c S

Mercator še čaka na odziv Agrokorja

03.03.2011 13:16 Ljubljana, 03. marca (STA) - Mercator še čaka na odziv hrvaškega Agrokorja na izkazan interes za preučitev možnosti odkupa njegove hčerinske družbe Konzum, je danes dejal predsednik uprave Mercatorja Žiga Debeljak, ki si želi pozitivnega odgovora Hrvatov in nadaljevanja pogovorov v smeri povezovanja.

Podrobnosti v sredo poslanega dopisa predsedniku uprave Agrokorja Ivici Todoriću Debeljak na mednarodni novinarski konferenci v Ljubljani ni navajal. Ponovil je, da gre za prijateljsko pobudo, v kateri je skupina Mercator izrazila interes za preučitev možnosti odkupa Konzuma.

"To je v skladu z našimi strateškimi usmeritvami in tak strateški fokus bi bil koristen tako za obe skupini kot za vse deležnike in širše družbeno okolje," je poudaril Debeljak. Dodal je, da bodo ob morebitnih premikih na tem področju v družbi poskrbeli za ustrezno obveščanje tako lastnikov kot javnosti.

V Mercatorju ne razpolagajo z informacijo, da bi bil Agrokor sploh pripravljen prodati Konzum. "Pri nas je interes za preučitev te možnosti, če ta obstaja in pričakujemo odgovor s strani Agrokorja, če jih to sploh zanima in od tega odgovora je odvisno, ali bo na to temo prišlo do nadaljnjih pogovorov," je dejal Debeljak in poudaril, da je za strateško povezovanje ključna volja obeh strani.

Glede na številne govorice o morebitnem prevzemu Mercatorja s strani Agrokorja je Debeljak ponovil, da uprava Mercatorja lastniške strukture družbe ne komentira veliko. "To ni naše delo in s tem se ne ukvarjamo," je zatrdil.

Debeljak je sicer v zvezi z lastništvom družbe dejal, da uprava v okviru dopustnih zakonskih možnosti podpira vse aktivnosti lastnikov, ki prispevajo k stabilnosti Mercatorja. "Podpiramo spremembe v smeri stabilnosti lastniške strukture, ki bi Mercatorju prinesle finančno močne lastnike in ki bi podprle strategijo samostojnega razvoja v regiji," je dejal prvi mož Mercatorja.

Sicer pa je 23,34 odstotka Mercatorja v lasti Pivovarne Laško, ki ta delež prodaja; rok za prejem ponudb se izteče 9. marca. Agrokor je pred časom že izrazil interes po omenjenem deležu v Mercatorju, a se za zdaj še ni odločil, ali se bo odzval na poziv Laščanov. So pa vse bolj glasne govorice o Agrokorjevem prevzemu Mercatorja in Agencija za trg vrednostnih papirjev se je zaradi višje cene Mercatorjeve delnice že odločila za nadzorni postopek nad morebitno povezavo.

Debeljak je pojasnil, da v Mercatorju s strani Agrokorja doslej niso bili obveščeni, da imajo željo po strateški povezavi. Kot je dodal, tudi nihče od lastnikov največje slovenske trgovske družbe ni uprave obvestil, da so v pogovorih z Agrokorjem. "O tem smo izvedeli iz medijev. Ker je bil tak interes, smo poslali pobudo s pozivom, da če možnost strateškega povezovanja obstaja, da se ta takoj preuči," je dejal Debeljak.

Namenov Agrokorja - ali bi šlo za prijateljski ali sovražni prevzem - Debeljak tako ni želel komentirati, saj, kot je dejal, to ne bi bilo korektno. Prav tako ne more ocenjevati vrednosti morebitnega povezovanja, saj njegova končna struktura ni znana. "Treba je vedeti, katera sredstva in katere obveznosti so predmet povezave oziroma prevzema trgovske dejavnosti Agrokorja. Ker niti ne vemo, ali obstaja vzajemen interes, da se preuči možnost povezovanja, je o tem prezgodaj govoriti," je zatrdil.

Mercator je sicer, kot pravi Debeljak, izjemno finančno fleksibilen, saj razpolaga tudi od 1,7 do 1,8 milijarde evrov tržno zanimivih nepremičnin v regiji, ki so po Debeljakovih besedah popolnoma neobremenjene. Monetizacije nepremičnin je v intenzivni pripravi, postopoma naj bi jo izvedli v letih 2012 in 2013. "Če se izkaže kakšna izjemno zanimiva priložnost za strateško povezovanje pred tem, pa bi monetizacijo izvedli prej, je še dejal Debeljak.

Medtem ko imajo Laščani v Mercatorju nekaj več kot 23-odstotni lastniški delež, so poslovne banke 34-odstotne lastnice Mercatorja, 28 odstotkov je v lasti pravnih oseb, 15 odstotkov pa v lasti fizičnih oseb. Lastniška struktura je po Debeljakovih pojasnilih že nekaj časa podobna, delež tujih investitorjev pa se povečuje in je konec leta 2010 znašal 15 odstotkov.