c S

Sedlarjeva: Vpogled v dokumente je bil pogosto edini način, da sem se seznanila z delom senata

14.10.2015 17:22 Ljubljana, 14. oktobra (STA) - Članica senata Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Alma Sedlar je glede očitkov o vpogledovanju v dokumente komisije v izjavi za medije pojasnila, da je ravnala v skladu z dostopnimi pravicami in navodili. Vpogled v dokumente je bil po njenih besedah pogosto edini način, da se je seznanila z delom na komisiji.

Kot je pojasnila Sedlarjeva, se je s tem, da naj bi od januarja vpogledala v okoli 2300 dokumentov, seznanila danes, ko je predsednik KPK Boris Štefanec to sporočil na sestanku zbora delavcev. "Ko me je v petek seznanil s tem, se mu je zdel sporen samo vpogled v en dokument, o katerem sem ga pa obvestila že prej," je pojasnila.

Z očitki o vpogledu v dokumente, ki jih je pred Sedlarjevo v izjavi za medije predstavil Štefanec, ni seznanjena. "Dokler ne bom točno videla, kaj se mi očita, težko odgovarjam," je dejala.

Poudarila pa je, da je ravnala v skladu z dostopnimi pravicami in navodili, ki jih je imela, in nič ni delala nepooblaščeno. "Za stvari, za katere je prej menil, da vanje ne smem vpogledati, mi je dostopne pravice že prej omejil," je pojasnila. Glede na to, da je pravice omejil tudi sebi, se ji postavlja vprašanje, ali to pomeni, da je tudi Štefanec delal kaj narobe oziroma dvomi tudi vase.

V pisnem demantiju je Sedlarjeva poudarila tudi, da sta imela popolnoma enak dostop in možnost vpogleda v dokumente tudi ostala člana senata. "Vendar se je očitno 'demoniziralo' in pregledovalo samo moje vpoglede v dokumente," je zapisala.

Niz obtožb, kot je navedla, občuti kot povračilne ukrepe zaradi opozarjanja na nepravilnosti, s katerimi je poskušal Štefanec njeno delo "kriminalizirati na način, da ga prikazuje kot osebno motivirano pritlehno dejavnost vohunjenja ali stikanja za osebnimi podatki". "Odločno zanikam, da bi imela kakšen podoben namen, kot se mi poskuša podtakniti," je zapisala.

Kot je poudarila v izjavi za medije, nikoli ni "v nič vdrla, kot mogoče zdaj izpade". "Je pa dejstvo, da brez dostopa ne morem opravljati svojega dela kot članica senata Komisije za preprečevanje korupcije," je dejala. Glede na to, da je bila, kot je pojasnila, v zadnjem letu izločena iz večine sestankov in ostalih procesov, je bil vpogled v dokumentacijo pogosto tudi edini način, da se je sploh seznanila z delom na komisiji.

Na navedbe Štefaneca, da je vpogledovala tudi v zadeve, ki jih komisija ni obravnavala, je odgovorila, da je "ob neznanem času na neznanem kraju" zdaj že "modus operandi, ki smo ga tu v zadnjem letu in pol vajeni, vedno je nekaj narobe za nazaj, pa nikoli ni gospod Štefanec za nič odgovoren".

Poklicati zaposlene na sestanek in jim dejati, da je Sedlarjeva vpogledala v njihove osebne podatke, po njenem mnenju spada med "metode, s katerimi pač najlažje nekoga degradiraš". "Verjetno sem imela danes na sestanku spet srečo, da me niso zažgali na grmadi ali pa nesli ven," je pripomnila.

S tem se po njenem mnenju poskuša preusmeriti pozornost z resničnih problemov te komisije, o čemer je opozorila tudi v pismu predsedniku republike Borutu Pahorju. Danes je med njimi izpostavila "milo rečeno nenavaden način vodenja komisije s strani Borisa Štefaneca".

Po njenih besedah je Štefanec danes na sestanku pojasnil, da je z omejitvijo dostopa skušal zavarovati uslužbence. Ob tem se sprašuje, zakaj tega ni naredil že prej, če je ona to po njegovem mnenju počela nepooblaščeno.

Glede prijave domnevnih kršitev uradu informacijskega pooblaščenca je Sedlarjeva dejala, da je Štefanec prijavo podal v ponedeljek popoldne, torej šele po tem, ko je sama pisala predsedniku republike Borutu Pahorju. "Tako da je vprašanje, kaj je tu vzrok in kaj posledica," je pristavila. V pisni izjavi pa je dodala še, da si tudi tega ne more razlagati drugače kot še enega v poskusu njene "degradacije, osebno in v vlogi namestnice, ter kot še enega v nizu številnih povračilnih ukrepov".

Da gre za nespodoben poskus kriminalizacije nje osebno po njenih navedbah dokazuje današnje zatrjevanje Štefaneca, da s ponedeljkom omejil dostop do personalnih map in večine dokumentov vsem članom komisije, tudi sebi. A v pisni odredbi, ki jo je prejela v petek, "izrecno piše, da lahko predsednik pogleduje v vse dokumente, omejeni pa so le vpogledi (ne le v personalne mape, temveč tudi v dokumentacijo, ključno za delovanje senata KPK) obema namestnikoma".

Ob tem je opozorila še na eno neskladje navedb Štefaneca. Ta je namreč v ponedeljek navedel, da primera ne bo komentiral do konca postopka pri informacijski pooblaščenki. "Danes si je tudi glede tega premislil in si privoščil ne samo komentar, ampak tudi napad name pred zaposlenimi in javnostjo," je zapisala.

Na novinarsko vprašanje, ali po njenem mnenju komisija lahko nadaljuje z delom, je odgovorila: "Lahko, ampak vprašanje, s kom na vrhu."

Komisija sicer po njenih besedah kljub omenjenim pripetljajem vendarle dela, toda statistika govori svoje. Upad števila prijav na komisijo po njenem mnenju ni povezan s tem, v kaj naj bi kdo od članov senata vpogledoval.

Poleg upada prijav je v pisnem odgovoru Sedlarjeva opozorila tudi na to, da današnje navedbe Štefaneca, da KPK deluje dobro, ne morejo držati, saj da je Štefanec v ponedeljek sam priznal, da je v zadnjih dveh letih ustanovo zapustilo 20 sodelavcev, kar je približno polovica vseh, ki delujejo v njej.