Primeri, ko mora kakšen otrok pričati na našem največjem sodišču v državi, niso redki, so v sporočilu za javnost opozorili na sodišču. Ob tem so navedli besede višje strokovne sodelavke Lidije Kolonić Hočevar, da v pisarnah sodnikov in strokovnih sodelavcev prevladuje pisarniško in formalno vzdušje, prisotni na pričanju si kažejo hrbte, kar je neprijetno za otroka, ki priča. Moteče je tudi zvonjenje telefonov in glasnost strank na hodnikih sodišča, otroka lahko ob prihodu na sodišče neprijetno preseneti tudi pregled varnostnikov.
Po nekaterih predlogih, tudi Zveze prijateljev mladine Slovenije, in izkušnjah z drugimi tako imenovanimi varnimi sobami, kot sta soba društva Beli obroč in soba Centra za socialno delo Šiška, so se tudi na sodišču odločili za ureditev prostora, prijaznega za otroke. Z njegovo ureditvijo so začeli pred nekaj meseci, prva zaslišanja otrok v novo urejenem prostoru pa so pripadla preiskovalnemu oddelku sodišča, kjer letno opravijo približno 30 zaslišanj otrok, starih od pet do 17 let.
Prostor bo na voljo tudi sodnikom oddelka za družinsko sodstvo, ki opravljajo razgovore z otroki ob razvezah staršev in dodelitvi otrok. Prav tako jo bodo pri svojem delu lahko uporabljali sodni izvedenci, psihologi, ki vedno ne morejo vabiti otrok v svoje pisarne. "Na novo urejeni prostor omogoča, da ni motečih dejavnikov, saj jih je osebje sposobno samo predvideti in izključiti, prav tako ne prihaja do prelaganja narokov zaradi zasedenosti prostora in ni prisotnih drugih oseb, katerim bi se morali prilagajati," so zapisali v sporočilu za javnost.
"Sodišče si ob tem prizadeva, da bi bil posluh tudi na strani ministrstva za pravosodje, da bi zagotovili sredstva za opremo prostora z videokonferenčno napravo, kar bi omogočilo strankam spremljanje zaslišanja iz drugega prostora in dodatno pripomoglo k razbremenitvi otroka, ter da pričanje v otroku prijaznem prostoru postane zgled in primer dobre prakse tudi na nekaterih drugih slovenskih sodiščih," so še dodali na sodišču.
Da bi se najmlajši lažje znašli v vlogi priče, je Vrhovno sodišče RS že leta 2010 izdalo in na spletu objavilo posebne slikanice, namenjene otrokom, starim med pet in 13 let. V njih je med drugim otroku na razumljiv način v sliki in besedi razloženo, kdo je priča, kdo obdolženec, kako je videti sodišče in kdo vse bo prisoten v prostoru poleg otroka. Slikanica otroka tudi vzpodbudi k spoznanju, da je opravil pomembno nalogo, saj mu med drugim sporoča: "Prav je, da si povedal kakšnemu odraslemu, kaj se ti je zgodilo ali kaj si videl. Prav pa je, da to poveš tudi na sodišču."