c S

Davčne spremembe: napovedujejo se spremembe za espeje, dražje sladke pijače in alkohol

27.08.2024 07:32 Največ sprememb davčne zakonodaje, ki jih pripravlja ministrstvo za finance, zadeva obdavčitev s. p. -jev oziroma tako imenovanih normirancev, nekaj popravkov je tudi pri obdavčitvi sladkih in alkoholnih pijač. Tiskanja računov v avtomatih ne bo.

Finančno ministrstvo je na podlagi pripomb iz javne razprave pripravilo predloge zakonov iz prvega svežnja davčnih sprememb za obravnavo na seji vlade v sredo.

Že pred počitnicami je ministrstvo napovedalo zaostritev pravil glede obdavčitve po normiranih stroških, torej brez vodenja evidenc o dejanskih odhodkih. Po novem naj bi bila ta možnost na voljo le še s. p.-jem, ne pa več d. o. o.-jem. Iz kroga upravičencev bodo izpadli vsi, katerih prihodki bodo v dveh letih presegli 120.000 evrov oziroma povprečno 60.000 na leto.

Do zdaj je bila meja 300.000. Za popoldanske normirance je in bo nižja. Pri tem ne bo prehodnega obdobja – kot je predvideno, bosta za prihodnje leto pomembni letošnje in lansko leto. Po še neuradnih ocenah bo zaradi teh zaostritev iz sistema izpadlo skupno približno 8000 zdajšnjih polnih in popoldanskih normirancev. Da bodo lažje preverjali morebitni obstoj elementov delovnega razmerja, bodo po novem morali normiranci enkrat letno poročati o poslih s povezanimi osebami oziroma delodajalcem.

>> Več: Davčne spremembe: napovedujejo se spremembe za espeje, dražje sladke pijače in alkohol