Predlagajo tudi povečanje transparentnosti dela sodišča najmanj toliko, kot je transparentno Evropsko sodišče za človekove pravice in premislek o transparentnosti, primerljivi s sodišči razvitih demokracij. Ustavno sodišče pozivajo še k sprejetju notranjih pravil sodišča za preprečevanje dejanskih in navideznih konfliktov interesov ter vzpostavitve notranjega nadzornega mehanizma.
"Pri senatnem odločanju je običajno en poročevalec spis naštudiral in drugim članom senata poročal, a od nastopa epidemije tudi tega poročanja ni več. Člani senata pogosto odločajo brez da bi se seznanili s pojasnilom poročevalca. Takšno ustavno sojenje je nesprejemljivo. Nujna je analiza zadnjega leta, da ugotovimo, ali sta "napaki" bili dve ali dvajset," je povedal Jurij Toplak, profesor na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru in gostujoči profesor na Univerzi Fordham v New Yorku. Odvetnik Dr. Blaž Kovačič Mlinar je na Twitterju neobrazložene sklepe označil za rak rano Ustavnega sodišča.
Predlog treh ukrepov za povrnitev zaupanja v Ustavno sodišče RS
Za povrnitev zaupanja v neodvisno, nepristransko in pošteno odločanje in delovanje Ustavnega sodišča RS predlagajo:
Pod predloge so podpisani prof. dr. Jernej Letnar Černič, prof. dr. Matej Avbelj, izr. prof. dr. Borut Holcman, doc. dr. Luka Martin Tomažič in prof. dr. Jurij Toplak.
IUS-INFO, 8. marec