c S

Iranski parlament potrdil zgodovinski jedrski dogovor

13.10.2015 10:14 Teheran, 13. oktobra (STA) - Iranski parlament je danes potrdil zgodovinski dogovor o svojem jedrskem programu, ki ga je Teheran s šesterico svetovnih sil dosegel julija. Za dogovor je glasovalo 161 poslancev, proti 59, vzdržalo pa se jih je 13, poročanje iranske tiskovne agencije Irna povzemajo tuje tiskovne agencije. S potrditvijo se je odprla pot za uresničitev dogovora.

Iran je dogovor z ZDA, Veliko Britanijo, Francijo, Kitajsko, Rusijo in Nemčijo dosegel po 20 mesecih pogajanj. Prinesel je umiritev po letih napetosti zaradi suma Zahoda, da je cilj iranskega jedrskega programa proizvesti jedrsko orožje. Teheran sicer vztraja, da je program povsem miroljuben.

V končni fazi naj bi dogovor prinesel umik sankcij, ki so močno prizadele iransko gospodarstvo, v zameno za zmanjšanje obsega občutljivih jedrskih dejavnosti v državi.

Poleg tega bo moral Teheran Mednarodni agenciji za jedrsko energijo (IAEA) odgovoriti na vrsto vprašanj v povezavi s sumljivimi projekti iz preteklosti. Rok za pojasnitev določenih projektov, ki begajo IAEA, je 15. december.

Kot je z danes potrjenim predlogom še odločil iranski parlament, si bodo lahko predstavniki IAEA pod določenimi pogoji ogledali tudi vojaška poslopja v državi. Prav to je bilo dolgo eno glavnih jabolk spora v pogajanjih. Tovrstne inšpekcije bo moral sicer odobriti svet za nacionalno varnost.

Iranski predstavniki medtem zahtevajo, da Zahod umakne sankcije do konca leta ali najpozneje do konca januarja prihodnje leto. Kot po poročanju BBC določa dogovor, bodo vse energetske, ekonomske in finančne sankcije EU in ZDA, ter večina sankcij ZN, umaknjene, ko bo Iran dokazal, da je izpolnil glavne dele dogovora.

Z današnjim glasovanjem v iranskem parlamentu se po pisanju francoske tiskovne agencije AFP v pretežni meri končuje pogosto ostra razprava med zagovorniki dogovora in konservativnimi nasprotniki, po mnenju katerih je dogovor bolj v prid tujim silam kot njihovi lastni državi.

Iranski parlament je bil tako zadnje dni prizorišče burne razprave. Med drugim se je moral vodja iranske jedrske agencije Ali Akbar Salehi braniti pred obtožbami, da je s svojimi sodelavci kapituliral pred Zahodom. Konservativni poslanci so tudi napadali predsednika Hasana Rohanija, ki je nakazal, da namerno zavlačujejo s potrditvijo dogovora.

Predmet razgrete razprave je bil jedrski dogovor tudi v ZDA, kjer so ga septembra poskušali preprečiti konservativci v kongresu. Kljub temu je demokratom uspelo zbrati dovolj glasov, da so blokirali njihov poskus in omogočili pomembno politično zmago za predsednika Baracka Obamo.