c S

Od sobote nižje kazni za nekatere prometne prekrške

31.08.2012 15:16 Ljubljana, 31. avgusta (STA) - Kazni za nekatere prometne prekrške bodo od sobote nižje. Državni zbor je namreč pred počitnicami sprejel novelo zakona o pravilih cestnega prometa, ki znižuje nekatere kazni za prekoračitev hitrosti, kazni za vožnjo pod vplivom alkohola in ostale večje prekrške pa ostajajo nespremenjene.

Minister za infrastrukturo in prostor Zvonko Černač je pred odločanjem poslancev izpostavil, da nov zakon znižuje globe za manjše kršitve prometnih pravil. Po njegovi oceni se z novelo hkrati odpravljajo težave pri izvajanju prejšnjega zakona in dopolnjujejo pristojnosti občinskih redarjev.

Poudaril je, da ne spreminjajo vsebin, ki so pomembne z vidika zagotavljanja prometne varnosti, pa tudi ne tistih, ki zagotavljajo varen in nemoten potek prometa. Pri vseh hujših kršitvah prometnih pravil - denimo v primeru vožnje pod vplivom alkohola in ostalih prepovedanih substanc, vožnje v nasprotno smer, velikih prekoračitev hitrosti, pobegov s kraja nesreče - pa globe ostajajo nespremenjene.

Tako se je denimo kazen za prekoračitev hitrosti na območju umirjenega prometa za deset kilometrov na uro s 300 evrov znižala na 80, ukinja se tudi izrek treh kazenskih točk. Kazen za prekoračitev hitrosti, ki je nižja od petih kilometrov na uro, bo le 40 evrov.

Prekoračitev hitrosti v naselju do vključno deset kilometrov na uro bo voznike sedaj stala stala 80 evrov (prej 100). Prekoračitev hitrosti med deset in dvajset kilometri na uro je za 50 evrov "cenejša", torej kazen znaša 250 evrov.

Z novelo se znižujejo tudi nekatere prekoračitve hitrosti na hitrih cestah in avtocestah. Pred uveljavitvijo novele je bila kazen za prekoračitev hitrosti do dvajset kilometrov na uro 60 evrov, sedaj pa bo ta 40. Kazen za prekoračitev hitrosti do trideset kilometrov na uro je bila doslej 120 evrov, po novem pa bo 80 evrov. Vožnja, ki je od predpisane hitrejša za štirideset kilometrov na uro, se je "pocenila" za 40 evrov, prekoračitev hitrosti za do petdeset kilometrov na uro pa za 50 evrov.

Eno največjih znižanj kazni velja za prekršek pravne osebe pri odgovornosti ob sumu prometne nesreče. Gre za primere, ko pravna oseba sumi, da opravlja storitve na vozilu, ki je bilo udeleženo v prometni nesreči, v kateri je bil nekdo poškodovan ali je umrl, povzročitelj pa je s kraja pobegnil. Kazen se je z osmih tisočakov znižala na 2400 evrov.

Po novem se uvaja tudi pojem prometna nesreča z majhno poškodbo. Pri nesrečah, kjer gre za manjšo materialno škodo, lahko policist pod določenimi pogoji odstopi od ugotavljanja dejstev in zbiranja dokazov. To naj bi omogočilo, da se udeleženci sami sporazumejo, policija pa je razbremenjena dela v številnih manjših primerih.

Nova cestnoprometna zakonodaja sicer prihaja dobro leto po sprejetju prejšnje. Predsednik Zavoda Varna pot Robert Štaba je zato ob predstavitvi novele poudaril, da spremembe prometne zakonodaje v smislu zniževanja kazni zagotovo niso pozitiven signal za udeležence v prometu, glede na to, da se zakonodaja spreminja v tako kratkem času.

Štaba, ki je tudi sekretar komisije za preventivo in vzgojo v cestnem prometu pri AMZS, je takrat tudi dejal, da "prometna varnost ni neka razprodaja". Da bi lahko dali jasen in transparenten signal vsem, ki kršijo prometne predpise in s tem ogrožajo druge, mora namreč biti sistem kaznovanja po njegovem mnenju zelo stabilen in dolgoročno naravnan, je ocenil.