c S

Gregor Virant - minister za notranje zadeve in javno upravo - biografija

21.03.2013 07:46 Ljubljana, 20. marca (STA) - Predsednik DL Gregor Virant, 43-letni doktor pravnih znanosti, se v vlado ponovno vrača kot glavni pogajalec s sindikati javnega sektorja. Prevzema namreč ministrstvo za notranje zadeve in javno upravo. Kot pravi sam, se s področjem javne uprave poklicno ukvarja že dve desetletji, že drugič torej tudi kot minister.

Virant je profesor na področju javne uprave in upravnega prava. Akademsko pot na tem področju je začel leta 1993, najprej kot asistent, kasneje docent in izredni profesor. Kot je povedal v predstavitvi na matičnem odboru, pedagoško delo z veseljem opravlja, a ga nikoli ni v celoti zadovoljilo. Zato je to delo vedno kombiniral s praktičnim delom na projektih ali pa na delovnih mestih v državni upravi.

Bil je svetovalec ustavnega sodišča in član Republiške volilne komisije. V letu 2000 je bil imenovan na funkcijo državnega sekretarja, štiri leta kasneje je postal minister za javno upravo in tik pred iztekom mandata s socialnimi partnerji leta 2008 dokončno dogovoril projekt reforme plačnega sistema. Kljub polemikam in diskusijam, ki jih je bila v kasnejših letih deležna, Virant enotni plačni sistem še vedno zagovarja, napoveduje pa nekatere izboljšave.

Po končanem ministrovanju je vse do leta 2011 sodeloval tudi v več svetovalnih projektih na zahodnem Balkanu. V letu 2011 je postal predsednik novoustanovljene Državljanske liste, s katero je bil istega leta na predčasnih volitvah izvoljen za poslanca v državnem zboru, ob izteku leta pa za njegovega predsednika.

Preden je v politični prostor vstopil z novo stranko, je tesno sodeloval s SDS, katere član sicer nikoli ni bil, je bil pa predsednik odbora za javno upravo pri strokovnem svetu SDS ter tudi kandidat stranke na volitvah leta 2004. Od decembra 2008 do leta 2011 je bil predsednik Zbora za republiko.

Po izstopu Državljanske liste iz vlade Janeza Janše v začetku letošnjega leta in v času dogovorov o novi koaliciji je bil zlasti iz vrst SDS deležen številnih očitkov, tudi o nenačelnosti. Janša pa je začetek letošnjega leta označil kar za čas "virantovanja".

Ena najzahtevnejših nalog, ki ga čaka kot ministra, so dogovarjanja s sindikati o plačni masi v javnem sektorju. Kot prioriteto si je zastavil tudi boj proti gospodarskemu kriminalu in korupciji, kjer po njegovih besedah ne sme biti in ne bo nobenih izjem, nobenih "svetih krav".

Prizadevati si namerava tudi za prijazno in učinkovito javno upravo, za izboljšanje e-uprave ter zagovarja policijo v službi državljanov, katere delo bo usmerjeno v zagotavljanje varnosti in ne represijo.