c S

Redingova meni, da imajo žrtve totalitarnih režimov pravico do spominjanja in priznanja

23.08.2011 15:07 Ljubljana, 23. avgusta (STA) - Podpredsednica Evropske komisije, pristojna za pravosodje, temeljne pravice in državljanstvo Viviane Reding je v izjavi ob vseevropskem dnevu spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov poudarila, da imajo žrtve totalitarnih režimov pravico do človeškega dostojanstva, spominjanja in priznanja.

Totalitarni režimi so zanikanje človekovega dostojanstva in kršitev vseh temeljnih pravic naše družbe, zgrajene na demokraciji in spoštovanju pravne države, je poudarila Redingova in dodala, da je večina držav članic EU izkusila takšno tragično preteklost in da je ta spomin skupna dediščina vseh Evropejcev.

Po njenih besedah bi moral današnji dan Evropejce združiti v spominu na vse žrtve grozodejstev in zločinov totalitarnih režimom. Moral bi biti dan za razmislek in učenje iz tistih najbolj uničujočih poglavij evropske zgodovine.

Redingova je tudi poudarila, da je žrtvam teh zločinov in njihovim družinskim članom treba ponuditi sočutje, razumevanje, jim priznati njihovo trpljenje. Ohranjanje spomina je iz spoštovanja do žrtev naša kolektivna dolžnost, pa tudi pot, da se zagotovi, da se kaj takega ne bo zgodilo nikoli več in da ljudje v Evropi ne bodo nikoli več razdeljeni, je dodala.

Kot je napovedala, bo Evropska komisija podpirala, posebej skozi programe financiranja, napore za ohranjanje spomina, izobraževanje in izboljšanje kolektivnega poznavanja teh bolečih obdobij.

V okviru poljskega predsedovanja EU sicer poteka danes v prostorih Muzeja Varšavske vstaje v Varšavi mednarodna konferenca o totalitarnih zločinih in počastitev Evropskega dneva spomina na žrtve totalitarnih in avtoritarnih režimov.

Konference se udeležuje večina pravosodnih ministrov držav EU in Hrvaške ter predsednik Evropskega parlamenta Jerzy Busek. Iz Slovenije je na konferenci prisotna direktorica Študijskega centra za narodno spravo Andreja Valič.

Prek videokonference je udeležence nagovorila Redingova. Poljski pravosodni minister Krizysztof Kwiatkowski pa je v nagovoru poudaril pomen resnice, pravice in spomina, če ne želimo ponovitve totalitarizmov. Obžaloval je, da se konference ne udeležujejo vsi pravosodni ministri držav EU in poudaril pomen enotnega pogleda na zgodovino držav članic.

Z njim so se strinjali vsi navzoči ministri, ki bodo podpisali Varšavsko deklaracijo o pomenu spominjanja na tragično preteklost Evrope. Deklaracija poudarja pomen izobraževanja, zgodovinopisja in prava, so sporočili iz Študijskega centra za narodno spravo.

Študijski center za narodno spravo pa spominsko slovesnost ob vseevropskem dnevu spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov pripravlja v sredo na Ptuju. Slavnostni govornik bo predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti Jože Trontelj, žrtvam totalitarizmov pa se bodo poklonili tudi s filmom Ormoški Petriček.