Kot so povedali v Agenciji RS za javnopravne evidence in storitve (Ajpes), aplikacija deluje, težav doslej niso zaznali. Ob tem so izpostavili, da morajo poslovni subjekti dejanske lastnike v register vpisati do 19. januarja, ko bo na voljo tudi iskalnik po poslovnih subjektih in njihovih lastnikih.
Vzpostavitev registra temelji na zakonu o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma, ki je začel veljati sredi lanskega novembra. Register dejanskih lastnikov oz. fizičnih oseb, ki so končni lastnik podjetja, vzpostavlja in ga bo vodil Ajpes.
Dejanske lastnike morajo v register vpisati pravne osebe, ki so vpisane v Poslovni register Slovenije, ter tuji skladi, tuje ustanove ali podobni subjekti tujega prava, ki jim pri poslovanju nastanejo davčne obveznosti v Sloveniji. Med zavezanci, ki morajo ugotavljati te podatke, sta tudi Slovenski državni holding in Družba za upravljane terjatev bank.
V register pa podatkov ni treba vpisati enoosebnim družbam z omejeno odgovornostjo, pri katerih je edini družbenik hkrati edini zastopnik družbe, neposrednim in posrednim proračunskim uporabnikom ter gospodarskim družbam na borznem oz. organiziranem trgu, na katerem morajo spoštovati zahtevo po razkritju, ki zagotavlja ustrezno preglednost informacij o lastništvu.
Register bo po navedbah ministrstva za finance pripomogel k zagotavljanju transparentnosti lastniških struktur poslovnih subjektov in s tem onemogočanju zlorab poslovnih subjektov za pranje denarja in financiranje terorizma. V nadaljevanju bo omogočil povezljivost podatkov tudi s tovrstnimi registri drugih evropskih državah.