c S

V veljavi posodobljeno pravno varstvo v postopkih javnega naročanja

19.12.2019 07:49 Ljubljana, 19. decembra (STA) - Odločanje o zahtevkih za revizijo v postopkih javnega naročanja bo odslej hitrejše, predvsem pri velikih projektih, zoper odločitve Državne revizijske komisije pa bo mogoče uveljavljati sodno varstvo. Veljati je namreč začela novela zakona o pravnem varstvu v postopkih javnega naročanja, ki jo je DZ sprejel na novembrski seji.

Po podatkih za leto 2017 so zahtevki za revizijo vloženi v manj kot dveh odstotkih javnih naročil, kar po mnenju ministrstva za javno upravo kaže na to, da je sistem dobro urejen. Opaziti pa je mogoče, da se je precej povečal pripad zahtevkov za revizijo pri naročilih najvišjih vrednosti.

Za velike projekte, katerih ocenjena vrednost znaša 10 milijonov evrov, tako novela zakona določa, da se tudi ti enako kot projekti, ki so sofinancirani iz evropskih sredstev, obravnavajo prednostno.

Po novem podvajanje pritožbenih zahtevkov v isti zadevi in navajanje novih in novih domnevnih kršitev ne bo več mogoče. Presojale se bodo le še bistvene kršitve postopka, torej le tiste, ki imajo pomemben in dejanski vpliv na postopke javnega naročanja. Za pospešitev postopkov pa je pomembna tudi novost, in sicer določitev roka za ponovno odločanje naročnika, potem ko mu je Državna revizijska komisija vrnila zadevo v ponovno odločanje. Kdaj mora naročnik v primeru razveljavitve odločitve o naročilu sprejeti novo odločitev, doslej ni bilo določeno, zdaj pa je ta rok 30 dni.

Zaradi zagotavljanja večje pravne varnosti in enotnosti odločanja se ureja tudi možnost sprožitve upravnega spora zoper odločitve Državne revizijske komisije. Tožba na upravnem sodišču je mogoča v 15 dneh od vročitve odločitve komisije, to bo moralo o tožbi odločiti v 90 dneh, rok, v katerem bo moral naročnik sprejeti novo odločitev, pa je določen pri 30 dneh. Tožba na ustavnem sodišču ne bo imela suspenzivnega učinka, torej bodo postopki lahko tekli naprej.

Z novelo zakona se prenavlja tudi postopek imenovanja članov Državne revizijske komisije. Ta bo po besedah ministra za javno upravo Rudija Medveda po novem strokovno še bolj usposobljena, saj se merila za kandidaturo bistveno zaostrujejo. "Državna revizijska komisija nenazadnje odloča o milijardah javnega denarja," je dejal na nedavni novinarski konferenci in dodal, da se bo od kandidatov po novem zahtevalo bistveno več izkušenj na področju javnega naročanja, ti pa bodo šli najprej čez sito Sodnega sveta, končno besedo pri imenovanju pa bo še vedno imel DZ.