c S

Evropska komisija s predlogi o vključevanju migrantov, tudi z enotno modro karto

08.06.2016 07:58 Strasbourg, 07. junija (STA) - Evropska komisija je danes predstavila akcijski načrt za podporo državam članicam pri vključevanju državljanov tretjih držav na evropski trg dela. Obenem predlaga tudi spremembe pravil o visoko usposobljenih migrantih, ki prihajajo delat v EU. Med predlogi je tudi enotna evropska modra karta, ki bi zamenjala veljavne sisteme na nacionalni ravni.

Danes predstavljeni akcijski načrt določa konkretno politično, operativno in finančno podporo državam članicam pri razvoju politik za vključevanje državljanov tretjih držav na trg dela.

Komisija v okviru načrta predlaga vrsto ukrepov za soočenje z izzivi integracije državljanov tretjih držav, ki se nanašajo na ukrepe za vključevanje pred odhodom in prihodom, izobraževanje in zaposlovanje ter poklicno usposabljanje, na dostop do osnovnih storitev in socialno vključenost.

Eden od predlogov se nanaša tudi na bolj strateški in usklajen pristop k uporabi sredstev EU za podpiranje nacionalnih ukrepov za vključevanje.

Komisija bo vključevanje na trg dela podpirala tudi z različnimi orodji za izboljšanje usposobljenosti migrantov ter za priznavanje in uporabo njihovih obstoječih kvalifikacij.

Stroški nevključevanja bi lahko bili višji od stroškov vlaganja v politiko vključevanja, je opozoril evropski komisar za migracije Dimitris Avramopulos, ki je na novinarski konferenci v Strasbourgu danes predstavil akcijski načrt.

Komisija je danes predlagala tudi reformo sistema modre karte, dovoljenja za bivanje in delo, ki bi visoko usposobljenim migrantom olajšalo dostop do evropskega trga delovne sile.

Danes predstavljen predlog spremembe direktive uvaja nov enotni sistem modre karte na ravni EU in spodbuja mobilnost znotraj unije, saj poenostavlja postopke in omogoča krajša poslovna potovanja do 80 dni.

Prav tako državam članicam omogoča več prožnosti pri določitvi plačnega praga in ustreznejše pogoje za sprejem novih diplomantov na področjih, ki se soočajo s pomanjkanjem delovne sile.

Po novem bodo za modro karto lahko zaprosili tudi visoko usposobljeni delavci, ki so upravičeni do mednarodne zaščite. Predlog tudi razširja pravice imetnikov modre karte, zlasti v zvezi z dostopom do trga dela in združitvijo družinskih članov.

Hitrejše in uspešno vključevanje državljanov tretjih držav je ključno, da bi z migracijami dosegli korist za gospodarstvo in povečali kohezijo naše družbe. Obenem moramo izboljšati naše sisteme, da bi bili sposobni bolje reševati prihodnje probleme pri pomanjkanju delovne sile. Zahvaljujoč reformi sistema modre karte bo visoko usposobljenim državljanov tretjih držav lažje priti in delati v EU, kar bo pripomoglo tudi k rasti evropskega gospodarstva, je še dejal Avramopulos.

Po ocenah komisije bi novi sistem modre karte prinesel pozitivni letni gospodarski učinek med 1,4 in 6,2 milijarde evrov.

Sistem modre karte EU velja od leta 2009, doslej pa se je zaradi omejevalnih pogojev za sprejem in dodatnih nacionalnih pravil izkazal kot nezadosten in nezanimiv.