Pri tem je pomembno, da delovno razmerje preneha najpozneje 30. decembra in da se upokojitev začne najpozneje 31. decembra.
Pri oceni, ali je upokojitev ugodnejša v tekočem ali v naslednjem letu, primerjajo uskladitev pokojnin v tekočem letu z rastjo povprečne neto plače v tekočem letu. Redna uskladitev pokojnin je bila letos 8,8-odstotna, podatek o porastu plač v letošnjem letu pa bo dokončno znan 15. februarja 2025. A že na podlagi porasta neto plač v prvih sedmih mesecih, ki je znašal 4,1 odstotka, je mogoče ugotoviti, da bo rast neto plač precej nižja od uskladitve pokojnin, so poudarili.
Formula za izračun, ali se je ugodneje upokojiti konec tekočega ali na začetku naslednjega leta, je v zadnjih dveh letih torej razlika med višino uskladitve pokojnin in rastjo povprečne neto plače. Odmerni odstotek je namreč v zadnjih dveh letih za oba spola enak.
Ko pa se je odmerni odstotek za moške v letih od leta 2020 do 2023 dvigoval, je bilo treba pri moških, upokojenih po pokojninskem zakonu iz leta 2012, upoštevati tudi ta vpliv. Tako je bilo kakšno leto za ženske ugodneje, da se upokojijo konec tekočega leta, za moške pa, da se upokojijo v naslednjem letu. Pa tudi za tiste, ki so se upokojili po pogojih iz pokojninskega zakona iz leta 1999, ni bilo enako.
>> Več: Zpiz: Ugodneje se je upokojiti konec letošnjega leta kot na začetku prihodnjega
Foto: STA