c S
V SREDIŠČU
IZ SODNE PRAKSE: Konkurenčna prepoved in škodljivo ravnanje

Konkurenčna prepoved se mora tolmačiti v povezavi s splošno prepovedjo škodljivega ravnanja, kar pomeni, da ni nujno, da delavec dejansko opravi konkurenčni posel – zadošča že večja verjetnost, da bi lahko škodil poslovnim interesom delodajalca.

18.03.2025 12:04
Pravna ureditev odvzema ogljika iz atmosfere v Evropski uniji Odvzem CO2 iz atmosfere (odvzem) igra pomembno vlogo pri izpolnitvi podnebnih ciljev iz Pariškega sporazuma. Skupaj z radikalnim zmanjšanjem emisij toplogrednih plinov (TGP) lahko nadomesti emisije, ki jih sicer ni mogoče odpraviti (težka industrija, kmetijstvo), in zagotovi celokupno negativne emisije, ki so zmožne obrniti potek segrevanja ozračja.1 17.03.2025 00:00
Pilotna sodba ESČP zoper Italijo zaradi kršitve pravice do življenja

Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je v sodbi Cannavacciuolo in drugi proti Italiji ugotovilo kršitev pravice do življenja po 2. členu Evropske konvencije o varstvu človekovih pravic (EKČP), ker Italija ni preprečila nezakonitega odlaganja in sežiganja škodljivih odpadkov, s tem pa tudi posledic za zdravje prebivalcev.

14.03.2025 07:03
Oglaševanje zdravil

Oglaševanje, ki spodbuja nakup (nedoločenih) zdravil na recept v obliki znižanja cen ali plačil točno določenega zneska, je dovoljeno. Države članice pa lahko prepovedo oglaševanje nakupa zdravil, pri katerem ponujajo kupone za poznejši nakup zdravil brez recepta ter izdelkov za zdravje in nego, saj takšno oglaševanje spodbuja nakup zdravil.

13.03.2025 00:04
O nedopustnosti upravnega spora zoper kršitve v občinskih organih

Ko pride do kršitev procesnih dejanj in razmerij znotraj občinskih organov, ki so urejena z Zakonom o lokalni samoupravi (ZLS), poslovnikom in statutom, se te kršitve obravnavajo in urejajo le znotraj posameznega organa občine in ta razmerja niso podvržena sodnemu nadzoru v okviru upravnega spora po 4. členu Zakona o upravnem sporu (ZUS-1), je presodilo Vrhovno sodišče v sodbi I Up 267/2024 z dne 21. januarja 2025.

12.03.2025 02:28
IZ SODNE PRAKSE: Lobiranje Izjeme od obveznosti vpisa v register lobistov in pomena lobiranja samega se obravnavajo zelo ozko. Za lobiranje se tako štejejo vsi stiki osebe z javnimi uslužbenci, katerih predmet je poleg sistemske narave, krepitve demokracije in varstva človekovih pravic tudi zastopanje interesov družbe, ki jo predstavlja. Taka oseba, ki ni zakoniti zastopnik družbe oziroma izvoljeni predstavnik, mora tudi biti vpisana v register lobistov. 11.03.2025 05:33
Vpis otroka, ki ga je v tujini rodila »nadomestna mati«, v slovenski matični register Slovenski pravni red ne pozna instituta nadomestnega materinstva. Pa vendar so v matičnem registru v Sloveniji vpisani otroci, ki so jih v tujini za slovenske državljane rodile nadomestne matere. Kako je to mogoče? Ali Ministrstvo za notranje zadeve (MNZ) dopušča nekaj, kar nima pravne podlage? 10.03.2025 00:00
Izvršba na stanovanje

Pri izvršbi na nepremičnine prihaja do kolizije več ustavno varovanih pravic, kot so pravica do spoštovanja doma in zasebne lastnine ter na drugi strani temeljne svoboščine upnikov iz izvršbe do učinkovitega sodnega varstva, pri čemer pri izvrševanju pravice enega ne sme priti do prekomernega posega v pravico drugega.

06.03.2025 01:54
O odvzemu in usmrtitvi rejnih živali

Pri odvzetih živalih je treba pred njihovo usmrtitvijo kot zadnjo možnost (ultima ratio) izkoristiti druge možnosti, kot sta podaljšanje nastanitve rejnih živali v prehodnem hlevu in aktivno iskanje možnosti prodaje, je presodilo Ustavno sodišče v odločbi v zadevi U-I-227/23 z dne 22. januarja 2025. V njej je med drugim presojalo skladnost tretje alineje 43. člena Zakona o zaščiti živali (ZZZiv) z Ustavo Republike Slovenije (URS) in ugotovilo, da ta ne nasprotuje njenemu 33. členu.

05.03.2025 00:50
IZ SODNE PRAKSE: Imenovanje upraviteljev v insolventnih postopkih

Vrhovno sodišče je z izdajo začasnih odredb zadržalo odločbe, ki so tožnikom preprečevale imenovanje v novih insolventnih postopkih, saj bi jim to povzročilo nepopravljivo škodo.

04.03.2025 05:33
Alternativno reševanje upravnih sporov: neizkoriščene priložnosti obstoječe ureditve Ob upoštevanju dejstva, da zakonodajalec pristojnosti Upravnega sodišča nenehno širi na nova področja (npr. digitalne storitve in kriptosredstva), pričakuje pa se tudi sprememba ustave, ki naj bi mu prinesla nove pristojnosti, je očitno, da se bo (pre)obremenitev Upravnega sodišča v prihodnjih letih še povečala.1 Eden od načinov, s katerim bi se lahko delo upravnih sodnikov vsaj delno razbremenilo, je izvajanje alternativnega reševanja (upravnih) sporov, ki v praksi (še) ni zaživelo. 03.03.2025 00:00
Integracija v družbo

Države članice lahko določijo, da morajo upravičenci do mednarodne zaščite uspešno opraviti preizkus iz integracije v družbo, vendar morajo biti pri tem upoštevane različne osebne okoliščine upravičencev do mednarodne zaščite, globe za neuspešno dokončanje programa pa naložene izjemoma.

27.02.2025 03:54
IZ SODNE PRAKSE: Samovoljnost

Za kaznivo dejanje samovoljnosti gre, kadar si nekdo samovoljno vzame svojo pravico ali pravico, za katero misli, da mu pripada. Če ve, da mu pravica ne pripada, ne gre za kaznivo dejanje samovoljnosti, temveč za katero drugo kaznivo dejanje.

26.02.2025 03:52
Vprašanje za predhodno odločanje kot merilo pomembnosti za dopustitev revizije

Sodišče Evropske unije (EU) v sodbi v zadevi C-144/23 z dne 15. oktobra 2024 stoji na stališču, da je vsako vprašanje, ki ga je treba predložiti v predhodno odločanje na podlagi 267. člena Pogodbe o delovanju EU, samo po sebi (vselej) razlog za dopustitev revizije, je poudarilo Vrhovno sodišče v sklepu v zadevi X DoR 380/2022 z dne 29. januarja 2025.

25.02.2025 03:51
Nekateri mednarodnopravni izzivi za obstoj držav v navidezni resničnosti Države, zlasti majhne otoške in nizko ležeče, ki se soočajo z grožnjami fizičnega obstoja z naraščanjem morske gladine zaradi podnebnih sprememb, preučujejo možnosti za ohranitev svoje državnosti – tudi digitalno.1 Digitalna državnost (ang. digital statehood) predstavlja možnost za vzpostavitev države v navidezni resničnosti oziroma metaverzumu, na primer s pomočjo digitalne replike (oziroma digitalnega dvojčka) državnega ozemlja, sistema upravljanja in arhivov, predvsem ko bi fizično ozemlje države zaradi dvigovanja gladine morja izginilo.2 24.02.2025 00:00
Preiskovalne dolžnosti držav v primeru izgubljenih otrok

V zadevi Petrović in drugi proti Hrvaški je Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) ugotovilo kršitev pravice do družinskega življenja, ker hrvaške oblasti niso izpolnile svojih pozitivnih obveznosti v zvezi s preiskavo domnevnih ugrabitev otrok iz hrvaških bolnišnic.

21.02.2025 02:48
Zagotavljanje informacij v kreditni pogodbi

Zaradi kršitve obveznosti zagotavljanja informacij lahko dajalec kredita izgubi pravico do obresti in stroškov ne glede na težo te kršitve in njen vpliv na potrošnikovo odločitev o sklenitvi kreditne pogodbe.

20.02.2025 10:21
ESČP: Rusija kršila pravico do svobode izražanja v zvezi z vojno v Ukrajini

Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je v primeru Novaya Gazeta in drugi proti Rusiji odločilo, da je ta pritožnikom kršila pravico do svobode izražanja iz 10. člena Evropske konvencije o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin (EKČP). Zadeva se je nanašala na kazenske in upravne postopke, ki jih je ruska država sprožila zoper pritožnike, ter ukinitve njihovih medijskih organizacij zaradi »diskretizacije« ruske vojske in širjenja »lažnih novic« o njenem delovanju v zvezi z ruskim napadom na Ukrajino.

19.02.2025 01:17
IZ SODNE PRAKSE: Zavarovanje dokazov

Izdelava kopije posnetka, objavljenega na tik-toku, se ne šteje za nedovoljen dokaz, saj je nastal med postopkom za zavarovanje sledov kaznivega dejanja, poleg tega je bil objavljen na javno dostopnem spletnem družbenem omrežju in se v obsojenčevo zasebnost s tem ni posegalo.

18.02.2025 09:23
Reforma plačnega sistema javnih uslužbencev - kaj prinaša javnim uslužbencem in kdaj Plača je eden od pomembnih razlogov opravljanja dela tako za delavca kot za javnega uslužbenca. Pomen plače izhaja iz mednarodnih aktov; že Splošna deklaracija človekovih pravic1 v 23. členu določa, da ima vsakdo, brez vsakršne diskriminacije, pravico do enakega plačila za enako delo ter da ima tisti, ki dela, pravico do pravičnega in ustreznega plačila, ki njemu in njegovi družini zagotavlja človeka dostojen obstoj in ki se po potrebi dopolni z drugimi ukrepi socialnega varstva. 17.02.2025 00:00