c S

Vraničar Ermanova: O demografskem skladu stališč nismo zbližali, še en pogovor v širši sestavi

26.09.2017 08:20 Ljubljana, 25. septembra (STA) - Koalicijski partnerji o demografskem skladu danes niso zbližali stališč, a so se dogovorili, da se bodo v širši sestavi še enkrat pogovorili, je dejala ministrica Mateja Vraničar Erman. So pa, kot pravi, dosegli soglasje o redni in izredni uskladitvi pokojnin, kar je eno od vprašanj pri pripravi proračunskih dokumentov za četrtkovo sejo vlade.

Ministrica za finance je v izjavi novinarjem po koalicijskem srečanju pojasnila, da morajo na ministrstvu še preračunati finančne posledice uskladitve pokojnin v prihodnjem letu, a po prvih ocenah zagotavlja, da slednje ne pomeni odstopanja od temeljnih izhodišč nadaljnje javnofinančne konsolidacije.

Spomnila je, da zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju določa pogoje in primere, v katerih se lahko izvedeta redna in izredna uskladitev pokojnin in v skladu s temi določili bodo pokojnine tudi uskladili, je pojasnila.

V izjavi medijem po koalicijskem vrhu je predsednik DeSUS Karl Erjavec napovedal, da bodo v naslednjem letu pokojnine na podlagi zakona in koalicijske pogodbe usklajevali dvakrat, januarja in maja.

Proračunske dokumente bo vlada obravnavala v četrtek, saj mora v skladu z zakonom predlog proračuna v DZ predložiti do konca meseca in tega roka se bodo držali, je povedala ministrica. Rok za predložitev rebalansa proračuna v DZ zaradi sanacije javnih zdravstvenih zavodov pa je po njenih besedah 8. oktober in v tem roku bodo dokumente pripravili.

Na koalicijskem vrhu pa so ponovno preverili stališča koalicijskih strank do odprtih vprašanj pri demografskem skladu. Ključno razhajanje je po besedah ministrice v konceptu demografskega sklada - ali je to portfeljski vlagatelj, ki skrbi za dodaten donos sredstev v pokojninsko blagajno, ali postane to upravitelj in lastnik strateških in pomembnih naložb države.

Na novinarsko vprašanje, ali v tem mandatu ne bo ustanovitve demografskega sklada, če ne uspejo zbližati stališč, je Vraničar Ermanova dejala, da je o končnem rezultatu še prezgodaj sklepati. Zagotovila pa je, da ministrstvo za finance ne more v nadaljnji postopek predlagati zakona, ki bi odstopal od temeljnih strokovnih stališč, ki so jih zastopali tudi doslej.

Ministrstvo pa sicer ni pripravljeno pristati na zahteve v taki obliki, kot jih je danes in pred časom na delovni skupini predstavil DeSUS, je še pojasnila ministrica. DeSUS namreč pričakuje, da bodo v lastništvu in upravljanju demografskega sklada tudi pomembna in strateška državna podjetja.

Erjavec pa glede dogovora o demografskem skladu ni preveč optimističen, pri čemer je poudaril, da ima drugačen poglede glede delovanja demografskega sklada predvsem SMC. Ponovil je, da v DeSUS želijo, da so vsa pomembna državna podjetja del demografskega sklada. Tako bi lahko po Erjavčevih besedah bodočim upokojencem zagotovili dostojne pokojnine.

Po besedah vodje poslanske skupine SMC Simone Kustec Lipicer pa glede demografskega sklada za zdaj kaže, da so v tako močnih konceptualnih razhajanjih, da že posegajo v dojemanje korporativnega upravljanja, čemu in na kakšen način naj sploh namenijo upravljanje z državnimi podjetji. "A obenem obstajata optimizem in pozitivno pričakovanje, da bi se lahko še enkrat pogovorili in ugotovili, ali lahko še najdemo skupni jezik," je dejala in pojasnila, da to srečanje pričakujejo v sredini oktobra.

Po besedah Kustec Lipicerjeve sicer lahko razumejo držo DeSUS, da se zavzema za določeno skupino ljudi, a v SMC želijo, da na celotno strukturo v družbi pogledajo "enako močno" oz. da so pozorni na to, kakšno odgovornost država preko svojega premoženja nosi do vseh skupin.

Ministrica Vraničar Ermanova pa je danes partnerjem predstavila tudi zakon za ureditev problematike posojil v frankih. Povedala je, da je že nekaj časa v kontaktu s predstavniki Združenja Frank. Danes so ugotovili, da si vse koalicijske stranke želijo pravično rešitev težave, na katero združenje opozarja, postavlja pa se še nekaj pravnih in strokovnih vprašanj, ki jih je treba razrešiti, je pojasnila.

K dogovarjanju je treba po besedah ministrice povabiti tudi druge resorje, in sicer ministrstvo za pravosodje kot odgovornega za obligacijska razmerja in ministrstvo za gospodarstvo kot odgovornega za področje potrošniških kreditov in varstvo potrošnikov. Vraničar Ermanova upa, da bodo lahko v zelo kratkem času lahko prišli do usklajene in pravične rešitve.