c S

EU znova podaljšala mandat vojaški operaciji Althea v BiH

16.10.2018 07:30 Bruselj/Luxembourg, 15. oktobra (STA) - Zunanji ministri EU so danes v Luksemburgu še za dve leti podaljšali mandat vojaški operaciji Althea v Bosni in Hercegovini, ki jo je unija vzpostavila leta 2004. Ob tem so vse voditelje v državi pozvali, naj konstruktivno sodelujejo pri oblikovanju vlade in pri tem upoštevajo interes vseh državljanov, ter ponovili poziv k izvajanju reform.

Podaljšanje izvršnega vojaškega mandata operaciji Althea, ki podpira oblasti v BiH pri zagotavljanju varnosti v državi, kaže na to, da so razmere v državi še vedno negotove.

EU je vojaško operacijo Eufor Althea vzpostavila leta 2004 in vmes nekajkrat reformirala. Operacija je pristojna za pomoč BiH pri zagotavljanju varnosti in stabilnosti ter pri urjenju varnostnih sil BiH.

Slovenski zunanji minister Miro Cerar je po zasedanju v telefonskem pogovoru z STA iz Luksemburga pojasnil, da BiH sicer danes ni bila na dnevnem redu kot posebna točka, temveč so se odločili, da jo obravnavajo novembra.

Hrvaška zunanja ministrica Marija Pejčinović Burić je imela danes po Cerarjevih besedah krajšo intervencijo, v kateri je opozorila na vprašljivost volitev v BiH. O legalnosti ne more biti dvoma, je pa hrvaška ministrica spodbijala legitimnost volitev, a razprave ni bilo, je pojasnil Cerar.

Znano je, da Hrvaška ni zadovoljna z izidom volitev v BiH. Hrvaški premier Andrej Plenković je pred dnevi ocenil, da izvolitev predsednika Demokratske fronte Željka Komšića za hrvaškega člana predsedstva BiH ni dobra ne za hrvaški narod ne za BiH. Hrvaški državni vrh je pričakoval, da bo hrvaški član ostal predsednik HDZ BiH Dragan Čović.

Cerar je sicer danes opozoril, da se vsi zavedajo, da ima BiH kompleksno državno ureditev in volilni sistem ter da je potrebna temeljitejša razprava o tem.

O hrvaških stališčih v povezavi z BiH se Cerar danes na zasedanju ni izrekal, je pa v izjavi za STA izpostavil, da je BiH samostojna država s svojim pravnim sistemom in institucijami, zato je pri komentarjih volitev potrebna velika previdnost.

Slovenski minister je dejal, da lahko razume nezadovoljstvo vodilne hrvaške stranke z izidom volitev, a opozoril, da je treba to nezadovoljstvo ločiti od vprašanja legalnosti in legitimnosti volitev.

Na sploh je po Cerarjevem prepričanju prav, da se EU ukvarja z BiH, ne nazadnje zaradi vprašanj v povezavi z migracijami in varnostjo.

Slovenija meni, da je treba storiti več v podporo procesom modernizacije države, da bo lahko postala del evropske družine, saj sicer unija tvega, da bo izgubila BiH in da bodo tam prevladali drugi politični interesi, kar bi bilo slabo za celotno regijo in tudi ni v interesu Slovenije, je še izpostavil Cerar.