V javnem interesu so tudi določeni osebni podatki članov skupine, ki se je pogajala o nabavi, so sporočili z drugega najvišjega evropskega sodišča. Tako bi se namreč lahko javnost prepričala, da pogajalci niso bili v konfliktu interesov.
Evropska komisija je v imenu držav članic EU-ja na vrhuncu pandemije COVID-19 leta 2020 in 2021 podpisala številne velike pogodbe za zagotovitev cepiv od več farmacevtskih podjetij.
Kot je sodišče s sedežem v Luxembourgu zapisalo v sporočilu za javnost, sta leta 2021 skupini evropskih poslancev in zasebnikov od komisije zahtevali dostop do teh pogodb o nabavi cepiv proti covidu-19, ki jih je komisija sklenila, in z njimi povezanih dokumentov.
Ker je komisija omogočila zgolj delni dostop do teh dokumentov, sta se skupini evroposlancev - gre za člane politične skupine Zelenih - in zasebnikov obrnili na Sodišče EU z zahtevo po razveljavitvi odločitev komisije. Sodniki so deloma ugodili njihovi zahtevi, saj so odločitve Evropske komisije vključevale določene nepravilnosti, so navedli v sporočilu za javnost.
Med drugim so v javnem interesu informacije o določbah o odškodninski odgovornosti proizvajalcev cepiv, navaja Sodišče EU-ja. Bruselj namreč ni v zadostni meri dokazal, da bi dostop do teh informacij ogrozil poslovne interese farmacevtskih podjetij.
Prav tako komisija ni podala zadovoljive razlage, kako bi dostop do določb o donacijah in nadaljnji prodaji cepiv ogrozil poslovne interese podjetij, so na sodišču pojasnili v sporočilu za javnost.
Poleg tega je po mnenju sodišča v javnem interesu razkritje določenih osebnih podatkov posameznikov, ki so sodelovali v pogajalski ekipi komisije za nabavo cepiv. Tako bi se namreč lahko javnost prepričala, da pogajalci niso bili v konfliktu interesov.
Na sodbi Splošnega sodišča EU se je mogoče pritožiti, in sicer je treba to storiti v dveh mesecih in desetih dneh od seznanitve s sodbo.
>> Več: Sodišče EU: Evropska komisija javnosti ni omogočila zadostnih informacij o nabavi cepiv proti covidu