c S

Detektivsko delo pomembno tudi za gospodarstvo

15.05.2017 08:37 Ljubljana, 12. maja (STA) - Čeprav je detektivsko delo v Sloveniji še vedno dokaj neznano področje, vedno več ljudi prepoznava njegovo vlogo pri preiskovanju in zagotavljanju varnosti, so izpostavili ob odprtju srečanja detektivov iz vse Evrope, ki ga v Ljubljani gosti Detektivsko varnostna agencija. Med njimi so tudi podjetja, ki tako med drugim lažje razkrivajo goljufije.

Kot je ob današnjem začetku srečanja izpostavila direktorica Detektivsko varnostne agencije Bernarda Škrabar, je detektivska dejavnost v Sloveniji zakonsko regulirana že 23 let. Za uspešno delo se morajo detektivi nenehno usposabljati, pri vsakem preiskovanju pa pomembno vlogo odigra tudi široka mreža poznanstev.

Mreženju je tako med drugim namenjeno tudi tokratno tridnevno srečanje, na katerem si bodo strokovnjaki sicer izmenjali mnenja, znanja in izkušnje. Delo bo med drugim potekalo v obliki delavnic.

Dekan fakultete za varnostne vede Andrej Sotlar je poudaril, da so detektivi že večkrat dokazali, da so lahko dobro dopolnilo institucionalnim varnostnim organom. Prav iz teh vrst sicer pride največ detektivov, vendar pa to ni pogoj. Sotlar je zato pozdravil dobro regulacijo tega področja s strani države, ki med drugim od vsakogar, ki bi želel opravljati ta poklic, zahteva ustrezno usposabljanje.

V Sloveniji je po Sotlarjevih ocenah še vedno veliko predsodkov, ki detektive povezujejo z različnimi filmskimi liki. V resnici gre za preiskovalce, ki za različne naročnike opravljajo zelo različne vrste preiskovanj.

Tako so med drugim specializirani za preiskovanje negativnih dejanj v podjetjih, predvsem notranjih kraj in prevar. Ukvarjajo se z izvajanjem alkotestov, nadzori bolniških odsotnosti, reševanjem odtekanja informacij iz podjetij, disciplinskimi kršitvami, lažnim prikazovanjem potnih stroškov, iskanjem piscev anonimnih besedil, zbiranjem dokaznega gradiva, iskanjem dolžnikov in preverjanjem njihovega premoženjskega stanja ter vročitvami.

Podjetja se po Sotlarjevih besedah nemalokrat zatekajo k detektivom, ko želijo določeni stvari priti do dna. Direktor javnega podjetja Komunala Brežice Aleksander Zupančič je predstavil izkušnjo iz njihovega podjetja, ko so s pomočjo detektiva preverili zaposlenega, ki je bil precej časa bolniško odsoten.

Da imajo detektivi in podjetniki tudi sicer precej skupnih lastnosti, pa je izpostavil generalni direktor podjetja Danfoss Trata in predsednik Združenja manager Aleksander Zalaznik. Tovrstna srečanja je pozdravil, saj se, kot je poudaril, zaveda pomena mreženja za poslovni uspeh.

Boris Peršak iz zavarovalnice Generali pa je izpostavil pomen, ki ga imajo detektivi v zavarovalništvu. Prevare po njegovih besedah celotni družbi letno povzročijo na stotine milijard evrov škode, saj so zavarovalnice zaradi njih prisiljene zviševati zavarovalne premije. Kot je dejal, se prevaranti poslužujejo vedno bolj naprednih metod dela, zato je nenehno izobraževanje detektivov zelo pomembno.