Poročilo o boju proti korupciji v EU
Evropska komisija je objavila prvo Poročilo o boju proti korupciji v EU, v katerem ugotavlja, da je korupcija v Evropi prisotna, da vpliva na vse države članice EU in gospodarstvu EU vsako leto povzroči okoli 120 milijard evrov škode. Države članice so v zadnjih letih na tem področju sprejele veliko pobud, vendar so rezultati različni in treba je storiti več za njeno preprečevanje in kaznovanje. Ob poročilu se pojavljajo tudi kritike, da je komisija pozabila počistiti pred svojim pragom, na kar opozarja tudi evropski varuh človekovih pravic in priporoča komisiji, da v naslednjem poročilu doda poglavje o korupciji v EU administraciji. V poročilu so na voljo tudi poglavja o razmerah v posameznih državah.
Plačila neskladna s SEPA v evroobmočju možna še šest mesecev
Evropski parlament je potrdil predlog uredbe, ki podaljšuje prehodno uporabo plačil neskladnih s SEPA do 1. avgusta 2014. Predlog zagotavlja nemoten proces plačevanja za potrošnike in podjetja, saj znaten del tržnih udeležencev, zlasti malih in srednjih podjetij, do 1. februarja 2014 ni v celoti prešlo na novi standard SEPA plačil.
Nova pravila pomenijo enega izmed temeljev digitalnega enotnega trga. Pospešila bodo vstop na trg manjšim inovativnim ponudnikom in prispevala k širši dostopnosti in boljši izbiri ponudbe spletne glasbe v Evropi. Prav tako bo posodobljeno delovanje organizacij za kolektivno upravljanje, tako da bo zagotovljeno boljše upravljanje in večja transparentnost delovanja. Komisija je objavila tudi vprašanja in odgovore glede predlagane direktive.
Direktiva (in spremenjeni predlog) predstavlja zavezanost EU k boju proti trgovanju z notranjimi informacijami in tržni manipulaciji na njenih finančnih trgih s strogimi in učinkovitimi kazenskimi sankcijami. Po uveljavitvi direktive bo v EU obstajala enotna definicija kaznivih dejanj tržne zlorabe, enoten nabor kazenskih sankcij, odgovornost pravnih oseb za ta kazniva dejanja, ipd. Komisija je ob potrditvi direktive objavila tudi vprašanja in odgovore na to temo.
Evropski parlament potrdil omejitev birokracije v državah članicah
Predlog predvideva odpravo vrste arhaičnih administrativnih zahtev (npr. žig Apostille), ki jih države članice zahtevajo pri overjanju javnih dokumentov za ljudi, ki živijo in delajo v drugih državah članicah. Državljanom in podjetjem v EU tako ne bo potrebno več zagotavljati dragih legaliziranih overjenih prevodov uradnih dokumentov kadar npr. registrirajo podjetje, vknjižijo nepremičnino, se poročijo ipd.
Prenovljene pravice letalskih potnikov
Parlament EU je glasoval o prenovljenih pravilih o pravicah letalskih potnikov. Del uredbe naj bi popravil ureditev izplačila povračil potnikom, saj je po veljavni ureditvi izplačan le majhen delež upravičencev.
Strukturna reforma bančnega sektorja EU
Komisija EU je predlagala predpise, s katerimi se največje in najbolj kompleksne banke ne smejo ukvarjati s tvegano dejavnostjo trgovanja za lastni račun (vprašanja in odgovori). Z novimi predpisi bi nadzorniki tudi dobili pooblastila, da od teh bank zahtevajo ločitev nekaterih potencialno tveganih trgovalnih dejavnosti od njihovih dejavnosti sprejemanja depozitov, če bi opravljanje takšnih dejavnosti ogrožalo finančno stabilnost. Ob bok temu predlogu je komisija predlagala tudi ukrepe za povečanje transparentnosti določenih transakcij v sektorju bančništva v senci.
Sporazum o predlogu o e-računih pri javnem naročanju
Parlament in Svet EU sta se sporazumela o predlogu direktive, s katero naj bi se odpravilo ovire pri čezmejnih javnih naročilih. Zagotovila naj bi se tudi interoperativnost nacionalnih sistemov e-fakturiranja.
Zadeva C-385/12: posredna diskriminacija na podlagi sedeža družbe
V zadevi C-385/12 so sodniki na sodišču EU presodili, da pomeni davek, ki postavlja podjetja v okviru skupine povezanih z družbami s sedežem izven njegove države članice v slabši položaj, posredno diskriminacijo na podlagi sedeža podjetja. Tak primer bi lahko predstavljal madžarski prometni davek na dejavnost trgovine na drobno, katerega morajo plačati vsa taka podjetja na podlagi svojega celotnega prometa.
Zadeva C-487/12: prosto določanje cen
V zadevi C-487/12 je generalni pravobranilec Bot podal mnenje, da je španska zakonodaja, ki letalskim prevoznikom prepoveduje zaračunavanje oddaje prtljage potnikov na podlagi izbirnega doplačila, v nasprotju s pravom Unije. Letalski prevozniki morajo ob začetku postopka rezervacije strankam jasno, pregledno in nedvoumno sporočiti ceno te storitve, tako da jo te izrecno potrdijo.
Pripravil: Miha Jesenko
Članki izražajo stališča avtorjev, in ne nujno organizacij, v katerih so zaposleni, ali uredništva portala IUS-INFO.