c S

Acer prva agencija EU s sedežem v Sloveniji

04.03.2011 07:59 Ljubljana, 03. marca (STA) - V Ljubljani so danes odprli Agencijo za sodelovanje energetskih regulatorjev (Acer), katere glavna naloga bo spodbujati sodelovanje nacionalnih regulatorjev in na evropski ravni dopolnjevati naloge, ki jih izvajajo nacionalni regulatorji. Premier Borut Pahor je izrazil ponos, da so članice EU Sloveniji zaupale sedež agencije.

Sedež nove agencije je v stavbi TR3 v Ljubljani, kjer so zbrane nagovorili predsednik vlade Borut Pahor, evropski komisar za energijo Günther Oettinger in direktor agencije Alberto Pototschnig.

Oettinger je zatrdil, da odprtje Acerja predstavlja začetek novega obdobja za čezmejno sodelovanje energetskih regulatorjev, saj bo dobilo dosedanje sodelovanje energetskih regulatorjev še močnejši in učinkovitejši okvir.

Nacionalnim regulatorjem se je zahvalil za dosedanje delo v interesu evropskih državljanov, obenem pa jim je sporočil, da tretji energetski sveženj EU, ki začenja veljati prav danes, še dodatno krepi njihov položaj, obenem pa tudi povečuje pričakovanja glede njihovega dela.

Pototschnig je medtem zatrdil, da bo čas pokazal, kako se bo agencija odrezala, prepričan pa je, da rezultati dela ne bodo slabi. Seznam nalog Acerja je po njegovih besedah dolg in se bo še podaljšal, a agencija uživa podporo z vseh koncev.

Na očitek, da bi agencija utegnila biti brezzobi tiger, je Pototschnig zatrdil, da je treba počakati nekaj let in takrat se bo videlo, kaj je dosegla. Obveznosti Acerja so po njegovi oceni primerne glede na sedanje stanje, saj EU šele oblikuje notranji trg energije. Tretji energetski sveženj, ki predstavlja temelj za delovanje agencije, po njegovem prepričanju predstavlja pomemben korak naprej.

Ministrica za gospodarstvo Darja Radić je še posebej vesela, ker gre za agencijo, ki bo regulirala notranji trg na področju energije in bo imela zelo pomembno vlogo pri njegovem oblikovanju. Sama sicer ne ve, ali je v Sloveniji dovolj zavedanja, kako pomembna je agencija. Ljubljana se po njenih besedah postavlja na energetski zemljevid EU, obiskovali jo bodo predstavniki vseh članic EU in podjetij ter držav zunaj meja sedemindvajseterice, ki bodo želela investirati na evropskem trgu.

Odprtje nove agencije pa ima po ministričinem mnenju tudi simbolni pomen, saj ima Slovenija na področju energetike še precej odprtih nalog, da se bo približala zahtevam notranjega trga EU. V agenciji zato vidi spodbudo Sloveniji, da se kot gostiteljica potrudi in nadoknadi vse zaostanke ter energetski sektor pripravi na to, da bo znal dobro in konkurenčno delovati na skupnem evropskem trgu.

Premier Pahor je medtem zatrdil, da je tretji energetski sveženj EU, ki začenja prav danes uradno veljati in je pravni temelj za delovanje agencije, prvi zares celostni okvir EU na področju energetike, Slovenija pa ga zelo podpira. K njegovemu sprejetju je med predsedovanjem uniji v letu 2008 po njegovih besedah veliko pripomogla tudi Slovenija, zato je izrazil ponos, da so članice EU to prepoznale in ji zaupale sedež Acerja.

Pahor je prepričan, da je konkurenčen in učinkovit trg energije predpogoj za nižje cene za državljane in obenem za prehod na nizkoogljično družbo ter uresničevanje ciljev v boju proti podnebnim spremembam. Prepričan je, da bo Acer s svojim delovanjem k temu veliko pripomogel.

Bitka za sedež Acerja je bila sicer dolga in napeta. Ljubljana je tekmovala z Bratislavo in Bukarešto. Na koncu sta v igri ostali Ljubljana in slovaška prestolnica, izid odločilnega glasovanja decembra 2009 pa je bil 15 : 11. Glasovale so vse članice EU, razen predsedujoče. Od treh najvplivnejših držav v uniji je Slovenijo podprla Velika Britanija.

Glavna naloga Acerja bo spodbujati sodelovanje nacionalnih regulatorjev in na evropski ravni dopolnjevati naloge, ki jih izvajajo nacionalni regulatorji. Vendar pa Acer nikakor ni evropski regulator. Deluje lahko le v čezmejnem okviru in nima neposrednih pooblastil glede nacionalnih zadev.

Agencija bo imela približno 30 različnih nalog. Glavna bo priprava okvirnih smernic za opredelitev omrežnih kod ali pravil, ki bodo zavezujoča v vseh 27 državah članicah. Proces sprejemanja teh pravil je precej zapleten in vključuje postopek komitologije. Acer bo pripravil kakšnih 20 okvirnih smernic in to bo v naslednjih nekaj letih glavno delo agencije.

Agencija je še v postopku rekrutiranja zaposlenih, ki naj bi jih bilo na koncu 52. Postopek naj bi bil končan do konca leta. Zaposleni bodo delali v treh oddelkih: za elektriko, za plin in v upravnem oddelku, nekaj pa jih bo delalo neposredno z direktorjem. Agencija ima tri telesa: odbor za pritožbe, upravni odbor in odbor regulatorjev, ki se bodo sestajali v glavnem v Ljubljani.

Acer se financira iz proračuna EU. Za delo agencije v letošnjem letu je bilo predvidenih pet milijonov evrov, za lani pa dva milijona evrov.

Komisar Oettinger je ob uveljavitvi nove energetske zakonodaje EU še enkrat pozval vse članice EU, da svoje nacionalne zakone čim hitreje prilagodijo novim evropskim pravilom. Komisija bo po njegovih besedah budno spremljala proces uresničevanja tretjega energetskega svežnja in začela postopke zaradi kršitve evropske zakonodaje, če bo to potrebno.

Pri uvajanju nove evropske energetske zakonodaje sicer zamujajo vse članice, so v sredo povedali v Evropski komisiji. Slovenija naj bi jo v nacionalno zakonodajo prenesla do poletja.