"Temeljna težava sodstva ostajajo plače in prejemki sodnikov in podpornega osebja," je poudaril Sodni svet RS. Neustrezne plače so resna ovira za zaposlovanje najboljših pravnih strokovnjakov na sodniških mestih.
Ustavno sodišče je junija sicer določilo način izvedbe odločbe o neustavnih sodniških plačah. Kot je spomnil sodni svet, je protiustavnost s tem odpravljena le delno. Opozoril je, da bo moral zakonodajalec pri nadaljnjem urejanju sodniških plač upoštevati tudi primerljivost s prejemki poslancev in drugih funkcionarjev.
Sodstvo ne bo moglo dosegati optimalnih rezultatov, če ne bo več ustrezno usposobljenega sodnega osebja, torej sodnih zapisnikarjev, pripravnikov in drugih. Pomanjkanje tega osebja je po mnenju sveta vedno večja težava, zato je treba načeti tudi vprašanje njihove ustrezne umeščenosti v plačno lestvico.
Sodni svet poudarja, da je treba ob zniževanju števila sodnikov opraviti "resen razmislek o pristojnostih sodišč". Pri tem je treba upoštevati, da nekatere zadeve, kot so prekrški in zemljiškoknjižne zadeve, v nekaterih državah EU-ja niso v pristojnosti sodišč, temveč drugih, denimo upravnih postopkov.
Poleg tega še vedno primanjkuje sodnih izvedencev, kar bistveno vpliva na daljše sodne postopke na družinskem pravnem področju. To nedvomno terja takojšnje in nujno dolgoročno usklajeno delovanje ministrstev in drugih v pravosodju, tako na področju izobraževanja kot pri preventivnih ukrepih, da primeri, v katerih so potrebni sodni izvedenci, ne bi bili tako pogosti.
>> Več: Sodni svet v letnem poročilu opozarja na številne sistemske težave sodstva