"Ustava, vladavina prava in temeljne pravice v Španiji v luči dogodkov v Kataloniji" se glasi naslov današnje razprave. Previdna izbira besed priča o kompleksnosti odnosa različnih političnih skupin do katalonskega vprašanja.
Razpravo je začel prvi podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans, ki je z nekaj novimi retoričnimi okraski ponovil stališče komisije: pomen spoštovanja vladavine prava, izraz zaupanja španskemu premierju Marianu Rajoyu in poziv k dialogu.
Nasilje ne rešuje ničesar v politiki, je še ponovil Timmermans, a obenem poudaril: "Dolžnost vsake vlade je braniti vladavino prava, kar včasih terja sorazmerno uporabo sile."
Ljudje imajo seveda pravico izraziti svoje mnenje, a mnenje, ki je izraženo bolj strastno in glasno, zaradi tega ni bolj dragoceno, je še dodal prvi podpredsednik komisije.
Tudi v največji politični skupini v parlamentu, desnosredinski Evropski ljudski stranki (EPP), so pričakovano podprli svojega družinskega člana Rajoya, katalonski vladi pa so očitali, da deli državo, in jo posvarili pred nepovratnimi koraki.
"EU nima ne volje ne pravice, da posreduje v pravi liberalni demokraciji, kakršna je Španija," je še poudaril vodja EPP Manfred Weber in tako podprl komisijo, ki se je kljub pozivom k posredovanju že večkrat jasno ogradila od katalonskega vprašanja.
Bolj uravnoteženo je bilo sporočilo vodje evropskih socialdemokratov (S&D) Giannija Pittelle, ki je katalonsko stran pozval, naj ne izziva z enostransko izjavo o neodvisnosti, Rajoya pa k "intelektualni poštenosti", češ da bi lahko prispeval k drugačnemu razvoju dogodkov.
Predstavnik tretje največje politične skupine, zmerno evroskeptičnih Evropskih konservativcev in reformistov (ECR) Ryszard Legutko je kritiziral "moralističen jezik" komisije ter ji očital "selektivne vrednote in dvojne standarde".
Vodja liberalcev (Alde) Guy Verhofstadt je poskušal posredovati uravnoteženo sporočilo, pri čemer je poudaril, da tako globokega razhajanja ni mogoče rešiti s pravnim pristopom, temveč je potrebna politična rešitev. Opozoril je, da imajo od trenutnega položaja največ koristi protievropske sile.
Na dvojne standarde je opozoril tudi predstavnik evropske levice (GUE/NGL) Patrick Le Hyaric, ki je izpostavil, da bi EU zagotovo odločno ukrepala, če bi nedeljske prizore gledali v Rusiji, v primeru Španije pa vodilni igralci gledajo stran in niti ne obsodijo nasilja.
V evropski levici in Zelenih so komisijo tudi odločno pozvali k posredovanju. "Narobe je, da se komisija izmika," je poudarila predstavnica Zelenih Ska Keller, ki od varuhinje evropskega pravnega reda pričakuje pomoč in spodbujanje dialoga, na katerem temelji EU.
Kellerjeva je tudi jasno obsodila "masivno nasilje policije proti miroljubnim ljudem" in kritizirala Rajoya, da je zgolj poslabšal razmere. Poudarila je tudi, da je katalonska kriza politična in da je potrebna politična rešitev.
Predstavnik evroskeptične Evrope svobode in neposredne demokracije (EFDD) Raymond Finch je ocenil, da je edini izhod iz položaja neodvisna preiskava nasilja in nov referendum, ki bi bil v skladu z ustavo, saj se bo sicer ogenj, ki ga je prižgal Madrid, širil.
Tudi predstavnik Evrope narodov in svobode (ENF) Marcel de Graaff je opozoril na dvojne standarde in vrednote. "Licemerstvo komisije nima meja," je menil ter poudaril, da enakost in spoštovanje ne smeta biti rezervirana le za evrofile, temveč za vse državljane.