivostjo vseh zavodov skupaj (nova deseta alineja 10. člena ZIKS-1).
Začasni ukrepi vlade
Novela določa, da če generalni direktor ugotovi nastop razlogov za zaostrene varnostne razmere zaradi kadrovskih ali prostorskih težav v zavodih, poda pobudo ministru, pristojnemu za pravosodje, da predlaga vladi enega ali več začasnih ukrepov, način njihovega izvrševanja in trajanje vsakega posameznega začasnega ukrepa (prvi odstavek novega 10.b člena ZIKS-1).
Začasni ukrepi so:
1. opravljanje del in nalog pravosodnega policista s strani delavca uprave, ki je bil v preteklosti zaposlen na delovnem mestu pravosodni policist,
2. prekinitev prestajanja kazni zapora in
3. odlog nastopa kazni zapora ali nadomestnega zapora (drugi odstavek novega 10.b člena ZIKS-1).
Vlada z odlokom, ki se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, ugotovi zaostrene varnostne razmere zaradi kadrovskih ali prostorskih težav v zavodih ter določi vrsto in način izvršitve enega ali več začasnih ukrepov in trajanje njihove veljavnosti tako, da so ti glede na kadrovske oziroma prostorske težave v zavodih nujni, primerni in sorazmerni za varovanje življenja in zdravja varovanih oseb in varstvo njihovih človekovih pravic in temeljnih svoboščin ter za zagotavljanje nemotenega dela v zavodih. Trajanje začasnih ukrepov se sme določiti za toliko časa, kolikor trajajo zaostrene varnostne razmere zaradi kadrovskih ali prostorskih težav v zavodih, vendar najdlje za tri mesece. Če zaostrene varnostne razmere zaradi kadrovskih ali prostorskih težav v zavodih trajajo dlje kot tri mesece, vlada z odlokom, ki se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, trajanje začasnih ukrepov na obrazložen predlog ministra, pristojnega za pravosodje, podaljša, vendar vsakič najdlje za tri mesece (tretji in četrti odstavek novega 10.b člena ZIKS-1).
Generalni direktor mesečno preverja učinke začasnih ukrepov in druge okoliščine v zavodih, o ugotovitvah poroča ministru, pristojnemu za pravosodje, in predlaga spremembe glede vrste, načina izvršitve in trajanja začasnih ukrepov, ki bi bile po njegovi oceni nujne, primerne in sorazmerne za varovanje življenja in zdravja varovanih oseb in varstvo njihovih človekovih pravic in temeljnih svoboščin ter za zagotavljanje nemotenega dela v zavodih (peti odstavek novega 10.b člena ZIKS-1).
Hišni zapor in delo v splošno korist
Z novelo ZIKS-1I je omogočeno tudi, da sodišče dopusti izvršitev kazni zapora s hišnim zaporom ali z delom v splošno korist tudi na predlog obsojenca, ki že prestaja kazen zapora (novi drugi odstavek 12.a člena ZIKS-1 in novi drugi odstavek 13. člena ZIKS-1).
Predčasni odpust
V skladu s spremembami ima direktor zavoda pravico potem, ko dobi mnenje strokovnih delavcev, predčasno odpustiti obsojenca, ki se ustrezno obnaša, si prizadeva pri delu in se aktivno udeležuje drugih koristnih dejavnosti ter je prestal dve tretjini kazni, največ šest mesecev pred iztekom kazni (spremenjeni prvi odstavek 108. člena ZIKS-1). Do zdaj je veljalo največ tri mesece pred iztekom kazni.
Računanje izteka kazni
Po noveli se osebi, ki ji je bil zapor ali nadomestni zapor izrečen v skladu z zakonom, ki ureja prekrške, ali zakonom, ki ureja izvršbo in zavarovanje, za dan prestanega zapora ali nadomestnega zapora šteje bivanje v zavodu v trajanju 24 ur in se odpusti, ko v zavodu prestane tolikšno število ur, kot ustreza odmerjenim dnem zapora ali nadomestnega zapora (novi drugi odstavek 109. člena ZIKS-1).
Psihološka podpora
Poleg predstavljenega novela I spreminja tudi pogoje za zaposlitev na delovnem mestu pravosodnega policista ter uvaja psihološko pomoč in podporo. Tako določa, da zaradi obvladovanja psihičnih obremenitev pri opravljanju nalog generalni urad zagotavlja delavcem uprave psihološko pomoč in podporo ter udeležbo v programih, namenjenih obvladovanju psihičnih obremenitev (prvi odstavek novega 226.a člena ZIKS-1). Psihološka pomoč in podpora se lahko zagotovita tudi zakoncu delavca uprave, njegovemu zunajzakonskemu partnerju in otrokom (drugi odstavek novega 226. člena ZIKS-1).
Pripravil: Patricij Maček
Članki izražajo stališča avtorjev, in ne nujno organizacij, v katerih so zaposleni, ali uredništva portala IUS-INFO.