Bistveni poudarki sodbe so po navedbah ZBS to, da je valutno tveganje pri kreditu v tuji valuti splošno znano dejstvo, da je od povprečno obveščenega in preudarnega potrošnika pričakovati, da se zaveda, da se kredita v evrih in v frankih razlikujeta, da kreditojemalec ne more biti odvezan od minimalne skrbnosti ter da mora biti stopnja informiranja potrošnikov določene intenzivnosti, ne pa v predpisovanju točnega načina informiranja.
Vrhovno sodišče je ob tem doslej v dveh odločbah ugotovilo, da je posamezna banka ustrezno opravila pojasnilno dolžnost. V treh je reviziji ugodilo. V enem primeru je razveljavilo sodbo sodišča druge stopnje, ki je ugodilo primarnemu zahtevku tožeče stranke za ugotovitev ničnosti kreditne pogodbe v frankih, v dveh pa je presodilo, da so nižja sodišča materialno pravo napačno uporabila in da je bila kreditojemalcem kršena pravica do izjave.
V sporih posojilojemalcev kreditov v švicarskih frankih in bankami, ki so se začeli po tem, ko je leta 2015 vrednost franka v primerjavi z evrom poskočila, še naprej odločajo sodišča. Poskus sporazumnega reševanja problematike kreditov v frankih, v katerem je bil mediator ministrstvo za finance, ni uspel. Združenje Frank je po navedbah ministrstva načeloma sprejelo njihove predlagane pogoje poravnave z nekaterimi dopolnitvami, ZBS pa ne.
Posojilojemalci so proti bankam z argumentom neizpolnjene pojasnilne dolžnosti o tveganjih, povezanih s tovrstnimi krediti, in celo zavajanja sprožili številne sodne postopke za ugotovitev ničnosti posojilnih pogodb. V Združenju frank so na težave opozorili Evropsko komisijo, napovedali so, da se bodo s pritožbo obrnili tudi na druge evropske institucije, pristojne za varstvo človekovih pravic in pravic potrošnikov.
Stanje dolga se po podatkih ZBS nenehno znižuje, neplačnikov kreditov v evrih in frankih je približno enak odstotek. Po podatkih Banke Slovenije je avgusta lani stanje kreditov gospodinjstvom znašalo okrog 10 milijard evrov, od tega jih je bilo v frankih za 367 milijonov v evrski protivrednosti. "To je manj kot štiri odstotke zadolžitve gospodinjstev. Skupno je posojil v frankih približno 7000, stanje dolga se vsako leto zniža za približno 100 milijonov evrov," so navedli v ZBS.
Ljubljana, 25. februarja (STA)