c S

Kaj prinaša uredba EU-ja o obnovi narave?

19.08.2024 07:45 Veljati je začela uredba EU o obnovi narave, ki določa zavezujoče cilje za obnovo degradiranih ekosistemov v povezavi, zlasti tistih z največjim potencialom za zajemanje in shranjevanje ogljika, ter za preprečevanje in zmanjšanje posledic naravnih nesreč.

Okoljski ministri EU-ja so zakonodajo o obnovi narave dokončno potrdili sredi junija.
Kot poudarjajo v Bruslju, je polno izvajanje zakonodaje ključnega pomena za zaustavitev nadaljnje izgube in obnovo biotske raznovrstnosti, doseganje podnebne nevtralnosti do leta 2050, prilagajanje podnebnim spremembam, povečanje prehranske varnosti v EU-ju ter zagotavljanje zanesljive oskrbe z vodo.

Hkrati gre po njihovem za bistveni instrument za pomoč Evropski uniji in njenim državam članicam pri izpolnjevanju mednarodnih zavez glede biotske raznovrstnosti v okviru kunminško-montrealskega svetovnega okvira za biotsko raznovrstnost.

Zakonodaja o obnovi narave sicer med drugim predvideva, da bodo članice do leta 2030 sprejele ukrepe za rehabilitacijo vsaj 30 odstotkov kopenskih, obalnih, sladkovodnih in morskih habitatov, ki trenutno niso v dobrem stanju. Poleg tega bodo morale vzpostaviti ukrepe za obnovo vsaj 60 odstotkov vsake od habitatnih skupin do leta 2040 in vsaj 90 odstotkov do leta 2050.

>> Več: Kaj prinaša uredba EU-ja o obnovi narave?