c S

Mir na Severnem Irskem 20 let po velikonočnem sporazumu na preizkušnji zaradi brexita

10.04.2018 07:34 Belfast, 10. aprila (STA) - Danes mineva 20 let od podpisa velikonočnega sporazuma, ki je Severni Irski prinesel mir po več desetletjih nasilja. Na območju je danes v glavnem mirno, a protestanti in katoličani še vedno večinoma živijo ločeno in so nezaupljivi drug do drugega. Šibko ravnovesje in krhek mir sta na preizkušnji zaradi izstopa Velike Britanije iz EU.

Velikonočni sporazum so 10. aprila 1998 podpisali britanska in irska vlada ter predstavniki lokalnih političnih strank. Z njim se je končalo 30-letno obdobje nasilja, v katerem je umrlo več kot 3500 ljudi, 50.000 jih je bilo ranjenih, več sto tisoč jih je doživelo travme.

Po podpisu sporazuma je nasilje med Irsko republikansko armado (Ira) in unionističnimi paravojaškimi skupinami potihnilo. A družba je še vedno razdeljena na protestante in katoličane. Le sedem odstotkov otrok obiskuje versko mešane vrtce, številne mestne četrti so bodisi katoliške bodisi protestantske, pogosto pa jih delijo več metrov visoke ograje ali zidovi.

Katoliški in anglikanski nadškof Eamon Martin in Richard Clarke sta ob 20. obletnici sporazuma skupaj pozvala k spravi.

Opazne so tudi politične napetosti, večinoma v zvezi z delitvijo oblasti, enim od temeljev velikonočnega sporazuma.

Ta določa, da si oblast v regiji delijo protestantske in katoliške stranke ter da vlado vodita premier in njegov namestnik, ki predstavljata obe strani. A najmočnejši stranki, ulstrski unionisti (DUP) ter irska republikanska stranka Sinn Fein, se ne moreta dogovoriti o oblikovanju nove regionalne vlade, potem ko je prejšnja lani razpadla zaradi nesoglasij zaradi brexita in obtožb o korupciji.

Paravojaške skupine na Severnem Irskem še vedno delujejo kot država v državi, ki po poročanju nemške tiskovne agencije dpa zdaj nadzorujejo trgovino z mamili. Prav paravojaške skupine so sklenitvi sporazuma najbolj nasprotovale in si najbolj želijo, da bi propadel, za kar bi lahko izkoristile izstop Velike Britanije iz EU, napovedan za 29. marec prihodnje leto.

Če bi po brexitu na meji med Irsko in Severno Irsko znova vzpostavili nadzor na mejah, bi bili cariniki in zgradbe na mejah po pisanju dpa lahko tarče katoliško-republikanskih skupin. Težave ne bi odpravili niti, če bi bila meja "nevidna" in bi jo nadzorovali le s kamerami, kot predlaga britanski zunanji minister Boris Johnson. Lahko bi namreč napadli tiste, ki bi nameščali ali popravljali naprave, zato bi jim morali zagotoviti policijsko zaščito. A oboroženi policisti bi bili še bolj zaželena tarča odpadnikov Ire.

Napadom bi sledilo maščevanje protestantskih milic in krog nasilja bi bil znova sklenjen. Čeprav ni pričakovati, da bi bilo tako hudo kot pred sklenitvijo velikonočnega sporazuma, se tega scenarija številni bojijo.

Po mnenju politologinje Giade Lagana z irske narodne univerze bo z brexitom izgubljen tudi glavni prostor za dialog med sodelujočimi v mirovnem procesu na Severnem Irskem. "Ta skupen pristop je bil vedno mogoč le v evropskih institucijah," je še dejala politologinja po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.