Danes, 5. septembra, goduje Mati Terezija, svetnica našega časa in zgled neizmerne ljubezni do revnih. Letos mineva 27 let od njene smrti. Mati Terezija pooseblja sočutje in ljubezen do revnih. Njeno življenje je izzvalo norme, zaradi katerih so najbolj ranljivi ljudje v družbi pogosto zanemarjeni. Najbrž se sprašujete, zakaj pišem o materi Tereziji. Ker je danes njen god, pa čeprav na prvi pogled med njenim delom in pravom ni očitne povezave? Toda če razmišljamo o etiki, pravičnosti in človekovih pravicah, uvidimo, da njeno delo in pravo temeljita na spoštovanju dostojanstva in zavezanosti k pravičnosti. V današnji kolumni bom razmišljala, kako pravo in delo matere Terezije sobivata in se dopolnjujeta.
1. Pravna zaščita človekovih pravic
Pravo ureja odnose v družbi in ščiti osnovne človekove pravice, ki so zapisane v številnih mednarodnih dokumentih, kot so Splošna deklaracija o človekovih pravicah, različni mednarodni akti in konvencije, vključene pa so tudi v ustave držav in posamezne zakone. Namen pravnega okvira je zagotoviti zaščito vsakemu posamezniku, ne glede na njegovo raso, spol, versko pripadnost ali socialni status.
Mati Terezija si je pri svojem delovanju nenehno prizadevala za spoštovanje človekovih pravic, še posebej za tiste, ki so pogosto prezrti ali zapostavljeni. Njeno delo z bolnimi, umirajočimi in brezdomci je bilo več kot le izraz verske predanosti – temeljilo je na globokem prepričanju o dostojanstvu vsakega človeka. Njeno delovanje je služilo kot opomnik, da pravna zaščita človekovih pravic presega zgolj formalno zakonodajo in zahteva družbeno zavest, ki priznava vrednost vsakega posameznika. V tem kontekstu je njeno delo dopolnjevalo pravni sistem in opominjalo, da so zakoni učinkoviti le, če jih podpirajo dejanja, ki temeljijo na spoštovanju drugih.
2. Družbena pravičnost
Pravo je tudi instrument za doseganje družbene pravičnosti, ki vključuje enakopravnost in dostop do osnovnih dobrin za vse. Mati Terezija je svoje delo posvetila tistim, ki so jih družbe zavrgla, ter jim povrnila dostojanstvo in osnovne potrebščine. Pravo skuša na sistemski ravni zagotoviti enake možnosti, a pogosto ne doseže teh ciljev, zato vlogo prevzamejo posamezniki in organizacije, ki delajo na terenu med ljudmi, tam, kjer je pomoč najbolj potrebna in kjer pravni sistem morda ne uspe v celoti zadostiti potrebam. Mati Terezija je skozi svoje delo pokazala, da družbena pravičnost ni zgolj naloga države ali pravnega sistema, temveč tudi odgovornost vsakega posameznika, ki lahko s svojimi dejanji prispeva k bolj pravični družbi.
3. Moralna in etična načela
Tako pravo kot delo matere Terezije temeljita na moralnih in etičnih načelih, kot so pravičnost, poštenost in enakopravnost. Pravo ni le tehnika za urejanje družbenih odnosov, temveč tudi izraz družbenih vrednot. Mati Terezija je svoje življenje posvetila moralnim in etičnim načelom, kar je v mnogih pogledih živo utelešenje etičnih norm, ki jih pravo kodificira.
Pravo in delo matere Terezije se srečata v spoštovanju človeškega življenja in dostojanstva. Pravo skuša preprečiti ali omiliti najhujše situacije, kakršne je mati Terezija osebno reševala. V tem smislu obe področji stremita k istemu cilju: zagotoviti dostojanstvo in zaščito za vse ljudi, še posebej za tiste, ki so najbolj potrebni pomoči.
Moralna in etična načela so tudi v središču pravne filozofije, ki preučuje temeljne vrednote in načela, na katerih temelji pravni sistem. Etične dileme, kot so vprašanja pravičnosti, enakosti in svobode, so pogosto predmet pravnih razprav in sodnih odločb. Tudi mati Terezija se je pri svojem delu srečevala z etičnimi vprašanji, kot je bilo na primer vprašanje, kako najbolje pomagati tistim, ki so v največji potrebi, in kako zagotoviti, da se njihovo dostojanstvo spoštuje v vseh okoliščinah.
4. Skupna pot k dostojanstvu
Čeprav pravo in življenje matere Terezije izhajata z različnih področij, imata enak cilj: zagotoviti dostojanstvo, zaščito in pravičnost za vse ljudi, še posebej za tiste, ki so najbolj potrebni pomoči. Pravo to dosega prek zakonodaje in pravosodja, medtem ko je mati Terezija te cilje dosegala s svojim neposrednim delom z ljudmi in med ljudmi. Njeno delo je dopolnjevalo pravo tam, kjer je bilo to nezadostno.
5. Izzivi in prihodnost
Sodobni svet se srečuje s številnimi izzivi, ki zahtevajo tesno sodelovanje med pravom in civilno družbo, da bi zagotovili pravičnost in dostojanstvo za vse. Globalne neenakosti, migracije, podnebne spremembe in pandemije so le nekateri izmed izzivov, ki zahtevajo usklajen odziv pravnih sistemov in humanitarnih organizacij.
Mati Terezija je s svojim življenjem in delom pokazala, da ni dovolj le zanašanje na pravne norme in zakone. Potrebni so tudi osebno delovanje in zavest ter pripravljenost pomagati tistim, ki so pomoči potrebi. Pravo lahko postavi okvir za zaščito človekovih pravic, ta pa mora biti zapolnjen z dejanji, ki temeljijo na sočutju, ljubezni in pravičnosti.
V prihodnosti je treba spodbujati sodelovanje med pravom in civilno družbo. Pravno varstvo človekovih pravic mora temeljiti na sočutju in solidarnosti, da bi bilo učinkovito in trajno. Samo tako bomo lahko zgradili družbo, ki spoštuje človekove pravice in zagotavlja dostojanstvo za vse, ne glede na njihov socialni status, poreklo ali veroizpoved.
Mati Terezija nam je zapustila neizbrisen pečat, ki nas uči, da sočutje in ljubezen nista le moralni dolžnosti, temveč tudi ključna elementa pravične družbe. Njena zapuščina nas uči, da sočutje in ljubezen do bližnjega nista le moralna dolžnost, temveč gradnika pravične družbe. Pravo pa mora zagotoviti, da se ta načela udejanjajo v vsakdanjem življenju.
Zato se moramo vprašati: kako lahko mi kot posamezniki in kot del širše družbe prispevamo k skupni poti k pravičnosti in dostojanstvu? Odgovor je morda preprost, a zahteven: s spoštovanjem, skrbjo za druge in zavezanostjo k moralnim in etičnim načelom, ki temeljijo na pravičnosti. Tako bomo lahko nadaljevali delo matere Terezije in hkrati okrepili pravni okvir, ki varuje človekove pravice za vse.
Članki izražajo stališča avtorjev, in ne nujno organizacij, v katerih so zaposleni, ali uredništva portala IUS-INFO.