c S

Grabar-Kitarovićeva označila arbitražo za mrtvo

11.12.2019 19:46 Zagreb, 11. decembra (STA) - Hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović je danes na Twitterju zapisala, da je generalni pravobranilec Priit Pikamäe s svojim mnenjem o tožbi Slovenije proti Hrvaški glede arbitraže potrdil hrvaško stališče. "Arbitraža je mrtva," je poudarila.

"Neodvisni pravobranilec Sodišča EU je danes potrdil hrvaško stališče: Sodišče EU ni pristojno za odločanje o mejnem sporu, ki ni povezan s pravom EU," je tvitnila hrvaška predsednica.

"Kot sem že večkrat poudarila - arbitraža je mrtva, Slovenija pa je sama priznala svoja škandalozna dejanja, ki so privedla do propada arbitražnega postopka," je dodala.

Ob tem je ponovila stališče Hrvaške, da je edina trajna rešitev za spor o meji dialog in dvostranska pogajanja. "Prej ko Slovenija to spozna, prej bomo rešili to vprašanje," je še zapisala.

Državna sekretarka na hrvaškem zunanjem ministrstvu Andreja Metelko-Zgombić je izrazila zadovoljstvo nad mnenjem generalnega pravobranilca. "Sprejel je vse naše argumente," je poudarila po poročanju časnika Večernji list. Kot je pojasnila, je pravobranilec potrdil tako to, da meje med državami niso v pristojnosti sodišča EU, kot tudi, da meja med Hrvaško in Slovenijo ni določena. "Prav to Hrvaška ves čas trdi," je še dejala.

Hrvaški premier Andrej Plenković je ob začetku današnje seje hrvaške vlade prav tako poudaril, da je Pikamäe s svojim strokovnim mnenjem potrdil hrvaška stališča. Ocenil je, da predstavlja mnenje generalnega pravobranilca korak v smeri iskanja rešitve na dvostranski ravni med Hrvaško in Slovenijo.

"Na koncu bomo zagotovo končali za mizo in našli rešitev, s katero bosta lahko obe državi zadovoljni," je dejal Plenković. Pričakuje, da bosta državi v prihodnjih mesecih naredili korak naprej v smeri iskanja rešitve za spor.

Znova je izrazil pripravljenost Hrvaške, da bi spor o meji rešili v dogovoru, na podlagi dobrososedskih odnosov in z običajnimi metodami reševanja razmejitve med dvema državama. Ponovil je, da je hrvaška svoja stališča večkrat jasno predstavila aktualni slovenski vladi na čelu s premierjem Marjanom Šarcem, kot tudi prejšnji, ki jo je vodil Miro Cerar.

Ponovil je, da Hrvaško in Slovenijo povezuje veliko stvari in da je veliko več pozitivnih stvari na dnevnem redu, kot je odprto vprašanje meje, ki je posledica razpada bivše države.

Generalni pravobranilec Pikamäe je pri preučitvi slovenske tožbe proti Hrvaški glede arbitraže presodil, da Sodišče EU ni pristojno za odločanje o mednarodnem mejnem sporu, ki ne sodi v pravo unije. Očitane kršitve so "akcesorne v razmerju do vprašanja določitve meje med državama, ki spada pod mednarodno javno pravo", je zapisal.

V Sloveniji kljub mnenju pravobranilca politični vrh vztraja pri uveljavitvi arbitražne razsodbe in opozarja, da je treba glede veljavnosti tožbe počakati na Sodišče EU.

Mnenje generalnega pravobranilca za sodišče ni zavezujoče. Zdaj bodo o dopustnosti slovenske tožbe proti Hrvaški zaradi kršenja evropskega pravnega reda kot posledice nespoštovanja arbitražne razsodbe začeli razsojati sodniki. Sodbo se pričakuje v nekaj mesecih, neuradno v prvem četrtletju prihodnjega leta.