c S

Počivalšek na Dunaju o težavah slovenskih podjetij z avstrijsko zakonodajo

23.03.2017 08:23 Ljubljana, 22. marca (STA) - Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek se je danes na temo izvajanja avstrijskega zakona o preprečevanju plačilnega in socialnega dumpinga na Dunaju sestal s kolegom Reinholdom Mitterlehnerjem in tamkajšnjim ministrom za delo Aloisom Stögerjem. Med drugim so se dogovorili o vzpostavitvi delovne skupine, ki bo spremljala izvajanje zakona.

Počivalšek se je poleg z ministroma sestal tudi s predsednikom Združenja industrije Avstrije Georgom Kapschom. Kot je pojasnil po srečanjih, slovenska in druga podjetja iz transporta v zadnjem času ugotavljajo, da Avstrija v večji meri in bolj strogo izvaja zakon o plačilnem in socialnem dumpingu, zato je vsem trem sogovornikom predstavil problematiko iz slovenskega zornega kota.

Kot je pojasnil, je za to področje v Avstriji pristojen minister za delo Stöger. "Opozoril sem na izvajanje tega zakona, ki je z našega zornega kota kot takšen popolnoma sprejemljiv, v izvedbenem smislu pa gre marsikdaj preko birokratskih meja in se dogajajo prekomerne in nesorazmerne kazni," je dejal Počivalšek.

Avstrijski minister je Počivalšku predstavil olajšave, ki jih bodo na njihovi strani v bodoče naredili. "Izrazil je tudi pripravljenost, da formiramo delovno skupino, ki bo spremljala izvajanje zakona, vanjo pa bi se vključili tudi predstavniki avstrijskega ministrstva za delo," je po današnjem sestanku še povedal slovenski minister.

Veseli ga, da je predstavil stališča, hkrati pa izvedel za napredek, ki ga Avstrijci delajo na svojem področju tudi po pritisku tamkajšnjih podjetnikov in gospodarskega ministrstva, je dejal. "Tudi sami ugotavljajo, da je vsebina zakona korektna, ampak prihaja do različnega tolmačenja na terenu."

Počivalšek verjame, da bodo v Avstriji naredili določen napredek, predvsem na dokumentacijskem področju, kjer so obljubili nekaj korakov naprej v smeri digitalizacije.

"Želimo, da se vsa podjetja obravnavajo enakopravno, da se skozi ta zakon ne izvaja neka indirektna zaščita avstrijskega trga. Mi nimamo ničesar proti zakonu, želimo pa, da se vsa naša in njihova podjetja obravnavajo enakopravno in verjamem, da se je to tudi zdaj dogajalo," je zaključil minister.

Avstrijska zakonodaja med drugim določa, da mora imeti izvajalec storitev plačilno dokumentacijo stalno na razpolago tudi v primeru, da gre za kratkotrajne storitve. Vsa dokumentacija mora biti prevedena in v celoti dostopna na licu mesta, hkrati pa jo je treba stalno aktualizirati. Predvidene sankcije za neupoštevanje določil lahko dosežejo tudi do 80.000 evrov.