c S

Sodišče EU: Podaljšanje zaposlitve prek upokojitvene starosti lahko časovno omejeno

28.02.2018 15:34 Luxembourg, 28. februarja (STA) - Podaljšanje pogodbe o zaposlitvi prek predpisane upokojitvene starosti je lahko časovno omejeno, zaposleni pa pri tem ne more trditi, da gre za zlorabo pogodb za določen čas, je odločilo Sodišče EU. Delavec z dopolnitvijo upokojitvene starosti namreč pridobi pravico do starostne pokojnine, so sporočili s sodišča.

Sodišče EU je o tem presojalo, potem ko je pogodbeno zaposleni učitelj v Bremnu zaprosil, da bi lahko z delom nadaljeval tudi po dopolnitvi predpisane upokojitvene starosti. Mesto je privolilo v podaljšanje pogodbe do konca šolskega leta, prošnjo za podaljšanje do konca prvega polletja naslednjega šolskega leta pa je nato zavrnilo. Učitelj je zaradi tega proti mestu vložil tožbo.

Delovno sodišče v Bremnu se je na Sodišče EU obrnilo z vprašanjem, ali je veljavna nemška ureditev, ki omogoča, da datum prenehanja pogodbe pogodbeni stranki odložita samo zato, ker delavec z dopolnitvijo predpisane upokojitvene starosti pridobi pravico do starostne pokojnine, skladna s prepovedjo diskriminacije na podlagi starosti in okvirnim sporazumom o delu za določen čas. Namen slednjega je preprečevanje zlorab z veriženjem pogodb za določen čas.

Sodišče je z današnjo sodbo ugotovilo, da prepoved diskriminacije na podlagi starosti ne nasprotuje nacionalni določbi, kot je ta, ki odlog datuma prenehanja opravljanja dela delavcev, ki so dopolnili zakonsko določeno upokojitveno starost, pogojuje s soglasjem delodajalca, izdanim za določen čas.

Sodišče meni, da ureditev oseb, ki so dosegle upokojitveno starost, ne postavlja v manj ugoden položaj glede na osebe, ki te starosti še niso dosegle. Pomeni odstop od načela samodejnega prenehanja delovnega razmerja na dan, ko delavec dopolni predpisano upokojitveno starost, ter omogoča večkraten in nepogojen odlog datuma prenehanja delovnega razmerja brez časovnih omejitev. Nadaljevanje delovnega razmerja pa nikakor ni mogoče brez dogovora obeh strank pogodbe.

Če bi delovno sodišče v Bremnu ugotovilo, da je treba podaljšanje pogodbe, ki je bilo odobreno učitelju, šteti za veriženje pogodb o zaposlitvi za določen čas, okvirni sporazum o delu za določen čas po navedbah Sodišča EU ne nasprotuje nacionalni ureditvi, kot je ta, ki strankama pogodbe o zaposlitvi brez časovnih omejitev omogoča, da datum prenehanja pogodbe zaradi dopolnitve predpisane upokojitvene starosti na podlagi dogovora in po potrebi tudi večkrat odložita samo zato, ker delavec z dopolnitvijo predpisane upokojitvene starosti pridobi pravico do starostne pokojnine.

Sodišče se v zvezi s tem sklicuje na ugotovitve delovnega sodišča, da se zaposleni, ki dopolni predpisano starost za pridobitev zakonske starostne pokojnine, od drugih zaposlenih ne razlikuje samo po socialnem varstvu, temveč tudi po tem, da je načeloma na koncu poklicne poti in torej z vidika določenega trajanja delovnega razmerja nima možnosti izbire pogodbe za nedoločen čas. Poleg tega podaljšanje delavcu jamči ohranitev začetnih pogodbenih pogojev in hkrati pravice do prejemanja starostne pokojnine, so še navedli na sodišču.