c S

Na ministrstvu za izobraževanje seznanjeni s preiskavo glede ponarejanja potrdil o vpisu

09.06.2016 07:46 Ljubljana, 08. junija (STA) - Na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport so seznanjeni s kriminalistično preiskavo zaradi suma ponarejanja potrdil o dijaškem in študentskem vpisu in pri urejanju zadeve že sodelujejo s policijo, so za STA sporočili z ministrstva. Zakonska podlaga za preverjanje statusov bo zagotovljena z novelo zakona o visokem šolstvu.

V minulih dneh je stekla kriminalistična preiskava zaradi suma ponarejanja potrdil o dijaškem in študentskem vpisu. Ponarejevalci naj bi naročnikom dejali, da jih bodo vpisali na eno izmed šol, nato pa jim prinesli ponarejeno potrdilo o vpisu. Kazen je v takšnih primerih zagrožena tudi tistim, ki takšna potrdila uporabljajo. Motiv za pridobitev lažnega potrdila je možnost opravljanja študentskega dela.

Ponarejene listine oz. potrdila o vpisu naj bi izdajali tudi visokošolski zavodi. Na Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) pravijo, da so za afero izvedeli iz medijev. Na vse skupaj gledajo zaskrbljeno, saj da gre v tem primeru za kaznivo dejanje, za katerega je zagrožena tudi zaporna kazen. Poleg tega pa posamezniki s takimi dejanji mečejo slabo luč na študente in tako škodijo ugledu celotne študentske skupnosti, so zapisali v sporočilu za javnost.

V ŠOS so prepričani, da gre za zlorabo na dveh ravneh; za ponarejanje listin kot tako in za zlorabo sistema, kot je koriščenje pravic, do katerih sicer ne bi bili upravičeni. Ob tem dodajajo, da so si vrsto let prizadevali za vzpostavitev evidence eVŠ za celotno terciarno izobraževanje, saj menijo, da pripomore k večji transparentnosti ter preprečuje zlorabe.

Na drugi strani pa je po mnenju ŠOS pomembno, da imajo dostop do ključnih podatkov iz evidence vsi, ki imajo pooblastila za podeljevanje katerekoli pravice iz naslova statusa študenta. Posredniki začasnih in občasnih del dijakov in študentov (študentski servisi) bodo ta pooblastila dobili ravno z novelo zakona o visokem šolstvu, pravijo.

Zdaj namreč študentski servisi ne morejo dostopati do ključnih podatkov iz evidence eVŠ. Zato tovrstnih lažnih potrdil, kot so povedali za STA, niso odkrili. Uvedbo preverjanja statusov v usklajenem sistemu zelo podpirajo in upajo, da bo tovrstno preverjanje možno že to jesen, so dejali na e-študentskem servisu.

Z novelo zakona o visokem šolstvu bodo tako tudi posredniki študentskega dela dobili možnost vpogleda v uradne evidence in s tem preverjanja dejanskega statusa študenta. Na ministrstvu zagotavljajo, da bo to urejeno tudi v pripravljeni noveli zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja.

Predloge obeh zakonskih novel je vlada že poslala v proceduro v državni zbor. Tudi na ministrstvu pričakujejo, da bodo študentski servisi lahko začeli podatke preverjati že za prihajajoče študijsko leto 2016/17.