c S

Komisija predlaga, da se glede pravice do uporabe gotovine vpraša ECB

11.04.2025 07:57 Ustavna komisija je podprla predlog strokovne skupine do osnutka ustavnega zakona o pravici do uporabe gotovine, predsednici DZ Urški Klakočar Zupančič pa bo predlagala, naj Evropsko centralno banko (ECB) zaprosi za mnenje o tem stališču.

Ustavna komisija DZ-ja je soglašala s predlogom strokovne skupine, da se v prvi odstavek novega 74.a člena doda besedilo, da je v Sloveniji v skladu z zakonom zagotovljena uporaba gotovine kot plačilnega sredstva. Podprla je variantni dodatek, da je tudi v bankah v skladu z zakonom zagotovljena pravica do gotovinskega poslovanja, ki se lahko v nadaljnjem postopku po navedbah poročevalca strokovne skupine Mira Cerarja po potrebi izloči.

Komisija je soglašala s stališčem strokovne skupine, da se pri pripravi predloga ustavnega zakona preučijo in pri dokončnem oblikovanju ustavnih določb upoštevajo vsi pravni ter drugi vidiki, ki so pomembni za ustrezno dopolnitev ustave. Kot je pojasnil Cerar, bo strokovna komisija pri pisanju predloga določb ustavnega zakona zadeve še pravno dodelala in jih morda postavila v neko drugo zaporedje, kot je zapisano v osnutku.

Petek: Vpis pravice do gotovine v ustavo ni potreben

Vodja sektorja za bančništvo na finančnem ministrstvu Robert Petek je povedal, da se vlada do predloga stališča še ni opredelila, se mu pa zdi novi predlog primernejši. V mnenju k prvotnemu predlogu za spremembo ustave je vlada zapisala, da vpis te pravice v ustavo ni potreben, saj ima EU izključno pristojnost na področju monetarne politike, status gotovine pa je že urejen v evropski in slovenski zakonodaji.

"Evropska komisija je predlagala uredbo, ki zagotavlja obveznost sprejemanja gotovine in dostop do nje, države članice pa bodo morale spremljati in zagotavljati zadostno razpoložljivost gotovine," je spomnil. Opozoril je, da je prvotni predlog pomenil kršitev izključne pristojnosti EU-ja, kar potrjuje tudi primer Slovaške, kjer je ECB opozoril na neskladnost takšnega ustavnega zapisa z evropskim pravom.

>> Več: Komisija predlaga, da se glede pravice do uporabe gotovine vpraša ECB