Zdravniški sindikat Fides upa, da bodo pogajanja končno uspešna, zaostrovanja stavkovnih dejavnosti po zdravstvenih ustanovah danes ne napovedujejo. Medtem se bolniki vse bolj obračajo na zastopnika pacientovih pravic, Zveza organizacij pacientov Slovenije pa zahteva javno objavo navodil stavkajočim.
Prepričani so, da so zdravniki dolžni izdajati bolniške liste
Ministrstvo za zdravje je na to temo pripravilo novinarsko konferenco. "Seveda ima Fides pravico do stavke, istočasno pa imajo bolniki pravico do oskrbe, zato lovimo ravnotežje med pravicami stavkajočih in pravicami pacientov," je dejala v. d. generalnega direktorja Direktorata za zdravstveno varstvo na ministrstvu za zdravje Jasna Humar. Kot je poudarila, je stališče ministrstva, da so pacienti tisti, ki so šibkejši.
Ob tem je spomnila, da je treba tudi med stavko upoštevati zakon o zdravniški službi, ki določa, da morajo zdravniki tudi med stavko izvajati zdravniške storitve, katerih opustitev bi v kratkem času vodila v nepopravljivo hudo okvaro zdravja ali smrt, vse zdravniške storitve za bolnike do 18. leta in nad 65. letom starosti ter vse zdravniške storitve, povezane z nosečnostjo in porodom.
"Še največ tarnanja pacientov je bilo v zadnjih dneh zaradi neizdajanja bolniških listov. O tem smo imeli na ministrstvu v zadnjih dneh obsežne pogovore in pregledovali smo pravne podlage," je opisala. Dodala je, da je bilo mnenje vseh, da lahko neizdaja zdravniškega lista pacientu močno poslabša socialni status. "Ker je tudi po mnenju Svetovne zdravstvene organizacije zdravje sestavljeno iz treh kategorij, odsotnost težav na področju duševnega, telesnega in socialnega, menimo, da je poslabšanje socialnega statusa lahko za pacienta poslabšanje zdravja v širšem smislu," je opozorila. Poudarila je še, da ministrstvo zagovarja stališče, da se bolniški listi pacientom morajo izdajati.
To je poudarila tudi Ana Vodičar z Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, ki je prepričana, da so zdravniki dolžni izdajati bolniške liste, še posebej, ker se približuje konec meseca in ker je do konca meseca treba zaradi obračuna nadomestila plače izdati vse bolniške liste. "Že osnovni zakon o stavki določa, da so tudi stavkajoči delavci dolžni izvajati delovni proces, ki zagotavlja varnost ljudi, in tudi tiste naloge, ki so pomembne za premoženje državljanov in ki so nenadomestljivi pogoj za njihovo delo in preživetje. Izdaja bolniškega lista je pomembna, ker na ta način zaposleni opraviči odsotnost z dela, saj je po predpisih zaposleni dolžen sporočiti razlog svoje odsotnosti. Če tega ne more izkazati, imamo po delovnopravni zakonodaji hude posledice, tudi izredno odpoved delovnega razmerja," je navedla.
Dokler ne dobijo bolniških listov, delodajalci ne morejo zahtevati refundacije
Bolniški list je pomemben tudi zaradi obračuna nadomestila plače – iz njega je razvidno obdobje, ko je bil zaposleni odsoten iz zdravstvenih razlogov, pa tudi razlog za odsotnost. Različni razlogi namreč prinesejo različno višino nadomestila plače – pri poškodbi zunaj dela je nadomestilo plače v višini 70 odstotkov, za nego otroka ali bolezen je nadomestilo v višini 80 odstotkov, če pa je bil kdo na primer odsoten zaradi transplantacije, je upravičen do stoodstotnega nadomestila plače. Pri izolaciji, s katero se preprečuje širjenje nalezljivih bolezni, je višina nadomestila 90 odstotkov plače. "To so okoliščine in dejstva, ki izhajajo iz bolniškega lista in so tako za bolnika kot za delodajalca ključnega pomena," je poudarila.
Dokler ne dobijo bolniških listov, delodajalci ne morejo zahtevati refundacije pri ZZZS-ju in ne morejo dobiti vrnjenih izdatkov za nadomestila plače, pri samostojnih podjetnikih pa je položaj še težji, saj za njih ne velja sistem refundacij, ampak dobijo iz zavoda za zdravstveno zavarovanje direktno nakazilo plače, "zato je lahko zelo hitro ogrožena njihova socialna varnost."
Kako ravnati, če ne dobite bolniškega lista?
Zastopniki bolnikom v primeru neizdaje bolniškega lista svetujejo, da se obrnejo na vodstvo zdravstvene ustanove, v kateri imajo težave, nato pa tudi na zdravstveni inšpektorat, na ministrstvo za zdravje ali na ZZZS.
Podpredsednik Zveze organizacij pacientov Slovenije Franci Gerbec je svetoval, da se je kot zelo učinkovito izkazalo, če bolnik zahteva pisni odgovor, naslednjič pa naj kopijo pošlje tudi na inšpektorat ali se obrne na zvezo: "Dokazovanje tega, da je bolnik zahteval storitev ali izdajo bolniškega lista, je pomembno, zato naj to stori na pisni način. Ko smo to svetovali bolnikom, je delovalo takoj."
>> Več: Ministrstvo in ZZZS: Neizdaja bolniškega lista je v škodo pacienta