c S

V Slovenski karitas pozdravljajo ustavno odločbo glede njihovega statusa na javnih razpisih

08.03.2018 13:33 Ljubljana, 08. marca (STA) - Odločba ustavnega sodišča, da ima Slovenska karitas na javnih razpisih enakovreden status kot ostale podobne humanitarne organizacije, po mnenju generalnega tajnika Cveta Uršiča prvič jasno določa, da cerkvenih dobrodelnih organizacij pri razpisih ni dovoljeno obravnavati drugače kot drugih podobnih organizacij. Odločba ima zato zanj izjemen pomen.

Leta 2011 je namreč urad vlade za komuniciranje objavil razpis za sofinanciranje informativno-komunikacijskih izobraževalnih dejavnosti nevladnih organizacij o evropskih zadevah, na katerega se je prijavila tudi Slovenska karitas. Urad je njeno vlogo zavrnil, ker da ne izpolnjuje vseh pogojev. Med pogoji je bilo namreč navedeno, da se lahko na razpis prijavilo nevladne organizacije, ki so ustanovljene na podlagi zakona o društvih, zakona o ustanovah ali zakona o zavodih, medtem ko gre pri Slovenski karitas po navedbah omenjenega vladnega urada za pravnoorganizacijsko obliko "verska skupnost in druge verske organizacije".

Slovenska karitas je zoper takšno odločitev sprožila upravni spor, pri čemer je upravno sodišče pritrdilo mnenju urada, takšno odločitev pa je nato potrdilo še vrhovno sodišče. Slovenska karitas se je zato pritožila na ustavno sodišče, ki ji je pred kratkim pritrdilo, obe sodni odločitvi pa razveljavilo.

Ustavni sodniki so s sedmimi glasovi za in dvema proti ugotovili, da je treba Slovensko karitas na javnih razpisih, ki se dotikajo področij njenega delovanja, torej dobrodelnosti, obravnavati enako kot druge podobne dobrodelne (nevladne) organizacije, četudi ima drugačno pravnoorganizacijsko obliko. Takšen status cerkvenim dobrodelnim organizacijam po mnenju ustavnih sodnikov daje sporazum med Svetim sedežem in Slovenijo, v katerem je v 13. členu navedeno, da so cerkvene dobrodelne in socialne ustanove pri olajšavah, pomoči in drugih spodbujevalnih ukrepih izenačene z drugimi podobnimi dobrodelnimi organizacijami v Sloveniji.

Takšna odločba ustavnega sodišča je po oceni generalnega tajnika Slovenske karitas Cveta Uršiča izjemnega pomena, saj jasno in nedvoumno določa, da cerkvenih dobrodelnih organizacij zaradi njihove drugačne pravne organiziranosti na javnih razpisih ni dovoljeno obravnavati drugače kot druge podobne dobrodelne organizacije.

Kot je pojasnil za STA, je bilo Slovenski karitas na javnih razpisih za sofinanciranje socialnovarstvenih in drugih dejavnosti sicer že zdaj omogočeno sodelovanje kot humanitarne organizacije, so se pa občasno pojavljale težave predvsem zaradi nepoznavanja ureditve Karitasa ter zaradi pomanjkanja zakonske ureditve. Zato so se v tem primeru odločili, da težavo uredijo tudi po pravni poti.

Odločba po njegovih besedah sicer tudi pozitivno sovpada s sprejemanjem zakona o nevladnih organizacijah v javnem interesu, "kjer so v predlogu enakopravno vključene tudi vse organizacije Karitas".