c S

Koalicija glede pobude za izgon ruskih diplomatov

29.03.2018 07:23 Ljubljana, 28. marca (STA) - Koalicija je danes razpravljala o napadu z živčnim strupom v Veliki Britaniji in pobudi za izgon ruskih diplomatov. Medtem ko zunanji minister Karl Erjavec, ki bo v četrtek o tem informiral vlado, razloga za ukrepanje ne vidi, pa so v SMC zaskrbljeni. Vodja poslancev SMC Simona Kustec Lipicer meni, da so dogodki v Angliji vredni obsodbe.

Pobudi za izgon ruskih diplomatov, ki se ji je pridružilo več članic EU, se Slovenija ni pridružila. Erjavec bo v četrtek vladi o tem podal celovito informacijo, pri čemer je napovedal, da izgona ruskih diplomatov ne bo predlagal, saj "zadeva ni razčiščena". Tudi prvak SD Dejan Židan pri ukrepanju Slovenije svetuje previdnost.

Vendar v koaliciji o teh vprašanjih očitno niso povsem enotni. Vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer je po srečanju koalicijskih partnerjev v izjavi novinarjem spomnila, da je premier Miro Cerar, ki opravlja tekoče posle, na srečanju Evropskega sveta glasoval za skupno odločitev oz. obsodbo dogodkov v Veliki Britaniji. Prav tako je Slovenija glasno podprla odločitev Nata, premier je tudi odpovedal svoj uradni obisk v Rusiji, je še spomnila Kustec Lipicerjeva.

Tako pričakuje, da bo minister Erjavec vlado v četrtek informiral o tem, kaj se dogaja. Kakšna bo diplomatska, politična poteza oz. odgovor Slovenije, Kustec Lipicerjeva ne napoveduje, pričakuje pa, da jo bodo na vladi sprejeli in da jo bo Erjavec natančno pojasnil ter argumentiral.

Na vprašanje, ali torej v koaliciji o tem vprašanju ni enotnega mnenja, je Kustec Lipicerjeva odgovorila z besedami, da je to, kar se je zgodilo v Veliki Britaniji, vsega obsojanja vredno in zelo skrb zbujajoče.

Predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko (OZP) Jožef Horvat (NSi) je sicer za 5. april sklical sejo odbora, na kateri bi razpravljali glede možnosti izgona ruskih diplomatov.

Slovenija je ena redkih držav, ki se ni pridružila pobudi več držav, da zaradi napada na dvojnega ruskega agenta Sergeja Skripala in njegovo hčer Julijo 4. marca v Veliki Britaniji, za kar naj bi bila odgovorna Rusija. Najprej je Velika Britanija izgnala 23 ruskih diplomatov, od ponedeljka pa se je tej pobudi pridružilo še 25 držav. Največ, 60 ruskih diplomatov bodo izgnale ZDA. Še 18 članic EU pa 59.