"Osnovno izhodišče programa je, da ni nobene spremembe v ekonomski politiki, ki smo jo pripravili že lani, ki jo izvršujemo in ki še ni prinesla vseh pričakovanih rezultatov," je novinarjem dejal minister Čufer.
Ob vprašanju o napovedanem petodstotnem zmanjšanju mase plač v javnem sektorju pravi, da je to še vedno predmet pogajanj. "Nacionalni reformni program je groba usmeritev, kam gremo, o posameznih stvareh pa se je treba še dogovoriti," je pojasnil.
Minister zavrača očitke, da slovenska vlada s predlogom programa le sledi navodilom Bruslja. "Program je dokument, ki je namenjen tudi dialogu z Brusljem, nikakor pa ne sledimo njihovim usmeritvam," je dejal. Po njegovih besedah pripravljajo ekonomsko politiko, ki je "najboljša za dolgoročno vzdržnost ekonomske rasti in blaginje v Sloveniji".
Minister za notranje zadeve Gregor Virant pa je ob robu današnjega kongresa Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije v izjavi za medije dejal, da je najboljši in najmanj boleč način za znižanje plačne mase disciplinirano zmanjšanje števila zaposlenih. Veliko je mogoče narediti že z nenadomeščanjem, manevrski prostor pa je tudi pri odpovedi tistim, ki ne dosegajo pričakovanih delovnih rezultatov, je povedal.
V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije nasprotujejo varčevanju na račun upokojencev in drugih skupin, saj se bo zaradi tega potrošnja zmanjšala in ne povečala, je novinarjem dejal izvršni sekretar v zvezi Andrej Zorko. Predlog programa ni bil usklajen s socialnimi partnerji, opozarja.
Nadaljevanje varčevalne politike je po njegovih besedah nadaljevanje poti, ki "ne odpira novih delovnih mest, ne pomeni zagona investicij in ki bo še nadalje zniževala notranjo potrošnjo".
V Konfederaciji sindikatov javnega sektorja Slovenije so že pred sejo povedali, da predlagajo umik besedila, saj pomeni dodatno zategovanje pasu. Predlagane ukrepe bodo skušali preprečiti.
"Na razpolago imamo različna orodja, na koncu so stavke in demonstracije. Naša stališča bomo branili z vsemi legalnimi in legitimnimi sredstvi, odločitev pa bo padla na pogajanjih," je ob robu današnjega kongresa konfederacije dejal njen predsednik Branimir Štrukelj.
Ob napovedi o 850.000 zaposlenih v predlogu NRP pravi: "Se bom nekoliko pošalil: 850.000 zaposlenih ta država ni imela že 20 let. Če bi hoteli spet vzpostaviti takšno stanje, bi se morali vrniti v socializem. Absolutno gre torej za prazne besede," je prepričan.
Tudi po mnenju Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) predlog programa še ni dovolj celovit. "Nekatere reforme, tako med drugim na področju trga dela in privatizacije, bi morale biti bolj odločne," je novinarjem dejal Goran Novković iz zbornice.
V GZS med ključnimi vprašanji izpostavljajo vprašanje obdavčitve dela. Po njihovi oceni bi morali razvojne kadre, kot so razvojni inženirji, bolj stimulirati. Zavzemajo se za uvedbo socialne kapice, meja pa naj bi bila med 38.000 in 40.000 evri, pravi Novković.
Minister Virant je ob robu kongresa konfederacije sindikatov javnega sektorja izrazil strinjanje s tistimi, ki menijo, da v NRP o reformah praktično ni govora, čeprav so nujne. Meni, da je "reformni naboj koalicije popustil". DL se po njegovih besedah zavzema za več reform, toda "nekateri koalicijski partnerji tukaj delujejo konzervativno in ne bi spreminjali ničesar".
Sicer pa mora biti glavni cilj povečanje števila zaposlenih, edini način za dosego tega cilja pa je dvig konkurenčnosti gospodarstva, meni. "Če ne bo resnih reform, tudi dodatne reforme trga dela, bo to zelo težko," opozarja.
Sam si želi, da bi sociali partnerji dosegli sporazum glede programa. Na področju plač v javnem sektorju pa "želi takšno besedilo, da bi Evropa vedela in videla, da se v Sloveniji o tem pogovarjamo, da gre za pogajalski proces in da vlada ne more tega kar enostransko določiti".
ESS, ki je imel na dnevnem redu seje tudi predlog zakona o začasnem in občasnem delu dijakov in študentov, je danes sklenil še, da posebna delovna skupina nadaljuje svoje delo pri pripravi zakonskega predloga. Poleg tega so se odločili, da gre ministrstvo za delo z zakonskim predlogom v medresorsko usklajevanje. Usklajevanje s socialnimi partnerji in medresorsko usklajevanje bo tako potekalo hkrati, je za STA po seji pojasnila ministrica za delo Anja Kopač Mrak.