"S takšnimi nevarnimi potezami se maje ugled Evropske komisije v Sloveniji. Slovenija ne more pristati, da se tako obnaša do nas," je na današnji novinarski konferenci dejal Židan. Ministrstvo je danes namreč prejelo neuradne informacije, da je Bruselj najavil pripravo delegiranega akta, s katerim bi hrvaškim pridelovalcem omogočil trajno izjemo pri uporabi imena teran.
"Če bo šla komisija po tej poti naprej, bo prišla na evropsko sodišče, kjer bo v precej nemogočem položaju," je poudaril Židan. Bruselj po njegovih besedah takšne izjeme ne more dovoliti tri leta in pol po vstopu Hrvaške v EU.
Doslej so bile izjeme pri zaščiti možne le v treh primerih, in sicer v pristopnih pogajanjih, v postopku nove zaščite ali pa v primeru, da se komisija pogaja s tretjimi državami.
S takšno potezo bi komisija torej zaobšla institut pristopnih pogajanj. Do vloge za izjemo bi se morala v času pogajanj opredeliti komisija, pa tudi članice, ki do pogajalskih zahtev zavzemajo skupno stališče. Hrvaška pa v tistem času ni zaprosila za trajno izjemo pri uporabi imena teran, je dejal minister.
Slovenija je vino "teran" v EU zaščitila z označbo porekla. Zaščitena označba porekla pomeni, da se ne sme na evropskem trgu pod tem imenom pojaviti nobeno drugo vino, ki ne spoštuje pravil, ki veljajo za teran, pridelan na slovenskem Krasu.
Če bo komisija vendarle začela postopek za trajno izjemo Hrvaški, bi, tako Židan, "legalizirala hrvaške kršitve, čeprav bi morala biti varuh pravnega reda EU". Slovenija pa je komisijo že večkrat opozorila, da pri teranu Hrvaška krši predpise.
Dodal je, da bi komisija s takšno potezo prekoračila svoja pooblastila. V vsebinskem smislu bi odločitev Bruslja, ki v konkretnem primeru večjo težo daje označevanju sorte, kot pa zaščiteni označbi porekla, zanikala eno od ključnih prioritet EU na področju skupne kmetijske politike, to je zaščiteno označbo porekla.
"Sama najava odločitve je problematična, tako z vidika transparentnosti kot tudi pravilnosti postopka. Pri tem pa poudarjam, da je Slovenija glede zaščitene uporabe porekla teran delovala ves čas odprto in pregledno," je poudaril Židan.
O tem je že obvestil predsednika vlade Mira Cerarja, ministrski zbor bo z informacijami seznanil na četrtkovi seji vlade, saj gre, kot je dejal za "najvišjo prioriteto Slovenije". Zahteval je tudi srečanje z evropskim komisarjem za kmetijstvo Philom Hoganom. "V naslednjih dneh, tednih in mesecih, bomo storili vse, da zaščitimo ugled komisije, EU in naše pridelovalce," je dodal.
Komisija po neuradnih informacijah meni, da bi bilo treba Hrvaški ob jasnih pogojih v povezavi z etiketiranjem omogočiti izjemo za vino z zaščiteno označbo porekla "Hrvatska Istra", ki se prideluje na okoli 300 hektarjih iz vinske trte "teran".
Minister Židan je glede terana ves čas trdil, da ni nobene nevarnosti, da smo na varni strani, je zadnje dogajanje po seji sveta DeSUS komentiral zunanji minister Karl Erjavec. Podrobnosti sicer težko komentira, saj ni seznanjen z zadnjo odločitvijo. "Upam pa, da bo minister Židan to stvar razrešil tako, kot jo je ves čas napovedoval - da teran ostane slovenski," je še dodal.