c S

Pogačar obžaluje pomp okoli mini reforme trga dela in napoveduje nova pogajanja

28.03.2017 15:32 Ljubljana, 28. marca (STA) - Na ministrstvu za delo obžalujejo, da razprava o mini reformi trga dela poteka prek medijev, saj so pričakovali, da jim bodo delodajalci in sindikati pripombe na zadnji osnutek sprememb posredovali (diskretno) v pisni obliki, je danes dejal pristojni državni sekretar Peter Pogačar. Ministrstvo bo sicer verjetno sklicalo nov krog pogajanj, je dodal.

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je pred slabima dvema tednoma socialnim partnerjem, združenim v skupini za delovno zakonodajo v okviru Ekonomsko-socialnega sveta, posredovalo nove osnutke sprememb zakonov o delovnih razmerjih, o urejanju trga dela in o inšpekciji dela.

Delodajalce je paket izjemno razočaral. Posebej obžalujejo, da v njem ni več predloga redefinicije odpovednega razloga nesposobnosti, za katerega je bilo sicer pred časom tudi iz njihovih vrst slišati, da ni najbolj posrečen, saj naj bi vnesel še več nejasnosti.

Obrtnike posebej skrbijo tudi predvidene spremembe zakona o inšpekciji dela, po katerih so lahko delodajalci, ki ne izplačujejo plač, ob prostost in lastnino.

Delodajalci zato zadnji osnutek sprememb delovne zakonodaje odločno zavračajo, so povedali na ponedeljkovi novinarski konferenci. V njem ni več ciljev iz dokumenta Za dostojno delo, ki so jih sploh posadili za pogajalsko mizo, so poudarili in dodali, da predvidene spremembe ne bodo omogočile večje fleksibilnosti, temveč le večjo rigidnost trga dela.

Tudi sindikalna stran ni povsem zadovoljna in je zaprosila za še en krog pogajanj. Odprta vprašanja vidi predvsem v osnutku sprememb zakona o urejanju trga dela.

Med najbolj problematičnimi je člen, ki narekuje, da bi tudi v primeru sporazumne prekinitve delovnega razmerja delavcu pripadlo denarno nadomestilo za primer brezposelnosti v polni višini in trajanju glede na posameznikovo zavarovalno dobo oz. največ šest mesecev, plačal pa bi ga delodajalec.

Na delojemalski strani se bojijo, da bi lahko delodajalci na ta način hitreje prekinili pogodbo o zaposlitvi z delavcem in na delavce izvajali pritisk za sklepanje tovrstnih dogovorov z grožnjo odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz krivdnega razloga.

Kot je ob robu današnjega posveta delodajalcev na Brdu pri Kranju izpostavil Pogačar, je iskanje kompromisa posebej naporno prav na področju trga dela, kjer imajo delodajalci in sindikati diametralno nasprotna stališča.

"Na ministrstvu bomo skušali doseči soglasje in v ta namen verjetno sklicali še en krog pogajanj," je dejal. To pomeni, da osnutek delovne zakonodaje še ne bo romal na vlado.

Vsebine predlogov pa državni sekretar na ministrstvu za delo do zaključka pogajanj ne želi komentirati. Dejal je le, da globe pri delodajalcih, ki ne izplačujejo plač, ne zadoščajo, in da osnutek delovne zakonodaje prinaša tudi druge rešitve. Med njimi je omenil ukrepe za hitrejšo aktivacijo brezposelnih oseb. "Vsaj v tem delu bo ministrstvo zagotovo vztrajalo," je napovedal.

Sicer pa se bo medijska razprava o mini reformi trga dela očitno nadaljevala. Novinarsko konferenco je namreč za sredo napovedala tudi koalicija sindikatov prekarcev in nevladnih organizacij. Po informacijah STA jih močno jezijo rešitve v osnutku zakona o inšpekciji dela. Ministrstvo naj ne bi upoštevalo skoraj ničesar iz javne razprave, varstvo delavcev v negotovih oblikah dela pa naj v primeru, da bo inšpekcija ugotovila obstoj delovnega razmerja, ne bi bilo dovolj učinkovito.