Pogodbena odškodninska odgovornost se nanaša na odgovornost dolžnika za škodo, ki nastane zaradi neizpolnitve pogodbe. Dolžnik je odgovoren, če ni izpolnil svoje obveznosti ali jo je izpolnil nepravilno ali z zamudo. Za razbremenitev odgovornosti mora dolžnik dokazati, da ni mogel izpolniti obveznosti zaradi nepreprečljivih okoliščin, ki jih ni mogel preprečiti, odpraviti ali se jim izogniti. Pri presoji nepreprečljivosti okoliščin je pomembna narava pogodbe in predvidljivost okoliščin ob sklenitvi pogodbe.
Sodba Vrhovnega sodišča RS II Ips 22/2023 z dne 17.8.2023Pogodbena odškodninska odgovornost je pravna odgovornost, ki izhaja iz kršitve pogodbenih obveznosti. Za uveljavljanje pogodbene odškodninske odgovornosti morajo biti izpolnjene določene predpostavke, kot so nepravilna izpolnitev pogodbene obveznosti, vzročna zveza med neizpolnitvijo in škodo ter škoda. Če ena izmed predpostavk ni podana, odškodninska odgovornost ni podana.
Sodba Višjega sodišča v Ljubljani I Cpg 40/2021 z dne 31.8.2021Odgovornost za kršitev pogodbe, ki ni krivdne narave, ampak temelji na protipravnosti, škodi in vzročni zvezi med kršitvijo pogodbe in škodo.
Sodba Višjega delovnega in socialnega sodišča v Ljubljani Pdp 176/2018 z dne 16.5.2018Pogodbena odškodninska odgovornost je posebna oblika odgovornosti, ki izhaja iz kršitve pogodbenih obveznosti. V primeru pogodbene odškodninske odgovornosti mora stranka, ki je kršila pogodbo, povrniti škodo, ki je nastala drugi stranki. Za uveljavljanje pogodbene odškodninske odgovornosti je potrebno dokazati, da je prišlo do nedopustnega ravnanja, ki je povzročilo škodo, ter da med tem ravnanjem in škodo obstaja vzročna zveza. V primeru pogodbene odškodninske odgovornosti se dokazno breme prevali na stranko, ki je kršila pogodbo, da dokaže, da vzrok za škodo izvira izven njene sfere.
Sodba Višjega sodišča v Kopru I Cp 921/2015 z dne 15.6.2016Pogodbena odškodninska odgovornost se nanaša na odgovornost stranke za kršitev pogodbenih obveznosti, ki povzroči škodo drugi stranki. Za uveljavljanje pogodbene odškodninske odgovornosti morajo biti izpolnjene vse predpostavke odškodninske obveznosti, vključno z nedopustnim ravnanjem, škodo, vzročno zvezo med nedopustnim ravnanjem in škodo ter odgovornostjo povzročitelja škode. Sodišče mora presoditi, ali so te predpostavke izpolnjene in ali je tožena stranka odgovorna za povzročeno škodo.
Sodba Višjega sodišča v Ljubljani V Cpg 1698/2015 z dne 16.3.2016Pogodbena odškodninska odgovornost je vrsta odškodninske odgovornosti, ki izhaja iz kršitve pogodbenih obveznosti. Ko ena stranka ne izpolni svojih obveznosti iz pogodbe, lahko druga stranka zahteva povrnitev škode, ki ji je nastala zaradi te kršitve. V primeru pogodbene odškodninske odgovornosti je treba dokazati, da je bila kršena pogodba in da je zaradi tega nastala škoda.
Sodba Višjega sodišča v Ljubljani II Cp 1983/2015 z dne 16.9.2015Pogodbena odškodninska odgovornost je obligacijsko pravno razmerje, v katerem je pogodbena stranka, ki je prekršila svojo pogodbeno obveznost, dolžna povrniti drugi (pogodbi zvesti) stranki škodo, ki ji jo je s takšno kršitvijo povzročila, druga (pogodbi zvesta) pa je upravičena zahtevati povrnitev škode. Predpostavke pogodbene odškodninske odgovornosti so: protipravnost, vzročna zveza med kršitvijo in nastalo škodo, škoda kot negativna posledica kršitve, ki nastane v sferi druge stranke, in krivda kršitelja pogodbe.
Sodba Višjega sodišča v Ljubljani I Cp 592/2014 z dne 1.10.2014Pogodbena odškodninska odgovornost je odgovornost stranke iz pogodbe za povzročeno škodo, ki izhaja iz kršitve pogodbenih obveznosti. Za uveljavljanje pogodbene odškodninske odgovornosti morajo biti izpolnjene štiri predpostavke: nedopustno ravnanje (kršitev pogodbe), škoda, vzročna zveza in odgovornost. Krivda ni predpostavka poslovne odškodninske odgovornosti, ampak se lahko oseba razbremeni odgovornosti na podlagi ekskulpacijskega razloga.
Sklep Vrhovnega sodišča RS II Ips 94/2013 z dne 15.5.2014Pogodbena odškodninska odgovornost se nanaša na odgovornost dolžnika, ki ni izpolnil svoje obveznosti ali jo je izpolnil nepravilno ali z zamudo. V primeru kršitve pogodbe, je upnik upravičen zahtevati povrnitev škode, ki mu je zaradi tega nastala. Za uveljavljanje odškodninske odgovornosti je potrebno dokazati, da je dolžnik kršil pogodbeno obveznost in da je upnik utrpel škodo.
Sodba Višjega sodišča v Ljubljani I Cpg 851/2013 z dne 26.2.2014Pogodbena odškodninska odgovornost se nanaša na odgovornost stranke, ki krši pogodbeno obveznost in povzroči škodo drugi stranki. V primeru odstopa od pogodbe o finančnem leasingu zaradi neplačevanja obrokov leasinga, leasingodajalec lahko zahteva odškodnino, ki ustreza njegovemu pozitivnemu pogodbenemu interesu. To pomeni, da lahko leasingodajalec zahteva povračilo škode, ki mu je nastala zaradi neizpolnitve pogodbenih obveznosti s strani leasingojemalca.
Sodba Višjega sodišča v Ljubljani II Cp 3121/2012 z dne 15.05.2013Pogodbena odškodninska odgovornost se nanaša na odgovornost stranke, ki krši pogodbene obveznosti in povzroči škodo drugi stranki. V tem primeru se tožena stranka obtožuje, da ni sklenila ustrezne pogodbe o storitvah varovanja, kar je povzročilo škodo tožniku. Tožena stranka je odgovorna za povzročeno škodo, če se dokaže vzročna zveza med njeno opustitvijo in nastalo škodo.
Sklep Višjega sodišča v Ljubljani II Cp 1632/2009 z dne 8.7.2009Pogodbena odškodninska odgovornost se nanaša na odgovornost stranke, ki je kršila pogodbeno obveznost in povzročila škodo drugi stranki. V primeru kršitve pogodbenih obveznosti je odgovorna stranka dolžna povrniti škodo, ki je nastala zaradi njene krivde ali krivde osebe, za katero odgovarja. Pogodbena odškodninska odgovornost se lahko nanaša na različne vrste škod, kot je na primer premoženjska škoda. Pri odmeri denarne odškodnine se upoštevajo različna merila, kot je načelo popolne odškodnine, ki zahteva, da je odškodnina takšna, da z njenim izplačilom postane premoženjski položaj oškodovanca tak, kakršen bi bil, če škodnega dogodka ne bi bilo.
Sodba Višjega sodišča v Ljubljani I Cp 1680/2009 z dne 24.6.2009Pogodbena odškodninska odgovornost se nanaša na odgovornost stranke, ki krši svoje pogodbene obveznosti in povzroči škodo drugi stranki. Za nastop te odgovornosti morajo biti izpolnjene določene predpostavke, kot so neizpolnitev obveznosti, škoda, vzročna zveza med neizpolnitvijo in škodo ter odsotnost zakonskih okoliščin, ki bi razbremenjevale odgovornost dolžnika.
Sklep Vrhovnega sodišča RS II Ips 564/2006 z dne 08.01.2009Pogodbena odškodninska odgovornost nastane zaradi kršitve pogodbe med upnikom in dolžnikom. Če dolžnik ne izpolni obveznosti ali zamudi z njeno izpolnitvijo, je upnik upravičen zahtevati povrnitev škode, ki jo je zaradi tega utrpel. Pogodbena odškodninska odgovornost se ureja z določbami Zakona o obligacijskih razmerjih.
Sodba Višjega sodišča v Ljubljani I Cp 971/2002 z dne 3.9.2003Pogodbena odškodninska odgovornost pomeni, da je stranka odgovorna za škodo, ki izvira iz kršitve pogodbenih obveznosti. Za obstoj pogodbene odškodninske odgovornosti morajo biti izpolnjene naslednje predpostavke: obstoj škode, da škoda izvira iz nedopustnega ravnanja oziroma kršitve pogodbenih obveznosti, vzročna zveza med nastalo škodo in nedopustnim ravnanjem ter krivda povzročitelja škode.
Sodba Višjega sodišča v Ljubljani I Cpg 667/2000 z dne 22.11.2000
Vsaka sentenca je narejena na podlagi obdelave besedila konkretne sodne odločbe, zato je ob vsaki sentenci na voljo tudi povezava do konkretne sodne odločbe, iz katere sentenca izhaja.
Če ima nek pravni termin več sentenc, pomeni, da je bil obravnavan v več sodnih odločbah in v vsaki opredeljen rahlo drugače.
Besedila pravnih sentenc so samodejno pripravljena z uporabo umetne inteligence in niso uredniško pregledana ali lektorirana.