c S

Pravobranilec: Sodišče EU naj zavrne tožbi Slovaške in Madžarske glede begunskih kvot

26.07.2017 15:42 Luxembourg, 26. julija (STA) - Generalni pravobranilec Sodišča EU je danes podal mnenje, da bi moralo sodišče zavrniti tožbi, ki sta ju decembra 2015 vložili Slovaška in Madžarska in s katerima zahtevata odpravo kvot za porazdelitev beguncev v EU, je objavljeno na spletni strani sodišča. Mnenje pravobranilca za sodišče sicer ni zavezujoče, a zelo pogosto mu v razsodbi sledi.

Madžarska in Slovaška trdita, da je EU prekršila lastno zakonodajo, ko je večina članic septembra 2015 sprejela zavezujočo odločitev o uvedbi kvot za porazdelitev okoli 120.000 beguncev iz Italije in Grčije po članicah unije.

Proti uvedbi kvot sta poleg Madžarske in Slovaške tedaj glasovali še Češka in Romunija.

Generalni pravobranilec Yves Bot je v svojem mnenju zapisal, da evropske pogodbe omogočajo sprejemanje ukrepov za soočanje z jasno opredeljenimi izjemnimi razmerami.

Po njegovi oceni EU s sprejetjem odločitve ni presegla svojih pristojnosti, vzpostavljeni mehanizem za premeščanje migrantov pa je primeren ukrep za spopadanje z navalom beguncev v Grčijo in Italijo.

Sodišče EU naj bi končno odločitev o zadevi sprejelo še letos, po navedbah nemške tiskovne agencije dpa predvidoma septembra.

Slovaško pravosodno ministrstvo je za dpa sporočilo, da trenutno na podlagi izjav pravobranilca ne nameravajo delati zaključkov. "Priporočilo generalnega pravobranilca ni zavezujoče za sodišče," je sporočilo ministrstvo. "Zato ne moremo predvidevati, ali ga bo sodišče EU upoštevalo. Želimo počakati do končne odločitve, datum katere še ni znan," so dodali.

Madžarski zunanji minister Peter Szijjarto pa je o mnenju pravobranilca dejal, da "je povsem v skladu s procesom, imenovanim Sorosov načrt". Szijjarto je pojasnil, da je bil ameriški milijarder George Soros v Bruslju sprejet kot voditelj države, "potem pa, zanimivo, so vse evropske inštitucije še bolj pritisnile na Madžarsko in srednjeevropske države, da morajo sprejeti nezakonite migrante", poroča madžarska tiskovna agencija MTI.

"Ne želimo sprejeti nezakonitih migrantov, čakamo na odločitev sodišča," je dodal.