c S

Časar že konec leta 2013 prišel v Dominikansko republiko, ki ga je izgnala v Francijo

02.03.2015 14:36 Ljubljana, 02. marca (STA) - Nekdanji predsednik uprave Luke Koper Robert Časar je v Dominikansko republiko prišel konec leta 2013, kjer je bil prijavljen kot tujec z začasnim bivališčem. Dominikanska republika ga je v četrtek izgnala iz države, francoske oblasti pa so ga v nedeljo pridržale ob prihodu v državo, so danes pojasnili vodilni v slovenski policiji.

Za Časarjem, ki se ni zglasil na prestajanje zaporne kazni, je policija 20. marca 2014 razpisala tiralico in izdala evropski priporni nalog, je na današnji novinarski konferenci spomnil vodja sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Koper Dean Jurič. Iz besed vodilnih v policiji gre sklepati, da se je Časar v tujini nahajal, še preden je policija zoper njega razpisala tiralico.

Kot je dejal direktor uprave kriminalistične policije na Generalni policijski upravi Branko Japelj, so policisti na podlagi zbranih obvestil, ki so jih pridobili od tujih varnostnih organov, že 7. aprila lani poslali nacionalnemu uradu Interpol Santo Domingo prvo zaprosilo za preveritev, ali se Časar nahaja v Dominikanski republiki.

Slovenski policisti so v Santo Domingo poslali še več zaprosil, vendar niso dobili odgovorov, zato so za pomoč zaprosili generalni sekretariat Interpola v Lyonu, ki jim je nudil operativno in logistično pomoč pri iskanju Časarja.

Na podlagi sodelovanja z lyonskim uradom so konec lanskega leta od Interpola Santo Domingo prejeli obvestilo, da uspešno rešujejo primer. V začetku februarja pa so slovensko policijo obvestili, da beležijo vstop iskanega v njihovo državo že konec leta 2013 ter da ga vodijo kot tujca z začasnim bivališčem v njihovi državi, je izpostavil Japelj.

Interpol Santo Domingo je nato slovensko policijo obvestil, da nameravajo Časarja izgnati iz njihove države, kar so dejansko tudi storili v četrtek. Časarja so izgnali v Francijo, zato so slovenski policisti francoske oblasti zaprosili za prijetje in predajo. Francoski varnostni organi so v nedeljo po vstopu na njihovo ozemlje Časarja tudi pridržali, ta pa sedaj v Parizu čaka na predajo slovenskim pravosodnim organom. Predaja naj bi, kot je ocenil Japelj, trajala med 10 do 20 dni, po prihodu v Slovenijo pa bo predan tukajšnjim pravosodnim organom.

"Od našega prvega zaprosila dominikanskim oblastem pa do njihovega prvega odgovora je minilo skoraj 10 mesecev," je dodal. Dominikanska republika je, kot je dejal, sama predlagala možnost deportacije, Pariz pa so najverjetneje izbrali zaradi najbolj ugodnih letalskih povezav. Slovenija sicer z Dominikansko republiko nima podpisanega sporazuma o izročanju.

Časar bi moral marca lani začeti prestajati zaporno kazen petih let in devetih mesecev, vendar se v zaporu na Dobu ni nikoli zglasil. Njegova soproga je poleti odpovedala delovno razmerje na Komunali Koper, njun otrok pa je na začetku septembra izostal v šoli. Po podatkih policije se Časarjeva družina še vedno nahaja v Dominikanski republiki.

Japelj je še dejal, da je imel Časar po neuradnih informacijah v Dominikanski republiki registrirano podjetje, tam pa naj bi uporabljal hrvaške dokumente. "Iz Slovenije je sicer najprej potoval v Rusijo, iz Rusije v Panamo in od tam v Dominikansko republiko," je dejal Japelj.

Novembra lani so policisti sumili, da je neznani storilec Časarju nudil pomoč pri pobegu, vendar nato kljub izpisom klicev ni bilo mogoče priti do podatkov, ki bi vodili do Časarja. Kmalu po začetku iskanja so od hrvaških organov dobili tudi podatek, da ima Časar tudi hrvaško državljanstvo. Pri iskanju so sodelovali tudi z italijanskimi in hrvaškimi organi, vendar Časarja tam niso našli.

Policisti so po Juričevih besedah v času iskanja zbrali obvestila od preko 150 oseb, predvsem iz kroga sorodnikov, sodelavcev, sosedov in prijateljev. Za uporabne informacije so policisti ponudili tudi nagrado, vendar ta ni bila izplačana, saj nobena ni bila dovolj konkretna, da bi Časarja lahko našli.